Yakın bir zamanda Kocaeli’de tatil yapmayı planlıyorsanız eğer, şehrin gezilip görülecek yerleri hakkında kısaca bilgiler verelim. Kocaeli’nin şirin kasabaları birbirinden güzel tabiat harikaları ve yüzyıllara dayanmış tarihi değerlerini konu alacağım bu yazımda kendinize güzel bir gezi çizelgesi hazırlayabilirsiniz. Marmara Bölgesinin gezilecek en güzel şehirlerinden birisi olan Kocaeli özellikle İstanbul’da yaşayanların hafta sonu tatilini geçirmek için ziyaret ettiği bir şehirdir. Eğer Kocaeli’ye geldiyseniz antik kentlerinden yaylalarına, göllerinden müzelerine kadar bir çok değerlerini görmeniz mümkün olacak. Kocaeli’de gezilecek yerler hakkında kısaca bilgi verecek olursak.

Kocaeli, Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Yaylalar 

Her köşesinde huzur bulacağınız Kocaeli’de ilk olarak yaylalarına bir göz atalım. Yeşilliklerle sarılmış, doğanın en saf haliyle gülümsediği yaylalar şehrin gezilecek yerleri arasında ön plana çıkmaktadır. Gezebileceğiniz başlıca yaylalara bakacak olursak; Kuzu Yaylası, Maşukiye Kirazlı Yaylası, Yuvacık’ta yer alan Menekşe Yaylası, İnönü Yaylası ve Aytepe olarak ön plana çıkmaktadır. Bu belirttiğim yaylalarda doğa ile iç içe kamp yapma imkanınız da bulunmaktadır.

Kocaeli, Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Müzeler 

Kocaeli’de keyif alarak gezebileceğiniz bir diğer yerlere göz atacak olursak, müzeler ilginizi çekebilir. Tarihin en eski zamanlarından günümüze kadar ulaşmayı başarmış eserlerin yer aldığı ve şehrin yaşam felsefesi hakkında bilgi veren müzelere bölgede çok sayıda rastlanmaktadır. Tatilinizin en keyifli ve en kısa gezisini oluşturacak olan müzelere kısaca göz atacak olursak; İzmit’teki Gayret Gemi Müzesi, merkezde bulunan Kocaeli Arkeoloji Müzesi ve son olarak Gebze’deki Osman Hamdi Bey Müzesi ön plana çıkmaktadır.

Kocaeli, Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Kocaeli’nin Tarihi Yapıtları

 Kocaeli şehrinin tarihi yapıtlarından söz edecek olursak şehre gelen turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Orhan Cami, Saatçi Ali Efendi Konağı, Kocaeli Saat Kulesi, Mustafa Paşa Hamamı, Örcün Hamamı, Valide Köprüsü, Konca Lahdi, Kilezdere Köprüsü ve Çoban Paşa Külliyesi ön plana çıkan tarihi yapıtlardır.

Kocaeli, Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Doğanın en zarif parçaları arasında gezinirken sizleri başka diyarlara götürecek olan Kandıra’da ki Tahtalı Göleti, Yuvacuk’da ki Tabiat Parkı, Beşkayalar, Yuvacık Barajı, Kerpe Miço Cennet Köyü, Kefken Pembe Kayalar, Bağırganlı, Kerpe Kartal Kayaları, Gebze’de ki Ballıkayalar ve Maşukiyede bulunan Aygır deresi tatil programınızın içerisinde mutlaka bulunması gereken yerlerdir.

Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli şehrinde sadece yazın tatil yapma imkanınız yoktur. Aynı zamanda kışında tatil amaçlı gidebileceğiniz, Türkiye’nin en modern kayak merkezlerinde birisi olan Kartepe Kayak Merkezine sahiptir. Kartepe Kayak Merkezinden kısaca bahsedecek olursak.

Kocaeli, Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Her mevsim farklı görünümü ile ziyaretçilerini büyüleyen kayak merkezi, kış turizminde önemli bir alana sahiptir. Kocaeli’ye bağlı olan Kartepe ilçesinde bulunan Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a oldukça yakın olduğundan diğer bölgelere nazaran daha fazla ilgi görmektedir. Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birisidir. Bir vadinin içinde her mevsim eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Kartepe, kış mevsimi geldiğinde kayak merkezi olarak hizmetine devam etmektedir. Bu kayak merkezine günlük gezilerde yapabilme olanağı bulunmaktadır. İstanbul’a 115 kilometre uzaklıkta olmasından dolayı özellikle hafta sonları kısa tatil yapmayı tercih eden İstanbul’lular için ideal bir tatil merkezidir. Kartepe Kayak Merkezinde kayak hocalarından ders alarak tecrübe kazanabilir ve kayak malzemelerinizi bu merkezden temin edebilirsiniz. Kartepe kış turizmi açısından önemli bir alana sahip olduğundan konaklayacağınız bir çok tesis ve otel yer almaktadır. Kartepe ulaşımına göz atacak olursak İstanbul tarafından gelenler için İzmit merkezi içerisinden anayolu takip ederek Maşukiye istikametinden Kartepe’ye çıkabilir yada doğa ile iç içe yolculuk yapmak istiyorsanız Köseköy – Arslanbey istikametinden ilerleyerek doğal yeşillikleri ile iç içe olan köylerden geçip Kartepe’ye tırmanabilirsiniz.