Güney Asya kıtasının en güzide bölgelerinden birisi olarak gösterilen Kolombo, Sri Lanka ülkesinin başkenti konumundadır. Adanın batı bölümünde bulunan, hem Sri Lanka’nın hemde Güney Asya’nın en önemli liman kenti olan bu şehir içerisinde barındırdığı enteresan ve güzel gezilecek yerleri, sıcak kanlı insanları ve sosyal hayatı ile her yıl bir çok turisti çekmeyi başarmaktadır.

Kolombo, Kolombo / Sri Lanka Bilinmesi Gereken Şeyler

Şehir merkezinde 753.000 nüfusu, bütün şehirde ise 5 milyondan fazla nüfusu ile göze çarpan Kolombo şehri, 8. yüzyıldan bu yana Müslümanların yerleşim gösterdiği bir konuma sahiptir. 16. yüzyıl sıralarında Portekiz sömürgesi altında bulunan şehir sonrasında Britanya ve Hollanda’nın himayesine girmiştir. 1948 yılında Sri Lanka bağımsızlığını ilan ederek Kolombo şehri Sri Lanka’nın başkenti olarak ilan edilmiştir. İçerisinde bulunduğu limanı ve konumu sayesinde geçmişinden günümüze kadar önemli bir ticari merkez haline gelen Kolombo şehri, şimdiki zamanlarda da bu unvanını sürdürmektedir. Tekstil, cam, kimya, mobilya, deri ve mücevher sektöründe hizmet sunan bir çok şirketin fabrikaları veya merkezleri bu şehirde yer almaktadır. Yüksek kültürel bir yapıya sahip olan bu şehirde bir çok farklı dine mensup gurubun yanı sıra Portekizliler, Çinliler, Hitliler ve Hollandalılar’da yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedir.

Kolombo, Kolombo / Sri Lanka Bilinmesi Gereken Şeyler

Tropikal muson iklimin coğrafi yapısı içerisinde bulunan Kolombo şehrinde hava şartları bütün yıl boyunca neredeyse aynı seviyede görülmektedir. En yüksek 31 derece sıcaklığa ulaşan Kolombo şehri Mart ve Nisan aylarında bu etkisini göstermektedir. Ortalama yıllık sıcaklığına bakacak olursak 28 ile 31 derece arasında seyretmektedir. Dini etkinlikler açısından bir çok faaliyetler düzenlenen şehirde hemen hemen her ay bir sokak etkinliği ile karşılaşmanız mümkün.

Kolombo/Sri Lanka Görülmesi Gereken Yerler

Köklü bir tarihi olan Kolombo şehrinde görülmesi gereken yerlere bakacak olursak Galle Face, Beira Gölü, Kolombo Ulusal Müzesi ve Viharamadevi Park gibi yerler ideal olacaktır. Bunların yanı sıra şehri gezip tanımak istiyorsanız Kolombo Fort’u, alışveriş yaparak zaman geçirmek istiyorsanız Pettah bölgesini tercih edebilirsiniz.

Beira Gölü

Kolombo şehrinin merkezinde bulunan Beira Gölü, şu anda 65 hektarlık bir bölümde bulunsa da, tarihinde yaklaşık 100 yıl öncesinde 165 hektarlık bir alana sahiptir. Tekrar geçmişine bakacak olursak İngilizler ve Portekizliler zamanında gölü yük ve eşya taşımak için kullanıyorlardı. Nedeni ise o zamanlarda gölde bir kanal bulunduğundan yük ve eşya taşıma işi daha kolay oluyordu. Günümüzde halen bu kanallar vasıtası ile taşımacılık yapan işletmeler bulunmaktadır. Üzerinde bulunan fazla suyu bu kanallar yoluyla Hint Okyanusu’na boşaltan Beira Gölü, pelikanlara, leyleklere, dev kertenkelelere ve bir çok balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Fakat yüzyıllardır taşımacılık işleri ile kullanılan göl kirlilikle de mücadele etmeye çalışmaktadır. Özellikle yaz aylarındaki kavurucu sıcaklardan dolayı göldeki buharlaşma sonucu kötü kokular yayılmaya başlar.

Kolombo, Kolombo / Sri Lanka Bilinmesi Gereken Şeyler

Galle Face

Galle Face’den de kısaca bahsedecek olursak Hin Okyanusu’nun kıyısında yer alan 5 hektarlık bir alana sahip olan yemyeşil bir bölgedir. Galle Face 1,5 kilometre uzunluğuna sahiptir. Her ne kadar iş dünyası ve ekonomi merkezlerine ait binaların bulunduğu bölgeler yer alsa da, harika doğası ile halkın ve turistlerin dinlenmek ve gezmek için uğradığı tesislerden birsidir. Şu zamanlarda Kolombo şehrinin açık alanı konumunda bulunan Galle Face, turistler, gençler, çocuklar, aşıklar, evlenenler veya uçurtma sevenler için muazzam bir yer haline gelmiştir. Tezgahlarında açıldığı cumartesi ve pazar akşamlarında meydanda vakit geçirmek kesinlikle hoşunuza gidecektir.

Kolombo, Kolombo / Sri Lanka Bilinmesi Gereken Şeyler

Kolombo şehri hakkında siz okuyucularımıza keyifli vakit geçirebilmeniz için kısa bilgiler vermek istedim. Mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken şehirlerden birisi olarak tavsiye ediyorum.