Türkiye’nin 3. büyük şehri olarak karşımıza çıkan İzmir, Ege Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biridir. Liman şehri olmasının yanında farklı kültürleri bünyesinde barındıran İzmir Türkiye, ayrıca dünya genelinde oldukça popüler olan bir fuar alanın sahiptir.

İzmir Türkiye, İzmir, Türkiye

Metropol olma özelliği taşımasının yanında Atina’dan sonra Ege Bölgesi’ndeki en kalabalık şehirlerden biri olarak ön plana çıkar. İklimi ve doğal kaynak suları ile oldukça verimli topraklara sahiptir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra gezilecek yerleriyle de ünlü olan İzmir, her yıl çeşitli dönemlerde yüksek oranda turist sayısına ulaşır.

İzmir / Türkiye Ulaşım

Türkiye’nin hemen her şehrinden ulaşılması mümkün olan İzmir, havayolu yolu şirketleri tarafından günlük seferler düzenlenen bir şehirdir. Adnan Menderes Havalimanı’na sahip olan İzmir, yurt içi ve yurt dışı uçuşlarına açık bir havaalanıdır. Ankara, İstanbul, Samsun, Antalya ve daha birçok şehirden günlük olarak direkt uçuşlar yapılır ve bu uçuşlar oldukça kısa süren bir zaman diliminde gerçekleşir.

İzmir Türkiye, İzmir, Türkiye

Havayolunun yanı sıra karayolunu tercih edenler için de İzmir’e ulaşmak kolaydır. Türkiye’nin birçok şehrinden her gün düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenir. İzmir Otobüs Terminali’ne otobüsle gelinmesinin ardından servisler, halk otobüsleri ya da ticari taksiler ile şehir merkezine inmek çok kolaydır.

Kendi hususi araçları ile gelmeyi tercih edenler ise Ankara yolu üzerinde İzmir’e kolayca ulaşabilir. Özellikle Çanakkale, Bursa, Bolu yollarından geçilmekte ve daha sonra direkt olarak şehir merkezine varılmaktadır. Bunların yanı sıra feribot seferleri ve yeni yapılmış olan köprüler de aynı şekilde İzmir’e ulaşımı mümkün kılan diğer alternatifler olarak karşımıza çıkar.

İzmir / Türkiye Hakkında Bilgiler

Antik dönemin önemli şehirlerinden günümüze kadar gelen İzmir Türkiye, keşfedilecek yerleri ve doğal yapısı ile yılın her anında ziyaretçilerini ağırlar. Bunun yanında sıcak iklimi tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Işıl ışıl bir Akdeniz şehri olmasının yanında modern bir şehir olması ile dikkat çeker. Bünyesinde yer alan doğal kasaba ve köyler oldukça sıcak ve samimi bir tatil geçirmek isteyenler için biçilmiş bir kaftandır. Ayrıca pek çok farklı tatil yöresine sahip olan İzmir, özellikle Çeşme ile oldukça ünlü bir şehirdir. İzmir gezilecek yerler açısından zengin bir kültür ve mirasa sahiptir. İzmir’de gezilebilecek yerler şu şekilde sıralanabilir;

İzmir Türkiye, İzmir, Türkiye

 • İzmir Saat Kulesi
 • İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Kemeraltı Çarşısı
 • Agora
 • Kadifekale
 • Aziz Voukolos Kilisesi
 • Radyo ve Demokrasi Müzesi
 • Polycarp Kilisesi
 • Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı
 • İzmir Kordon Boyu
 • Kıbrıs Şehitleri Caddesi
 • İzmir Tarihi Asansör
 • İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir / Türkiye Konaklama

Konaklama konusunda her daim çeşitlilik sunan İzmir Türkiye, bu yönüyle pek çok alternatifin bulunduğu şehirler arasında yer alır. Her bütçeye uygun otellerin olduğu şehirde, lüks otellerden orta seviye otellere kadar her imkanı bulmak mümkündür. Butik otel alternatiflerinin de olduğu şehirde ayrıca daire tipi apart evlerde konaklama imkanı da bulunmaktadır.

İzmir Türkiye, İzmir, Türkiye

Şehrin Alsancak bölgesi konaklama açısından konfor ve rahatlık sunar. Ancak otel fiyatları açısından biraz yüksek tutarlar ile karşılaşmak mümkündür. Daha uygun fiyatlı otellerin bulunduğu bölge ise Kemeraltı olarak ön plana çıkar. Bu bölgede düşük ücretlerle konaklama imkanı her zaman için vardır.