Rusya’nın batısı ile doğusu arasında bir köprü görevi gören Kazan, Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Rusya’nın başkenti Moskova ile aralarında 970km bulunuyor. Gölleri, nehirleri, parkları ve benzeri doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz mimari güzelliklere de sahip. Kazanka Nehri şehre ismini vermiştir.

Kazan’da Nereleri Gezmeliyiz?

Rusya’nın en çok tercih edilen turistik merkezlerinden biri olan Kazan, parkları, doğal güzellikleri, dini yapıları, müzeleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kent. Bauman Sokağı, Kazan Kremlini, Spass Kulesi, Kuzeydoğu Kulesi, Süyümbike Kulesi, Cumhurbaşkanı Rezidansı, Kul Şerif Camii Kazan kentinde gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden bazıları.

Kazan Kremlini; UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bauman caddesinde bulunuyor ve içerisinde birçok tarihi yapı barındırıyor. İçerisindeki  müze, katedral, sergi ve camii gibi yapılarla şehrin simgelerinden biri olarak görülüyor. Özellikle tarihe meraklı olanların mutlaka ziyaret etmesini öneriyoruz.

Kazan, Kazan, Rusya Seyahat Rehberi

Kul Şerif Camii; Kazan Kremlini içerisinde yer alan camii kubbesinin yüksekliği 36m, minarelerin yüksekliği ise 58m’dir. Kazan savunmasında bulunan son imam Kul Şerif’in adını taşır.

Kazan’a Nasıl Ulaşırız?

Türkiye’den Kazan’a yaklaşık 3 saat 55 dakika süren direkt uçuş imkanı vardır. Kazan Uluslararası Havalimanı’na inerek ardından 25km mesafe içinde şehir merkezine ulaşırsınız. Kent içinde tramvay, troleybüs, otobüs veya metro kullanarak kolayca her yere ulaşım sağlamanız mümkün. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Kazan, Kazan, Rusya Seyahat Rehberi

Kazan’da Nerelerde Konaklayabiliriz?

Şehrin hemen hemen noktasında konaklama imkanınız mevcut. Turistik bir şehir olduğundan erken rezervasyon yaparak hem yer konusunda sıkıntı yaşamazsınız hem de uygun fiyatlı konaklama fırsatı yakalayabilirsiniz. Osobnyak na Teatralnoy, Hotel Hayal, Bilyar Palace, Ramada Kazan City Center, Hotel Imereti gibi oteller merkezde konaklamak isteyen ve her yere kolayca ulaşmak isteyenler için önereceğimiz mekanlardır. Merkez dışında Grand Hotel Kazan, Shalyapin Palace Otel, Europa Hotel, Bon Ami Hotel’de konaklamanızı tavsiye edeceğimiz yerler arasında.

Mirage Hotel; Kremlin manzarası bulunuyor. Bu 5 yıldızlı otelin odaları oldukça konforlu ve panoramik şehir manzarasına sahip. Ayrıca otelde misafirperverlik oldukça yüksek. Konferansa salonları ve tercüman ve çeviri imkanları ile iş seyahatlerinde konaklama ve toplantı yapma için de oldukça uygun.

Spa Complex Luciano; merkezde yer alır ve oldukça tercih edilen bir oteldir. Otelde spa, sauna, masaj alanı, fitness merkezi ve buhar banyosu gibi farklı birçok imkan mevcut.

Kazan’da Hangi Festivaller Var?

Kazan’da festival severler için birçok festival fırsatı bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlar; Kazan Uluslararası Dans ve Müzik Festivali, Saban Tuy Festivali, Uluslararası Jazz Müzik Festivali, Uluslararası Opera ve Bale Festivali.

Kazan’da Gece Hayatı Nasıldır?

Diğer Tataristan şehirlerine nazaran Kazan’da daha aktif bir gece hayatı  var. En popüler mekanlar ise; ReLab Coctail Bar, Salt Bar, Belgiean Bar, Ibiza Tapas Bar.