Havana Küba’nın en büyük şehridir. Başkent Havana, adanın kuzey batı ucunda yer almaktadır. Asıl adı “La Habana” olan şehir uzun yıllar İspanyol sömürgesi altında kalmıştır. Resmi dili İspanyolca olan Küba’da, İspanyol sömürge dönemi etkisi mimari yapılarına kadar yaşamın her alanında görülmektedir.

Devrimden sonra Küba Havana’da yaşam ciddi anlamda değişmiştir. Bir zamanlar fuhuş, kumar sektörünün merkeziyken şimdi sokaklarında Latin ezgilerin çaldığı, insanların mutlu olduğu, dünyanın en güvenilir şehridir. Havana, özgür ruhu şehrin her yerine işlemiştir. Sokakları ve insanlarının  renkli olduğu, eski arabalarıyla ve purosuyla dünyanın asi çocuğu gibidir.

Havana, Havana / Küba

Havana’nın muhteşem sahilleri, tarihi yerleri ve şehir yaşamının hareketliliği her yıl binlerce turisti kendisine çeker. Günün yorgunluğunu şirin Havana kafelerinde, müzik eşliğinde güzel yemekler yiyerek atabilirsiniz. Havana’nın ünlü yemeği “ Congri”, barbunyalı pirinç pilavını mutlaka denemelisiniz.

Havana’da yılın hemen hemen her ayı festivaller olur. Gece hayatı kentte oldukça hareketlidir. Eğlencenin sokaklara taştığı Havana’da, canlı müzik ve özellikle caz dinleyebileceğiniz mekanlar çoktur.

Havana / Küba’ya Ulaşım

Türkiye ile Küba arasında vize anlaşması yoktur. İstanbul’dan, yaklaşık 13 saatte Küba Havana’ya direkt uçuşla ulaşılabilir. Jose Marti Uluslararası Havalimanı’ndan taksiyle şehir merkezine geçebilirsiniz. Ucuz yoldan gitmek isterseniz, yarım saatte bir kalkan havaalanı servislerini kullanabilirsiniz.

Havana, Havana / Küba

Havana’da gezilecek yerlere şehir otobüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. “Coco” denilen 3 tekerlekli motosikletten yapılmış araçlar ekonomik olduğundan tercih nedenidir.

“Hop on hop off” adı verilen, tüm turistik noktalardan geçen turist otobüslerinin yanında, 1950’lerin Amerikan otomobillerinden oluşan taksilerde alternatifler arasında yer alır.

Havana / Küba Hakkında Bilgiler

Küba Havana dünyada en çok merak edilen yerlerdendir. Şehirde bulunan kafelerden, otellere kadar çalışan herkes devlet memurudur. Halkın ev ve yüksek model araba almaları yasak olan Küba’da insanlar ihtiyaçlarını giderecek kadar parayla mutlu yaşıyorlar. Devlet eğitim ve sağlık giderlerini karşılamaktadır.

Havana, Havana / Küba

Havana’da gezmeye Plaza de La Revolucion, Devrim Meydanından başlayabilirsiniz. Protestoların, eylemlerin ev sahipliğini yapan meydan, 12 kilometrekare alanıyla dünyanın 31. büyük alanıdır. Meydanda üzerinde “ Hasta la Victoria Siempre” ( Daima Zafer ) yazan, ünlü devrimci Che’nin siluetinin olduğu İçişleri Bakanlığı binası bulunur. İletişim Bakanlığı duvarında “ Vas gien Fidel?” (Fidel Nasılım ?) yazılı figürü bulunur. Jose Marti Ulusal Kütüphane, Küba Ulusal Tiyatro binası yine meydanda görebileceğiniz yapılardandır.

Devrim öncesi Küba tarihini anlamak için Capitolio Nacional müzesi gezilmelidir. 1920 yılında Neo Klasik Art Nouveau tarzında yapılmış olan binanın mimarisi görülmeye değerdir. Plaza de Armas 1519’da şehrin ilk kuruluş yıllarında yapılmıştır. Meydanda ikinci el kitap satanlar, restoranlar, kafeler, Modern Seramik Sanatı Müzesi, Havana Kent Müzesi, Eski Kale, Eski Tapınak ve Che’nin kullandığı otomobilini görebileceğiniz Otomobil Müzesi bulunmaktadır.

Havana, Havana / Küba

Havana’nın eski şehir bölümünde bulunan Plaza de la Catedral (Katedral Meydanı) içinde, Catedral de San Cristobal de La Habana (Havana Katedrali) muhteşem mimarisiyle karşınıza çıkar.

Havana / Küba’da Konaklama

Küba Havana’da sınırlı sayıda konaklama mekanı olduğundan dolayı önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir. Havana merkezde devlet tarafından işletilen eski otellerin yanında Casa Particular denilen ev sahiplerinin odalarını turistlere kiraladığı evlerde alternatifler arasındadır.

Havana, Havana / Küba

Iberostar Parque Central: Eski şehir merkezinde olan otel, açık ve kapalı havuzu, temiz odalarıyla turistlerin ilk tercihidir.

Melia Cohiba: Vedado bölgesinde olan otel beş yıldızlıdır. Dünya mutfağıyla ünlü restoranından mutlaka faydalanmanızı öneririz. Otelde klimalı, konforlu odalar, spa, fitness merkezi, kapalı ve açık havuz bulunmaktadır.

Havana Küba’da keyifli ve zevkli bir tatil geçirmenizi dileriz.