İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehri konumundadır. Eğe Bölgesinde deniz kıyısında yer alan şehir tam olarak İzmir körfezi üzerinde kurulmuştur. Dünya çapında ünlü olan fuar merkezleri ve limanları ile bir çok farklı kültüre kucak açan modern bir şehirdir. Yüzölçümü bakımında Türkiye’nin 23. büyük ili olan İzmir’in batı kesiminde Ege Denizi ve denize bağlı adalar bulunmaktadır. Bu büyükşehir, Ege Denizi çevresinde Atina’dan sonra yer alan 2. büyük şehirdir.

İzmir, İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakin yaşantısı ile dikkatlerden kaçmayan bu güzide şehir, İzmir Körfezinin dış suları boyunca uzanmaktadır ve Gediz Nehri Deltasının kuzey yamacına doğru uzamaya devam etmektedir. İkliminin ve sularının doğaya katmış olduğu özellikleri sayesinde oldukça verimli topraklara sahiptir. Aynı zamanda ticari faaliyetlerin de yer aldığı gıda, sanayi ve rafineri fabrikalarını da içerisinde barındırmasından dolayı iş olanaklarının da fazla olduğu şehirlerden birisidir. İzmir’de gezilecek yerler hakkında kısaca bilgiler verecek olursak;

İzmir Saat Kulesi 

Konak meydanında bulunan ve şehrin simgesi haline gelmiş olan İzmir Saat Kulesi, Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkmasının çeyrek asırlık dönemi şerefine dönemin İzmir Valisi Kamil Paşanın emri ile 1901 senesinde yapılmıştır. Kulenin inşaatı başlamadan önce, İstanbullu ünlü kuyumcu Zingulli Usta kulenin bir maketini tasarlamıştır. Kulenin gövdesi beyaz mermerden yapılmış olup, geri kalan bölümleri ise kesme taş oymacılığı işe yapılmıştır. Dört ayaklı bir platform üzerine inşa edilen 25 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi, sekizgen kaideli ve dört katlı olarak tasarlanmıştır.

İzmir, İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı, yaşayan en önemli tarihi çarşılardan birisidir. Çarşının bulunduğu bölge, Smyrna Agorası üzerinden Konak Meydanı’na kadar uzan geniş bir alana yayılmaktadır. Tarihi olarak ilk zamanlarda uzun sokak boyunca devam eden çarşı, dergah olarak kullanılıyor ve ‘’Mevlevi Sokağı’’ olarak biliniyordu. 17. yüzyılda bu sokak genişletilerek büyük bir çarşı haline getirildi.

İzmir, İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı, Kemeraltı Çarşısının içinde bulunmaktadır. Çarşıyı gezerken bu hana uğramadan kesinlikle ayrılmamanızı tavsiye ederim. İzmir’in en güzide yapılarından birisi olan han, Hacı Beşir Ağa tarafından 1744 yılında yaptırılmıştır. İzmir Liman Kalesinin yanında bulunan han, tamamlandığı günden itibaren şehrin ticaretine önemli katkılar sağlamıştır. İzmir Limanı’na gelen ziyaretçilerin hanın üst katında bulunan odalarda geceyi geçirdikleri bilinmektedir. Tüccarların odalarının yanında hizmetkarlar içinde ayrı odalara sahip olan handa, tüccarların mallarının depolandığı dükkanlarda mevcuttur. Her dönem içerisinde ticaretin önemli limanlarından birisi olan İzmir’de böyle bir hanın yapılması şehrin ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamıştır.

İzmir, İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir Ulaşım Bilgileri

İzmir şehir içerisinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı sayesinde hem yurt içi hemde yurt dışından ziyaretçileri kolaylıkla karşılayabilmektedir. İzmir’e hemen hemen her firmadan bir çok farklı saatler içerisinde uçuş seferi bulabileceğiniz gibi, size uygun uçak bileti de bulmanız zor olmayacaktır. Ayrıca ülkenin bir çok şehrinden İzmir’e düzenlenen otobüs seferleri vasıtası ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolu üzerinden gelmek isteyenler içi ise Çanakkale , Bursa, Bolu, Ankara yollarını kullanarak İzmir’e ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca şehre düzenlenen feribot seferleri ve yeni yapılan köprüler vasıtası ile şehre ulaşım mesafenizi kısaltabilirsiniz. Şehir merkezinde ulaşım ise bir çok farklı bölgesine metro, otobüs, taksi gibi vasıtaları kullanarak ulaşım sağlamanız mümkündür. Şehir yollarının oldukça geniş olması trafik yoğunluğunu minimum seviyede azaltmaktadır. Dilerseniz bazı görkemli bölgelerinde fayton seferleri düzenlendiğinden bu seferleri ulaşım aracı olarak da kullanabilirsiniz. Hem biraz nostaljik havayı esinlenmek hemde farklı bir ulaşım tecrübesi yaşamak isteyenler için farklı bir tecrübe olacağına eminim.