Her mevsim bir doğa harikası olarak karşımıza çıkan Ilgaz Çankırı, kış aylarının vazgeçilmez tatil bölgeleri arasında yer alır. Kış ayları gelmeden yemyeşil bir bitki örtüsünün muhteşem ihtişamı kar yağmasının ardından bembeyaz bir saflığa bürünür. Yurdumuzun en önemli güzelliklerinden biri olan Ilgaz,  bünyesinde yer alan Milli Parkı ile ziyaretçilerine eşsiz bir tatil keyfi sunar.

Ilgaz Çankırı, Ilgaz / Çankırı

Keyifli bir tatilin yanında harika bir kayak zamanı geçirmek isteyenler için oldukça etkili yerdir. Doğal hayatla iç içe ve göz kamaştıran dokusu ile büyüleyici bir atmosferde olmayı arzu eden herkes için Ilgaz mutlaka gidilmesi ve görülmesi gerekenler arasında ön plana çıkar.

Ilgaz / Çankırı Ulaşım

Havayolunu tercih edenler Ilgaz’a Kastamonu havalimanı üzerinden ulaşabilir. Kayak merkezine sadece 40 km uzaklıkta olan Ilgaz, ayrıca havalimanından kalkan servislerle ulaşılabilecek konumdadır. İsteğe bağlı özel araç kiralanarak yine Ilgaz’a ulaşmak mümkündür.

Ilgaz Çankırı, Ilgaz / Çankırı

Karayolunu tercih edenler ise İstanbul, Ankara ya da başka illerden geliyorlarsa öncelikle ilçenin otobüs terminaline iner. Bunun ardından ise ticari taksi ya da minibüsler ile 16 km uzaklıkta olan Ilgaz’a ulaşabilirler. Karayolundan kendi aracı ile gelmek isteyenler Ilgaz – Kastamonu karayolunda devam ederken Yenice köy mevkiine geldiklerinde sağa dönüş yapmalı ve 6 km daha gittikten sonra kayak merkezine varabilirler. 6 km’lik yol tamamıyla asfalttır ve bu nedenle ulaşım kolay bir şekilde sağlanır.

Ilgaz / Çankırı Hakkında Bilgiler

Kayak merkezi ve Ilgaz Dağı Milli Parkı ile öne çıkan Ilgaz, doğanın tüm güzelliğini yansıtan harika bir bitki örtüsüyle kaplanmıştır. Yaz aylarında yemyeşil bir tasarıma bürünürken, kış aylarında ise görkemli bir beyaz tonla kaplanır.

Ilgaz Çankırı, Ilgaz / Çankırı

Ilgaz kayak merkezi uzun pistlere sahip olan konukların kayak keyfini çıkarabileceği her imkanı sağlar. Yaklaşık 6 ay kadar görülen merkezde ilk kar genelde Ekim ayında düşer ve Nisan ayına kadar devam eder. Bölgeni en yoğun olduğu dönem Aralık ayıdır. Ilgaz gezilecek yerler ise kendine en yakın olanlar şeklinde aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • İndağı Kaya Mezarı
  • Kırkpınar Yaylası
  • Osman Gölü Yaylası
  • Ilgaz Doruk Mevkii
  • Ilgaz Milli Parkı

Ilgaz Milli Parkı: 1986 yılında Ilgaz dağlarının belirli bir kısmı milli park olarak belirlenmiştir. Kış sporlarının yanı sıra her mevsim farklı aktivitelerin yapıldığı bir park olarak karşımıza çıkar. Hem kış hem de yaz gidilebilen bu park, yeraltı suları açısından oldukça zengindir. Ayrıca Türkiye’deki en uzun fay hattının geçtiği alan Ilgaz dağının hemen eteklerinde bulunmaktadır. Bunların yası sıra alabalık üretme çiftliği bulunan milli parkta bir de meraklıları için avlanma göleti yer almaktadır. Ancak avlanma zamanı sadece 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasındadır. Bu tarihler dışında avlanmaya izin verilmemektedir. Eğer sizin de hobileriniz arasında balık avlama varsa doğanın sunduğu bu hediyeyi daha yakından keşfetme şansını kaçırmayın.

Ilgaz Çankırı, Ilgaz / Çankırı

Ilgaz / Çankırı Konaklama

Ilgaz çevresinde bulunan konaklama tesisleri hepsi birden düşünüldüğünde 2000 yatak kapasiteli bir konaklama imkanı sunar. Otellerin yanı sıra köy hizmetleri tesisleri, Türk Silahlı Kuvvetleri tesisleri ve Türkiye Kayak Federasyonu’na ait tesisler de yer almaktadır. Ayrıca her bütçeye uygun bir otel bulmak mümkündür.