Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, ülkenin önemli şehirlerinden biri olmasının yanında başkentidir. Köklü bir tarihe sahip olmasının yanında günümüze kadar kültürel önemini korumuş ve son yılların ilgi gören şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Kiev, genel olarak bakıldığında gece hayatı doludizgin olan bir şehirdir. Hareketli ve canlı bir gece hayatına sahip olması bünyesinde yer alan pek çok gece kulübü ve bardan kaynaklıdır. Eğlence kültürü farklı bir tarzda olmasına rağmen şehrin tüm mekanlarında gecenin geç saatlerine kadar eğlenmek mümkündür.

Kiev Festivalleri

Kiev, her yıl düzenlenen uluslararası festivalleri ile milyonlarca insana kapılarını açar. Şehir ziyaret edildiğinde bu festivallerden en az birinin kesinlikle kaçırılmaması gerekir.

Kiev Moda Haftası mart ayında düzenlenen bir festivaldedir. Ayrıca festivale hem yurt içinden hem de yurt dışında çeşitli tasarımcılar defileleri ile katılır ve modanın yeni trendlerini ön plana çıkar.

Aynı şekilde mart ayında düzenlenen Kiev Belgesel Film Festivali de önemli katılımcılar ile gerçekleşen şehrin ilgi çeken festivallerinden biridir. Bunun yanında ki uluslararası reklamcılık festivali de mayıs ayında düzenlenir ve festivale dünyanın birçok ülkesinden katılımcılar dahil olur.

Kiev, Kiev, Ukrayna

Kiev Gece Hayatı

Gece hayatı ile ünlü Kiev, Ukrayna’nın başkenti olmasının da etkisi ile oldukça hareketli geçer. Şehirde pek çok gece kulübü bulunur ve her kulüpte eğlenenlerin sayısı çok yüksektir. Ayrıca üst düzey olarak hizmet veren gece kulüplerinde yüz tanıma sistemi dahi kullanılmaktadır. Gece kulüplerinde eğlence kültürü biraz farklıdır. Kulüplerde çalışan kızlar, genelde erkeklerin eğlenmeleri sırasında daha fazla harcama yapmaları konusunda görevlendirilir. Bunun yanında gece kulüpleri çok fazla pahalı değildir, hatta batıya oranla bir kıyaslama yapıldığında ucuz olduklarını söylemek mümkündür. Gece kulüplerinde eğlence çoğunlukla akşam saat 22:00’dan sabah saat 06:00’a kadar sürer. Şehirde popüler olan gece kulüpleri aşağıdaki gibidir;

  • Arena City
  • D*lux
  • Sky Bar
  • Buddha Bar
  • Caribbean Club
  • CHI by Decadence House
  • Dali Park
  • Forsage Club
  • Saxon Club

Dynamo Kiev’in eski stadyumu civarında bulunan D*lux dans kulübü, şehrin en ünlü gece kulüplerinden biridir. Oldukça şık bir mekan olmasının yanında restoranıyla da kendisini tercih eden müşterilerine hizmet verir ve giriş ücreti oldukça yüksektir.

Şehirde büyük ve popüler mekanlardan biri Forsage olarak karşımıza çıkar. Genelde şehirde bulunan öğrenciler tarafından ziyaret edilse de turistler tarafından ilgi gören bir gece kulübüdür. Kulüpte Avrupa tarzı müziklerin yanı sıra her gece DJ performansları gerçekleşir. Bunların yanında kulüp, akşam 22:00’dan sabah 07:00’a kadar hizmet verir.

Kiev, Kiev, Ukrayna

Crystal Hall, büyük bir eğlence merkezi olarak konuklarını ağırlar. Kiev’in son yıllarda öne çıkan gece kulüplerinden biridir ve çok eski bir kulüp değildir. Genel olarak gençlere hitap eden bir gece kulübü olmasının yanında çoğunlukla sahne gösterileri ile ön plana çıkar.

Şehirde dikkat çeken bir başka kulüp de Karayipler Kulübü’dür. Bu kulüp Kiev’in en eski kulüpleri arasında yer alır. Yerli ve yabancı olmak üzere çeşitli sanatçılar sahne alır ve turistler tarafından bilinen yerlerden biridir.

Shooters adlı mekan ise sahibi Türk olan ve bu nedenle Türklerin de oldukça rağbet gösterdiği mekanlardan arasındadır. Çok büyük bir alanı olmamasına rağmen oldukça eğlenceli zamanlar geçirmek mümkündür. Kulüpte dans etmek, karaoke yapmak ve restoranında bir şeyler yemek gibi alternatif sayılabilecek eğlence çeşitleri yer alır.

Club Ajur ise şehirde popüler mekanlar arasında yer alan ve aynı zamanda geleneksel eğlencenin yapıldığı bir mekandır. Karaokeden çeşitli tarzlarda müziklere kadar bar ve restoranında eğlenceli zamanlar geçirilebilir.