Kastamonu merkezde yer alan Mahmut Bey Camii, şehrin kuzeybatısında kalır ve Daday ilçesine giden yol üzerinde bulunan Kasaba Köyü’ndedir. Şehrin kültür turizmi açısından önemli bir konumda yer alan cami, aynı zamanda köklü bir geçmişe sahiptir.

Kastamonu Mahmut Bey Camii, geçmişten günümüze kadar uzanan bir eser olması ve farklı mimarisi oldukça dikkat çekidir. Bunun yanında iç kısmı genel olarak ahşap bir tasarıma sahiptir ve bu özelliği ile tarihin önemli camilerinden biri arasında gösterilir.

Kastamonu Mahmut Bey Camii Tarihi

Mahmut Bey Camii, 1366 yılında Candaroğulları Beyliği hükümdarı Emir Mahmut Bey tarafından yaptırılmıştır. Cuma Camii olarak yaptırılan Mahmut Bey Camii’nin dış duvarları moloz taştan yapılmıştır ve camimim içi tamamen ahşap bir tasarım içerir. Bunun yanında caminin mihrap kısmında ise alçı kullanılmıştır.

Çatısı da ahşap olan caminin bu bölümü  tekniği kullanılarak inşa edilmiştir. Bunun yanında yapımında herhangi bir şekilde çivi ya da metal bir aksam kullanılmamıştır. Camide öne çıkan yapılardan biri kapısıdır. Ankaralı Nakkaş Mahmut oğlu Abdullah tarafından yapılan kapı oldukça göz alıcı ve önemli kısımlardan biridir. Ülkemizde böyle bir kapının çok az örneği olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kapının güvenlik nedeni ile Kastamonu Etnografya Müzesi Liva Paşa Konağında bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Kapının orijinali yerinden alınmasının ardından yerine benzeri inşa edilmiş ve bu eski ahşap oymacılık ustaları arasında yer alan Hikmet Değirmencioğlu tarafından yapılmıştır.

Kastamonu Mahmut Bey Camii, Kastamonu Mahmut Bey Camii

Diğer yandan caminin içinde yer alan tüm bölümler kökboyası ile kalem işi şeklinde süslenmiş ve süslenmiş olan tüm kısımlar orijinal hali ile günümüze kadar ulaşmıştır. Ayrıca cami, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Kastamonu Mahmut Bey Camii Ulaşımı

Karayolu ve havayolu ulaşımlarının mümkün olduğu Kastamonu, kendine ait bir havalimanına sahiptir. Şehirde bulunan camiye ulaşmak için öncelikle Kastamonu Havalimanı’na iniş yapılması ve bunun ardından servis ya da otobüsler aracılığı ile şehir merkezine geçilmesi gerekir. Şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta bulunan köydeki camiye ulaşmak özel araçlar ya da dolmuşlar ile mümkündür.

Diğer yandan Türkiye’nin her şehrinden Kastamonu’ya ulaşım sağlayan ve seferler düzenleyen otobüs firmaları bulunur. Bu otobüs firmalarından biri ile şehir merkezine ulaşmak ya da Daday ilçesine geçiş yaparak buradan Kasaba Köyü’ne dolmuşlar ile geçmek mümkündür. Şehir merkezine 15 km uzaklıkta yer alan Kasaba Köyü, Kastamonu’dan da ulaşabilmek mümkündür.

Kastamonu Mahmut Bey Camii, Kastamonu Mahmut Bey Camii

Kastamonu Mahmut Bey Camiine En Yakın Otel

Konaklama açısından geniş alternatif Kastamonu Mahmut Bey Camii çevresi, farklı konseptte hizmet veren oteller bulundurur. Cami çevresinde yer alan birbirinden farklı oteller ile dilediğiniz tarzda bir otelde kalabilirsiniz. Cami çevresinde bulunan oteller aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Uğurlu Konakları
 • Gün Hotel
 • Otel Kaygusuz
 • Hotel Moni Resort
 • Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort
 • Hotel Ekmekçiler

Kastamonu Mahmut Bey Camii, Kastamonu Mahmut Bey Camii

Kastamonu Mahmut Bey Camiine En Yakın Restoran

Kastamonu’nun eşsiz lezzetlerini bir arada bulabileceğiniz pek çok restoran mevcuttur. Bu restoranlara Mahmut Bey Camii çevresinde de ulaşabilir ve birbirinden farklı tatları ortak olabilirsiniz. Cami çevresine yakın restoranlar aşağıdaki gibidir;

 • Balabanağa Çiftliği
 • Cem Sultan Bedesteni Restoran
 • Çakıroğulları Et Lokantası
 • Münire Sultan Sofrası
 • Kaya Etli Ekmek ve Pide Salonu
 • Hüma Restoran