Hong Kong/ Çin Halk Cumhuriyeri

Uzun ismi ile Hong Kong Özel İdari Bölge olarak da bilinen Hong Kong. Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi altındadır. Daha önce İngilizlerin yönetiminde olan Hong Kong şimdilerde ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin katkıları ile bir çok kültürün yaşamını sürdürdüğü yer haline gelmiştir. Nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en kalabalık 27. ülkesi olarak yer alan Hong Kong’da nüfusun neredeyse hepsi Çinli ve Budistlerden oluşmaktadır. Bunların yanında Konfüçyüscüler, Müslümanlar, Hindular, Hristiyanlar, Taoistler’de ülke içerisinde yer almaktadır. Honh Kong metro sistemleri olsun, altyapı sistemleri olsun Çin Halk Cumhuriyeti’nin yönetimi altında bulunsa da yaşam standartları bakımından batı kesimine daha yakındır.

Dünyanın en büyük liman kentlerinden birisi olan Hong Kong’un para birimi olan Hong Kong doları ise dünyada en çok kullanılan yedinci para birimi unvanına sahiptir. Kültürel aktiviteleri ve büyük alışveriş merkezleri ile yılın her zamanı turistleri ilgi odağı haline gelmeyi başarmıştır. Disneyland, Man Mo Temple, Victorya Zirvesi, Avenua of Stars, Lin Manastırı ve Tian Tan Buda gezilmesi ve görülmesi gereken noktalardan bazıları olarak göze çarpmaktadır. Dünyanın en büyük ses ve ışık gösterisinin organize edildiği A Symphony of Light gösterisi Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır. Hong Kong Asya Kıtası’nın en büyük limanı ve serbest pazarına sahip turizm ve endüstri merkezi olarak görülmektedir.

Hong Kong/ Çin Halk Cumhuriyeri Gezilecek Yerler

Hong kong yıl boyunca bir çok maceracının sık ziyaret ettiği önemli şehirlerden birisidir. Doğallık olsun modern yaşam olsun görenleri şaşırtan şehirde görülmesi ve gezilmesi gereken yerlere bakacak olursak eğer;

 • Man Mo Tapınağı,
 • Nathan Caddesi,
 • Victoria Zirvesi,
 • Ladies Market,
 • Hong Kong Parkı,
 • Temple Street Gece Parkı,
 • Po Lin Manastırı,
 • Kowlon Park,
 • Ocean Park,
 • Disneyland

gibi yerler sizler için pişman olmayacağınız tercihler olacaktır. Hong Kong şehrinde birden fazla konaklama alternatifine sahipsiniz.

Eğer otel yerine bir evde konaklamak istiyorsanız Hua Home Stay sizler için ideal bir seçim olabilir. Bunlar içerisinde en göze çarpanlar Harbourside Hong Kong, Lantau Logde, AKVO Hotel. Eğer şehir merkezine yakın bir yerde konaklamayı tercih ediyorsanız;

 • The Olympian Hong Kong,
 • Mettopark Hotel Mongkok,
 • Courtyard by Marriott Hong Kong Sha Tin;

gibi otellerin arasından seçim yapabilirsiniz ya da ben biraz daha ekonomik bir otelde konaklamak istiyorum diyorsanız HK Stars Hostel, HK Downtown Backpacker veya Apple In-Mongkok tesisleri içerisinden tercih yapabilirsiniz. Son olarak www.booking.com sitesi üzerinden Hong Kong aramalarına arada bakacak olursanız daha indirimli fırsatları yakalama şansınız olabilir.

Victoria Zirvesi/Hong Kong hakkında bilgi

Hong Kong’da en çok ziyaret edilen Victoria Zirvesinden de kısaca bahsedecek olursak bu zirve tam 554 metre yüksekliğinde şehrin güney batısında yer almakta ve bir diğer adı ile Agustin Dağı olarak da bilinmektedir. Her yıl 6 milyon turistin ziyaret ettiği zirve, şehrin en önemli simgelerinden birisi haline gelmiştir. Zirveye çıkmak isteyen maceracılar tarihi Peak tramvayını kullanabilirler.

Bu tramvay 1888 yılından günümüze kadar faaliyet göstermiş olup hala aktif olarak kullanılmaktadır. Victoria Zirvesi şehrin en popüler turistlik bölgelerinden birisidir. Wok biçiminde bulunan bina sayesinde gece ve gündüz saatlerinde pek çok farklı perspektiflerle görülebilir. Birçok farklı fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Bununla beraber her akşam saat 20:00’da düzenlenen lazer gösterisinde görülmeye değer muhteşem görüntüler yer almaktadır. Belli bir ücret karşılında Victori Zirvesini ziyaret edebilirsiniz. Detaylı bilgilileri öğrenmek için merkezi turist bilgilendirme merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Leave a Reply