İspanya’ya bağlı olan ve bunun yanında özerk Balear Takımadaları’ndan biri olarak karşımıza çıkan İbiza, bulunduğu şehir adasının adını taşıyan bu adanın en büyük şehri olan önemli bir turistik merkezdir.

İbiza, Akdeniz’in en popüler turistik mekanları arasında yer alır. Şehirde bulunan plajlar, restoranlar, butik dükkanlar, gece kulüpleri ve barlar şehrin turizmi açısından önemli bir konumdadır. Gece hayatının bitmek bilmediği şehirde eğlence, sabahın erken saatlerine kadar devam eder.

İbiza Festivalleri

Şehir dendiğinde gece hayatından sonra akıllara şehirde düzenlenen müzik festivalleri ve konserler gelir. Ayrıca şehirde yalnızca müzik festivalleri değil, aynı zamanda çeşitli film festivalleri de gerçekleştirilir.

Şehirde ön plana çıkan festivallerden biri Krallar Kutlamaları olarak bilinir. Ocak ayında yapılan bu festival Noel’den 12 gün sonra kutlanır. Ayrıca yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi çekici bir festivaldir.

Nisan ayında düzenlenen İbiza Uluslararası Motosiklet Yarışı, yine şehir için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca şehirde hem bisiklet hem de motosiklet kullanımının oldukça yaygın olduğunu söylemek mümkündür. O nedenle her yıl düzenlenmekte olan motosiklet yarışı şehirde bir gelenek haline gelmiş ve her yarışmacının ödediği 80 euro kayıt ücreti ile yarışmalar düzenlenmektedir.

İbiza, İbiza, İspanya

Santa Eularia Mayıs Festivali de şehirden yalnızca 15 kilometre uzakta yer alan Santa Eularia kasabasında gerçekleştirilir. Yüzyıllardır devam eden bu festival sırasında havai fişekler atılır ve yöreye özgü şaraplar içilir. Bunun yanında gösterişli ve ihtişamlı at arabaları ile Santa Eularia boyunca geçit töreni gerçekleştirilir.

Mayıs ayında düzenlenen şehir uluslararası kısa film festivali, şehir yaz aylarına girilmeden hemen önce yapılan bir festivaldedir. Hava sıcaklığının uygun şartlarda olduğu bu zamanda İbiza Film Festivali’ne yüksek oranda katılım sağlanır.

İbiza Gece Hayatı

Eğer şehir dendiğinde akla sadece yaz tatili geliyorsa yanlış düşünüyorsunuz demektir. Aslında İbiza gece hayatı ile önlü olan Avrupa şehirlerinden biridir. Aynı zamanda bir turizm cenneti olarak konuklarını ağırlayan İbiza, Dalt Vila bölgesinde şehrin en iyi barları, restoranları ve gece kulüpleri bulunur. Pacha, Ushuaia, Heart, Lio, Swag İbiza, Veto ve Bora Bora şehirde öne çıkan gece kulüpleridir.  Bu gece kulüplerine giriş tamamen ücretsizdir. Gece kulüplerinde erkek ve kadın dansçılar gösteri yapar ve şehirde bulunan en iyi DJ’lerin performanslarını bu kulüplerde görmek mümkündür.

Her zevke hitap eden restoranlar bulunduran şehir, deniz ürünleri severler için birçok farklı restoranı ile dikkat çeker. Şehri ziyaret edenlerin bu restoranlardan birinde mutlaka balık yemeyi tercih ettiğini belirtmekte fayda var. İbiza’da en popüler deniz ürünleri restoranları şu şekildedir;

 • Samar Restaurant
 • El Faro Restaurant
 • La Imprenta Restaurant
 • Mariner Ibiza
 • Zela Ibiza
 • La Dispensa
 • II Decanter Restaurant
 • Consigliato Restaurant
 • Trattoria del Mar
 • s’Escalinata
 • La Oliva Restaurant

İbiza, İbiza, İspanya

İbiza, sadece gece kulübü ve barlar ile sınırlı gece hayatı sunmaz. Bunun yanında Açıkhava sinemaları da şehirde önemli bir yere sahiptir. Tarihi kentlerden biri olan Dalt Vila’da bulunan Cinema Paradiso ve Amante Beach Club romantik bir gece geçirmek isteyenler için en ideal mekanlar arasında karşımıza çıkar. Sinema seansları akşam saat 10:00 ve gece saat 02:00’da olmak üzere iki farklı seans halinde gerçekleştirilir. Sinema seansları için kişi başına ücret ise 16 euro olarak belirlenmiştir.

Diğer yandan şehirde hem gündüz hem de gece bot turları düzenlenir. Bot turlarında çeşitli etkinlikler ve partiler yapılır. Özellikle gece yapılan bot partileri ile sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğlenmek mümkündür.