Helsinki, Finlandiya’nın başkenti olmasının yanı sıra bir kültür başkentidir. ‘’ Kuzey’in Beyaz Kenti olarak anılır ve bunun sebebi açık renkli granit taşları barındıran mimari yapılarıdır. Hemen hemen 315 adaya sahip şehir modernlik, düzen, huzur ve doğallığı bir araya getiriyor.

Helsinki Gezilecek Yerler

Helsinki çok turistik bir şehir olarak bilinmiyor, normal turistik bir şehre oranla daha az turist çekiyor fakat gezdiğiniz zaman çok beğeneceksiniz. Suomenlinna Adası, Senato Meydanı, Uspenski Katedrali, Temppeliaukio Kilisesi, Kiasma Müzesi, Ateneum Sanat Müzesi, Kallio Bölgesi, Design District Helsinki, Helsinki Üniversitesi Kütüphanesi, Kamppi Chapel of Silence, Kauppatori, Sibelius Park, Fin Ulusal Galerisi gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında.

Suomenlinna Adası; Helsinki’de bulunan en turistik yerlerden biri olma özelliğini taşıyor. Kale, köprüler ve müzeler adanın üzerine konumlanmış durumda.

Helsinki, Helsinki, Finlandiya Seyahat Rehberi

Senato Meydanı; görsel açıdan beğeneceğiniz güzel bir meydan. Meydanın tam ortasında Helsinki Katedrali yer alıyor. Katedral sade bir mimariye sahip. Meydanın başka bir kısmında Helsinki Üniversite’si bulunuyor.

Helsinki’ye Ulaşım

Havayolunu tercih edenler için Helsinki’ye Türkiye’den yaklaşık 3,5 saat süren direkt uçuşlar mevcut. Finlandiya’ya giriş için Schengen vizesi almalısınız.

Helsinki, Helsinki, Finlandiya Seyahat Rehberi

Helsinki’de Konaklama

Helsinki’de konaklamanız için birçok seçenek mevcut. Şehir merkezinde konaklamak isteyenler için; Holiday Inn Helsinki City Centre, Glo Hotel Kluuvi, Guest House Stranda Helsinki, Radisson Blu Royal Hotel,Original Sokos Hotel Presidentti, The Yard Concept Hostel, Scandic Simonkentta, Hotel Haven, Radisson Blu Plaza Hotel, Hotel Lilla Roberts, Hotel Anna, Hotel Kamp, Hotelkatajonakka tavsiye ettiğimiz otellerden bazıları.

Radisson Blu Plaza Hotel; tarihi bir otel ve Helsinki Merkez İstasyonu’na çok yakın bir mesafede bulunuyor. Otelde fitness merkezi ve oldukça konforlu odalar bulunuyor. Odalar Finlandiya’ya özgü dizayn edilmiş. Şehre ve müzelere yakınlık olduğu için şehre gezmek isteyenlerin konaklaması açısından oldukça elverişli.

Hotel St. George Helsinki; şehir merkezinde yer alan oldukça şık bir otel. Otelde bulunan restoranın menüsünde her zaman taze ve yerel yemekler bulunur. Spor salonu, kapalı havuz ve sauna gibi imkanlar mevcut.

Helsinki, Helsinki, Finlandiya Seyahat Rehberi

Helsinki Festivalleri

Helsinki’de festival severler için birçok festival seçeneği vardır. Bunlardan bazıları; Musica Nova Helsinki, Yıllık Kilise Müzikleri Festivali, Helsinki Bira Festivali, Ita-Uusimaa Geleneksel Etkinlikler, AsicsGrand Prix, Ulusal Yaz Ortası Festivalleri, Helsinki Festivali, Helsinki Uluslararası Moda Fuarı, Habitare Mobilya ve İç Dizayn Fuarı, Helsinki Uluslararası At Gösterileri.

Helsinki’de Gece Hayatı

Gece hayatı en az  sosyal ve kültürel faaliyetlerde olduğu kadar hareketli ve aktiftir. Sabahın ilk ışıklarına kadar faaliyet gösteren birçok gece kulübü mevcut. Parti mekanları ve barlarda var. A21 Cocktail Lounge şehirde bulunan yüksek fiyatlı en iyi barlardan biri. Ateljee Bar, Ahjo, Angleterre, Juttutupa, Aussie Bar tercih edebileceğiniz mekanlardan birkaçı.