Kış turizmiyle adından sıkça söz ettiren İnnsbruck, Avusturya’nın Tiron eyaletinin başkentidir. Ortaçağ’dan kalma pek çok yapıya ev sahipliği yapan İnnsbruck kış turizmiyle olduğu kadar kış sporları ile de ön plana çıkar. Kayak ve snowboard gibi kış sporları kentte oldukça yaygındır.

İnnsbruck’ta Gezilecek Yerler

Kent adeta büyük bir müze gibidir. Özellikle Old Town bölgesinde birçok tarihi yapı barındırır. Rönesans, Gotik, Rokoko gibi mimari tarzları taşıyan yapılar mevcuttur. Triumphpforte ( Zafer Takı),  Dom Zu Sankt Jacob (St Jakob Katedrali), Goldenes Dachl (Altın Çatı), Stadtturm (Kule), Schloss Ambras (Ambras Kalesi), Museum Maximilianeum, Annasäule (Dikilitaş), Helblinghaus, Wiltener Basilika, Leopold Brunnen,  Kongresszentrum (Tiyatro binası), Tiroler Volkskunstmuseum (Sanat müzesi), Ferdinandeum (Geleneksel müze), Olympic Ice Stadium, Universität Innsbruck, Kongresszentrum İnnsbruck’ta gezmenizi önerdiğimiz yerlerden bazıları.

İnnsbruck, İnnsbruck, Avusturya Seyahat Rehberi

Triumphpforte ( Zafer Takı); altın işlemeleriyle dikkat çekici ve göz kamaştırıcıdır. Bir nevi İnnsbruck’un sembolü sayılıyor.

Friedrich Caddesi; Eski Kent’in ana caddesidir. Caddedeki binalar Barok mimarisinin yanı sıra birçok mimari üslubu barındırır. Ünlü ‘’Goldenes Dachl ‘’ bu cadde üzerinde yer alır.

İnnsbruck’a Ulaşım

Türkiye’den İnnsbruck’a direkt uçak seferi mevcut değil. Uçakla seyahati tercih edenler öncelikle Viyana’ya veya Münih’e uçarak, buralardan otobüs veya tren vasıtasıyla İnnsbruck’a varabilir. Münih şehrinden 1,5-2 saat, Viyana’dan ise 2-2,5 saat sürüyor. Şehir küçük olduğu için şehir içi ulaşımı  yürüyerek sağlamanızı tavsiye ediyoruz fakat dilerseniz araç kiralama imkanı da mevcut.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya giriş için vize almaları gerekiyor.

İnnsbruck, İnnsbruck, Avusturya Seyahat Rehberi

İnnsbruck’ta Konaklama Seçenekleri

200’ü aşkın otel bulunan İnnsbruck’ta birçok konaklama seçeneği mevcut. Her kritere ve her bütçeye uygun oteller arasından kendinize uygun oteli seçerek birçok dış mekan aktivitesine katılabilirsiniz. Yaz mevsiminin yanı sıra kış turizmi daha yaygın olduğundan otele gelmeden aylar önce rezervasyon yaptırmanız hem yer sıkıntısı yaşamamanızı hem de daha uygun fiyatlı oteller bulmanızı sağlar. aDLERs Hotel, Hotel Mondschein, Hotel Schwarzer Adler, Hotel Tautermann, Hotel Zach şehir merkezinde konaklamanızı tavsiye edeceğimiz oteller arasında.

aDLERs Hotel; İnnsbruck’ın en yüksek oteli olma özelliğine sahiptir. Otelin birçok yerinden şehrin panoramik manzarasını izlemeniz mümkün.

Hotel Mondschein; Inn Nehri’nin yanında bulunuyor. Otelden Eski Şehir’e yürüyerek çok kısa süre içerisinde ulaşabiliyorsunuz.

İnnsbruck, İnnsbruck, Avusturya Seyahat Rehberi

İnnsbruck Festivalleri

Festival severler için yılın farklı aylarında birçok festival seçeneği mevcut. Bunlardan bazıları; Jeunesse Çocuk Festivali, Innsbruck Early Music Festival, Alpler Folk Müzik Festivali, Frühschoppenkonzert, Tanzsommer Uluslararası Dans Festivali, Tirol Hız Maratonu, Maypole Kutlaması, Fasnacht, Hahnnkamm Yarışları, Igls Bobsleigh Rides.

İnnsbruck’ta Gece Hayatı

Farklı eğlence anlayışlarına hitap edebilen İnnbruck’ta eğlenip, dans edebileceğiniz bar ve gece kulübü gibi mekanların yanı sıra, keyifle akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz şık restoranlarda var. Kentte bulunan en çok tercih edilen barlar Cafe Bar Moustache ve Cafe Club Filou.