Giderek tanınan bir kayak merkezi olmaya başlayan Kartepe Kocaeli, kış turizminin talep gören böğlerinden biridir. Ayrıca Marmara Bölgesi’nin 3. Yüksek noktası olan Kartepe, zengin bitki örtüsü e sık ormanları ile tam bir doğa harikasıdır.

Kartepe Kocaeli, Kartepe / Kocaeli

Kış sporlarının yoğun olduğu bölge, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sahip olduğu doğal güzellik kış sporlarının yanı sıra doğa sporlarının da yapılmasına olanak sağlamaktadır. Kayak merkezinde yeni başlayanlar, orta seviye ve ileri seviye kayanlar için farklı pistler yer almaktadır. Ayrıca merkezde kayak ekipmanları kiralamak mümkündür.

Kartepe / Kocaeli Ulaşım

Ulaşımda farklı alternatiflere sahip olan Kartepe, karayolundan otobüsle kolayca gidilebilen bir kayak merkezi olarak karşımıza çıkar. Ulaşım İstanbul’dan gelenler için 1 saat kadar sürerken Ankara’dan geleneler içinse 3 saat kadar sürmektedir. Havayoluna baktığımızda ise bu şekilde ulaşımın 2011 yılına kadar mümkün olduğunu görüyoruz. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı ile Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşmak eskiden mümkünmüş, ancak havalimanının kapatılmasının ardından havayolu ile ulaşım bir nevi rafa kalkmış.

Kartepe Kocaeli, Kartepe / Kocaeli

Diğer yandan özel araçla ulaşım tercih edenler ve İstanbul’dan gelenler TEM otoyolunu kullanarak ortalama 1 saat içerisinde Kartepe’ye ulaşabilir. Aynı zamanda Ankara’dan gelenler ise TEM otoyolundan devam ederken Sapanca gişelerini geçtikten sadece 8 km sonra Kartepe’ye çok yakın olan Maşukiye’ye varabilir.

Kartepe / Kocaeli Hakkında Bilgiler

Kartepe, İstanbul’a yakınlığı ile bilinen popüler kayak merkezlerinden biridir. Kış aylarında doğal güzellikleri ile baş döndürücü bir tablo sunar. Birçok farklı kış sporu yapılabilen merkezde çeşitli aktiviteler de gerçekleştirilmektedir. Bunlar arasında doğa yürüyüşü, binicilik, dağ bisikleti, kuş gözlemciliği, paintball ve yamaç paraşütü yer almaktadır. Bunların yanı sıra Katepe gezilecek yerler açısından da çeşitlilik sunar. Gezilecek yerlere gelin daha yakından bakalım.

Kartepe Kocaeli, Kartepe / Kocaeli

  • Thököly İmre Anıtı
  • Maşukiye
  • Kirazlı Yaylası
  • Aygır Deresi
  • Kuzu Yaylası
  • Başdeğirmen Mesire Yeri
  • Sarımeşe
  • Hikmetiye Camii
  • Alabalık Vadisi

Kartepe günlük aktiviteleri ve doğa sporları ile oldukça keyifli bir tatil geçirilmesine olanak sağlar. Haftasonu tatili için güzel bir kaçamak olarak görülebilir. Kaymayı seven ve aynı zamanda doğa ile bütünleşmeyi isteyen herkes için biçilmiş kaftandır. Ayrıca büyük şehirlere yakınlığı ve kolay ulaşımı onu daha cazip hale getirmektedir.

Diğer yandan Kartepe’de kar sezonu Aralık ayı ortalarında başlar ve Mart ayı gelene kadar devam eder. 2,5 aylık süreçte pek çok ziyaretçi ağırlayan bir kayak merkezi olma özelliğine sahiptir.

Kartepe / Kocaeli Konaklama

Konaklama açısından Kartepe içerisinde sadece tek bir otel bulunur. The Green Park Resort Oteli bölgenin zirvesinde yer alır ve konaklama için önceden rezervasyon yapılması gerekir. Özellikle sezonda full çeken otel, rezervasyonsuz müşteri almamaktadır.

Kartepe Kocaeli, Kartepe / Kocaeli

Otel dışında konaklama düşünenler içinse Maşukiye merkezde birçok otel ve pansiyon bulmak mümkündür. The Green Park Resort Otel, özellikle sezonda çok yüksek fiyatlar ile konaklama imkanı verir. Bu nedenle daha düşük fiyatlı bir konaklama arayanlar için Maşukiye içerisinde yer alan otel ve pansiyonlar gereken ihtiyacı karşılayacaktır. Daha sevimli ve sıcak bir otel arayanlar için Kartepe’de birçok butik otelin olduğunu da söylemek mümkündür.