Kastamonu şehri Karadeniz Bölgesinin batı kesiminde yer almaktadır. Kastamonu’nun merkezini kuzey kesiminden İsfendiyar Dağları, güney kesiminden ise doğu ve batı uzantılarıyla Ilgaz Dağları sarmalamaktadır. Çankırı, Çorum, Bartın, Karabük ve Sinop illerine komşudur. Kastamonu şehri genel anlamda bir sahil şehri olarak bilinse de şehir merkezi iç kısmında bulunmaktadır. İnebolu, Bozkurt, Doğanyurt, Cide, Çatalzeytin ve Abana ilçelerinin denize kıyıları vardır.

Kastamonu, Kastamonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu şehri tarihi değerleri, doğal güzellikleri ve içerisinde barındırdığı manevi değerleri ile mutlaka gezip görülmesi gereken şehirlerimizden birisidir. Bu yazımızda sizlere gezilecek yerler hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık. Her bölgeden detaylı bir şekilde bahsedemesek de elimizden geldiği kadar sizlere anlatmaya gayret gösterdik. Kastamonu’da gezip görülecek yerlerin bazıları hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

Kastamonu Kalesi

Yaklaşık 110 metrelik bir tepede yer alan kale, şehir merkezinden kolaylıkla görülebilmekte olup, sizlere her zaman büyülü bir şehirde olduğunuzu hissettiren bir semboldür. Kommenler Hanedanlığı tarafından 12. yüzyılda yapılmıştır. Yapıldığı zamanlarda şehri sarıp sarmalayan sular olduğu düşünülse de günümüze kadar kalan herhangi bir kalıntıya maalesef rastlanamamıştır. İnşasında Orta Çağın son dönemlerindeki Bizans mimari özelliklerini taşısa da, geçirdiği tarih içerisinde farklı uygarlıklar döneminde birçok kez tadilatlardan geçmesi, farklı mimari yapılarını da barındırmasına neden olmuştur. Kastamonu Kalesinde güvenlik maksadı ile yapılmış 15 tane büyük burç ve kule bulunmaktadır.

Kastamonu, Kastamonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evkaya Mezarları

Kastamonu şehrindeki en eski kaya mezarları olarak bilinen tarihi yapı şehir merkezinde yer almaktadır. 8 metre çapındaki bir kayanın oyularak mezarlığa çevrilmesi sonucu meydana getirilmiştir. Bazı tarihi bilgilerde M.Ö 7. yüzyılın başlarında Pafyagonyalılar tarafından kutsal tapınma alanı olarak yapıldığı yazmaktadır. Kaya Mezarlarına 3 farklı yerden giriş bulunmaktadır ve içlerinde sandukalar yer almaktadır. Evkaya Mezarlarında 3’ü anıt mezarı olmakla beraber toplamda 8 kaya mezar bulunmaktadır. Mezar odalarında bulunan ölüler için kullanılmış sedirleri görebilmeniz mümkündür ancak içinizde biraz olsun bir ürperti yaratabilir.

Kastamonu, Kastamonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şeyh Şaban-i Veli Hazretleri Külliyesi

Şehrin merkezinde yer alan külliye, şehirde ki inanç turizminin merkezi konumunda bulunmaktadır. Külliyenin içinde Cami, türbe, asa suyu, şadırvan, kütüphane, dergah konakları ve mezarlık yer almaktadır. Külliye içerisinde birden fazla yapı olmasından dolayı yapımı 1470 ile 1650 yılları arasında tamamlanmış diyebiliriz. Külliye türbesinin içerisinde 16 tane sanduka mevcuttur. Bu sandukaların en büyüğü Şeyh Şaban-i Veli Hazretlerinin sandukasıdır. Ayrıca külliyenin içerisinde yer alan Asa Suyunun o dönemde Şeyh Şaban-i Veli Hazretlerinin asasını yere vurarak çıkmasına sebep olduğu rivayetler arasında geçmektedir. Her mevsim aynı akışkanlığında olan bu suya halk arasında ‘’Ebuzemzem’’ adı verilmektedir.

Kastamonu, Kastamonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ulaşım bilgileri

Karayolu ile ulaşımın daha kolay bir hale gelebilmesi için İlgaz Dağı yolundan bir tünel açılmıştır. 26 Aralık 2015 tarihinde hizmete açılan ‘’Ilgaz İstiklal Tüneli’’ 16,8 kilometre uzunluğunda olup Ilgaz Dağı yolunu 5,4 kilometre kısaltmaktadır ve 35 dakikada katedilen yolu 8 dakikaya düşürmektedir. İstanbul üzerinden kendi aracı ile yolculuk yapmak isteyen ziyaretçilerin, yaklaşık 520 kilometre katetmeleri gerekmektedir. Bu yapacağınız yolculuk ortalama 5-6 saat sürmektedir. Ankara’dan yola çıkacak  ziyaretçilerin ise yaklaşık 240 kilometre yol katetmeleri gerekmektedir. Ankara – Kastamonu arası yapacağınız yolculuğun tahmini süresi ise 3-4 saat arasında değişmektedir. Karayolu ile ulaşım daha sıkıcı ve zahmetli görünsede yolculuk esnasında bir çok yer keşfetme şansına sahip olabilir, daha fazla doğal güzellik ve manzara ile karşılaşarak ruhunuzu ferahlatabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isteyenler için ise Türkiye’nin birçok şehrinden düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir.