Kopenhag şehri, Danimarka’nın başkentidir. Bunun yanında ülkenin en kalabalık şehri olma özelliğine sahiptir. Kopenhag da refah seviyesi oldukça yüksek ve mutluluk oranı yapılan araştırmalar sonucunda birçok şehre göre üst düzeydir.

Kopenhag, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bu özelliğini sokaklarındaki binalarda bulunan mimari yapılardan açıkça göstermektedir. Gece hayatı ile oldukça renkli ve hareketli bir şehir olmasının yanında şehri ziyaret eden turistlere yararak da oldukça hoşgörülüdür.

Kopenhag Festivalleri

Kopenhag, dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak bilinir ve şehirde düzenlene etkinlikler oldukça fazladır. Danimarka kültürünün tam olarak yansıtıldığı bu etkinliklerde gerek yerel halk gerekse de yabancı turistler oldukça keyifli zamanlar geçirir.

Roskilde Festivali, şehirde düzenlenen kültür organizasyonlarından biridir. Kuzey Avrupa kültürünün yansıtıldığı festivalde, yöresel yemeklerden müziklere kadar pek çok farklı kültür ürünü ön plana çıkarılır ve halk çeşitli danslar ile festivale ortak olur.

Kopenhag, Kopenhag, Danimarka

Sanat, bilim ve teknoloji ile iç içe bir etkinlik olan Click Festivali, mayıs aynın sonlarına doğru 2 gün boyunca süren bir festivaldir. Dans ve canlı müzik performanslarının yer aldığı festivalde geceleri dahi eğlence kaldığı yerden devam eder.

Copenhell ise metal müzik hayranlarının  bir araya geldiği bir festival olma özelliği taşır. Festival çerçevesinde heavy metal ve death metal tarzı müzikler ile katılımcılar 2 gün boyunca çılgınca eğlenir. Bunun yanında Copenhell Festivali, 2 Haziran’da gerçekleştirilen bir festivaldir ve katılım sayısı oldukça yüksektir.

Kopenhag Gece Hayatı

Kopenhag, hem gece hem de gündüz eğlenen bir şehir. Gündüz yapılan eğlencenin ardından hava kararınca da eğlence kaldığı yerden devam eder. Indre By şehrin merkezi olarak bilinir ve eğlence genelde merkez çevresinde toplanmıştır. Aynı şekilde gece hayatı da merkeze yakın civarda bulunan bar ve gece kulüplerinde karşımıza çıkar.

Gece hayatının yoğun bir şekilde yaşandığı mekanları tanıtmaya ilk olarak Culture Box ile başlayalım. Bu mekan şehirde en iyi elektronik müziklerin çalındığı bir yer olma özelliği taşır. Ayrıca kurulmuş olduğu günden beri dünyaca ünlü pek çok sanatçı burada sahne almıştır. Mekanda sabahın erken saatlerine kadar eğlenmek mümkündür ve sabahın 05:00’ına kadar pek çok müşteri mekanı terk etmez.

Kopenhag, Kopenhag, Danimarka

Şehirde önemli eğlence merkezlerinden biri de The Jane olarak karşımıza çıkar. Burada barmenler oldukça şık giyinir ve genelde akıllarda kalıcı olan budur. Panam CPH i,se kısa bir süre önce eğlence hayatına adım atmış ve iç dekorasyonu ile akıllarda yer eden bir eğlence mekanı olarak hizmet verir.

Bunların yanı sıra şehirde gece hayatına bar ya da gece kulüplerinin tam aksine kültürel etkinlikler ile devam etmek isteyenler ise Danimarka Kraliyet Tiyatrosu’nu tercih edebilir. Tiyatro bünyesinde opera, bale ve piyes gibi sanatsal ve kültürel aktiviteler ile eğlenmek mümkündür. Ancak bu tür etkinliklere katılmak isteyenlerin özellikle 2 ay öncesinden bilet almaları önemlidir. Aksi taktirde yakın bir tarihe bilet bulmak oldukça zor olabilir.

Bunların dışında şehirde Christiania Özgür Bölgesi çevresinde neredeyse her akşam birçok etkinlik düzenlenir ve şehri ziyaret eden turistler çoğu zaman bu tür etkinliklere de katılım gösterir.