M.Ö. 38 yılına dayanan bir geçmişe sahip olan Köln, Almanya’nın 4. büyük şehri olma özelliğini taşır. Büyük bir ticaret merkezi olması Orta Çağ’a kadar dayanır. Bu özelliğini o zamanlardan günümüze kadar devam ettirmeyi başarmıştır. Şehrin tarihi dokusu yanında doğal güzellikleri ve eşsiz manzaraları turistleri çeken en önemli özellikler arasında yer alır.

Köln, genel olarak Roma tarihinin izlerini taşır ve şehri dolaşan turistler pek çok önemli noktada Roma tarihinden kalan yapılarla karşı karşıya kalır. Şehrin dar veya geniş sokaklarında Roma surları, Orta Çağ kiliseleri ve savaşın ardından geriye kalan ve hasar görmüş olan mimari yapılar şehre farklı bir bakış açısı katan diğer önemli özellikle olarak ön plana çıkar.

Köln / Almanya Ulaşım

Herkesin tahmin edeceği gibi Türkiye’den Köln’e direkt uçuşlar her zaman için vardır. Aktarmasız bir şekilde Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Köln – Bonn Havalimanı’na gerçekleştirilen uçuşların her biri ortalama 3 saat 25 dakika kadar sürer ve bilet fiyatları ortalama 1000 TL civarlarında karşımıza çıkar. Köln – Bonn Havalimanı ile şehir merkezi arası sadece 15 km kadardır. 15 dakikalık kısa bir yolculuk ile şehir merkezine ulaşmak her zaman için mümkündür. Bunun yanında havalimanından şehir merkezine banliyö trenleri ile 15 dakikada geçilebilirken, otobüslerle de ortalama 20 – 25 dakika içerisinde merkeze ulaşılabilir.

Köln, Köln, Almanya

Almanya’nın önemli bir şehri olması nedeniyle Köln’de şehir içi toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Şehirde başta otobüsler olmak üzere metro ve tramvay hatları bulunur. Belirtmiş olduğumuz bu toplu taşıma araçları ile şehirde bir yerden başka bir yere gitmek hem uygun fiyatlarda hem de oldukça kolay şekilde gerçekleşmektedir. Diğer yandan şehir genel olarak dar sokaklara sahip olması nedeniyle yerel halkın ulaşımda bisiklet kullandığını söyleyebiliriz.

Köln / Almanya Hakkında Bilgiler

Renkli bir gece hayatına sahip Köln’de yıl boyunca çeşitli festivaller ve karnavallara tanık olmak mümkündür. Şehir geçişten günümüze kadar tarihi dokusunu korumayı başarmış ve bu sayede önemli bir turizm merkezi halini almıştır. Köln şehrinde genel olarak Roma tarihinden izler görülür ve şehrin birçok mimarisinde bu izleri görmek mümkündür. Mimari yapısının yanı sıra doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Köln, yılın büyük bir bölümünde turist akınına uğrar ve genel olarak kalabalık bir şehir olarak karşımıza çıkar. Köln gezilecek yerler ile Almanya’nın turizm konusunda önemli şehirlerinden biridir. Şehrin gezilecekleri yerleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Köln, Köln, Almanya

  • Köln Katedrali
  • Eski Şehir Bölgesi
  • Çikolata Müzesi
  • Roma Germen Müzesi
  • Gereon Kilisesi
  • Hava Tramvayı
  • Sualtı Tüneli
  • Hohenzollern Köprüsü
  • Köln Hayvanat Bahçesi
  • Köln Merkez Camii

Köln, Köln, Almanya

Köln / Almanya Konaklama

Köln 5 farklı temel bölge üzerine kurulmuş bir şehir olma özelliği taşır. Bu bölgelerde yer alan her otel kendi içerisinde farklı bir mimariye sahip olmasının yanında yine farklı hizmet sunar. Ayrıca şehirde otellerin yanı sıra butik oteller başta olmak üzere pansiyon ve apart tipi konaklama çeşitleri bulunur. Genel olarak uygun fiyatların yer aldığı bölgelerde, lüks otellerin de bulunduğunu ve yıl boyunca şehri ziyaret eden turistler için ayrıcalıklı hizmetler sunduğunu söylemek mümkündür.