Güney Afrika’nın  en büyük şehri olan Johannesburg, yaklaşık olarak 5 milyonluk bir bir nüfusa sahiptir. Logos ve Kahire’nin sonrasında en kalabalık şehir olma özelliğini taşır. Ayrıca Güney Afrika’da altın ve gümüş konusunda ticaretin en yoğun şekilde gerçekleştiği şehirlerden biridir.

Johannesburg, Güney Afrika şehirleri içerisinde turizm açısından olukça gelişmiş bir şehir olmasının yanında her yıl binlerce turisti ağırlar. Gece hayatının oldukça hareketli ve renkli olduğu şehirde sabahın erken saatlerine kadar olmasa da akşamüzeri başlayan etkinlikler ile uzun süre eğlenmek ve farklı deneyimler yaşamak mümkündür.

Johannesburg Festivalleri

Şehir bünyesinde gerçekleştirilen birçok festival ile öne çıkar. Bunlardan biri Johannesburg Karnavalıdır. 31 Aralıkta gerçekleşen bu karnaval, farklı tarzda kostümler giyilerek gerçekleştirilir ve çeşitli etkinlikler ile yeni yıl kutlanır. Arts Alive Festival de yine şehrin popüler festivallerinden biridir ve Eylül ayında gerçekleştirilir. Mart ayında düzenlenen Dance Umbreall festivali de şehirde dans kültürünün gelişmesi ve yeni dansların ortaya çıkması adına önem verilen bir etkinlik olarak karşımıza çıkar. Dans seven birçok katılımcı ile etkinlikle oldukça eğlenceli zamanlar yaşanır.

Johannesburg, Johannesburg, Güney Afrika

Gay Pride etkinliği de her Ekim ayında düzenlenir ve bu etkinlik düşünce özgürlüğünü temsil eder. Şehirde gerçekleştirilen bir başka etkinlik de Joy of Jazz Festival olarak karşımıza çıkar. Ağustos ve Eylül aylşarında düzenlenir ve 3 gün kadar süren festivalde caz grupları yer alır.

Johannesburg Gece Hayatı

Gece hayatının oldukça canlı ve aktif olduğu Johannesburg, pek çok farklı kültürü bir arada bulundurması ile çeşitli müzik zevklerinin ortaya çıktığı ve bunun yanında farklı eğlencelerin düzenlendiği bir şehir olma özelliği taşır.

Şehirde sabaha kadar eğlenmek genel olarak mümkün değildir. Barlar ve gece kulüpleri hafta içinde saat 01:00’da, hafta sonları ise en geç saat 03:00’da kapanır. Hal böyle olunca şehirde gece hayatı biraz erken başlar ve akşamın ilk saatlerinde gece hayatı aktif olur.

Johannesburg’da Melville, öğrencilerin uğrak yeri olarak bilinir ve burada çeşitli tarzda birçok bar bulunur. Ayrıca şehir merkezinde Braamfontein, Rosebank, Newton gibi bölgelerde de oldukça hareketli bir gece hayatı hakimdir.

Johannesburg, Johannesburg, Güney Afrika

Şehrin Rivonia bölgesinde bulunan The Manhattan Club, bünyesinde 8 farklı bar bulundurur ve özellikle öğrenciler tarafından tercih edilen bir mekandır. Şık ve gösterişli olmasının yanında şehrin en popüler mekanları arasında kendine yer edinmiştir. Mekan biraz pahalı olsa da eğlenceli zamanlar geçirmek adına oldukça ideal mekanlardan biridir. Müzik dinleyerek dans etmek için en uygun mekanlar ise Back O’ The Moon Night Club ve Gold Reef City Casino olarak ön plana çıkar. Ayrıca bu mekanlarda canlı performans eşliğinde caz müzik dinlemek mümkündür.

Diğer yandan caz müzik konusunda ünlü isimlerin konser verdiği Orbit adlı mekan da yine şehrin popüler mekanlarından biridir. Mekanda dünyada ünlü caz sanatçılarının yetişmiş olduğunu söylemeden ge geçmeyelim. Bira müzesini andıran tasarımı ve etkileyici dekorasyonu ile SAB World of Beer adlı mekan da farklı deneyimlerin yaşanmasına olanak sağlar. Pek çok çeşitte bira seçeneği ile hizmet verir ve sadece 25 rand ödenerek mekana giriş yapmak mümkündür. Bunların yanı sıra şehirde tavsiye edilen barlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • 1Fox- The Sheds
  • Marabi Jazz & Pot Luck Club
  • Kitcheners Carvery Bar
  • Parker’s Comedy & Jive
  • Churchills