Polonya’nın başkenti Varşova olmasına ragmen sanat, eğitim ve kültür denilince ilk akıllara Krakow gelmektedir. Küçük bir şehir olmasına karşın içinde bulunan kaliteli üniversiteler sayesinde Polonya’daki her bir genç bu şehirde okumanın hayalini kurmaktadır. Ama aileden uzak ve genç bir nüfusun çoğunlukta olduğu her Avrupa şehri gibi Krakow’da da özgürlük, eylence ve yaratıcılık son noktadadır.

Festivaller, ilginç etkinlikler ve şovlar hiç bitmez ve şehir merkezinde nerdeyse her hafta yeni bir mekan açılır. Özellikle bahar mevsimi çok hoştur. Havası sıcak ve tertemiz, şehrin her bir yanına dağılmış yemyeşil parklar vardır. Bu şehri ziyaret etmek isteyenler kesinlikle bahar ve yaz aylarında gitmeli, hazır gitmişken de minimum 5 gün burada kalmalı. Çünkü Krakow şehrinde yapılması gereken o kadar çok şey var ki.

Krakow Gezilecek Yerler

Şehride gezilecek yerlere bakacak olursak Stare Miasto (Trisihi Şehir Merkezi) ve Kazimierz bölgesinde bir araya gelmiş. Ama ne ilginçtir ki bu şehrin ziyaret eden turistlerin mutlaka gittiği iki yer şehrin 60 kilometre bastısında yer alan Auschwitz-Birkenau Toplama Kampları ve 15 kilometre güneyinde yer alan Wieliczka Tuz Madeni’dir. Bu yerlere ulaşım sağlamak için onlarca acentadan birini satın almanız gerekecek veya araç kiralayacaksınız.

Krakow, Krakow, Polonya

Biz iki seferinde de araç kiralayarak gitmiştik. Zaten Polonya’da araç kiraları çok ucuz. Rezervasyon yaptırmak için Arguscarhire sitesini sizlere tavsiye edebiliriz. Ortalama günlük 120zl (88TL) gibi bir ücret karşılığında aracınızı şehir merkezinden teslim alıp 24 saat içerisinde bu iki yeride gezme imkanına sahip olabilirsiniz. Türkiye’de araç rezervasyonu işlemlerini yaptırmak isteyenlere de Vivi Rent a Car’ı gözden geçirmelerini tavsiye ederiz. vivi.com.tr aracılığı ile fiyat karşılaştırması yapabilir, online araç kiralama rezervasyonu nu kullanabilirsiniz. Şehirde park problemi pek yaşanmamaktadır. Fakat sokakların çoğunda belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Krakow’a Nasıl Gidilir?

Ulaşım konusu biraz ilginç. Türkiye’den Krakow’a direk uçuş bulunmamaktadır. Budapeşte üzerinden otobüs yolculuğu ile Krakow’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolculuğu yaklaşık 7-8 saat süren bu otobüsler genelde mola vermezler. Şöför eğer kendi isterse belki Slovakya üzerinde bir sigara molası verebilir.

Ayrıca Prag üzerinden de otobüs yolculuğu ile Krakow’a geçebilirsiniz. Ulaşım sadece 8-9 saat sürmekte ve biletlerinizi burdan alabilmeniz mümkün. Tren ise Krakow’a 6 saatte varmaktadır. Son olarak Varşova şehrine THY ile direk uçuşlar düzenlenmektedir ama fazla yoğun seferleri olmadığı için ücretleri biraz pahalı olabilir.

Krakow, Krakow, Polonya

Krakow Oteller

Krakow, oldukça küçük bir şehir. Nerde kalırsanız kalın şehri merkezine maksimum yarım saat yürüme mesafesinde olursunuz. Fakat özellikle gece saatlerinde dışarı çıktığınızda belli bir saatten sonra ulaşım imkanı bulmakta zorlanacağınız bir şehirde, ya Kazimierz‘de ya da Stare Miasto‘da konaklamanız daha mantıklı olacaktır. Otel fiyatlarıda genel olarak ucuz olduğu için haritadan yer beğenerek istediğiniz otelde konaklayabilirsiniz.

Krakow, Krakow, Polonya

Airbnb’den şehrin hemen dışında yer alan eski bir mahallede geceliği ortalama 47 Euro gibi uygun fiyatı olan iki odalı muazzam bir çatı katı kiralamanızda mümkün. Biz 2015 yazında kaldığımız süre içerisinde aynı şekilde bir daire tutmaya karar vermiştir. Şehir merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesinde ve büyük bir şehir parkı bulunan Park Jordana‘nın hemen yanındaki 2 oda 1 salon, muazzam bir dekorasyona sahip şehir manzarası bulunan bu daireye 650 Euro ödemiştik. Turist sezonunun en hareketli zamanlarında böyle bir fiyat neredeyse bedava anlamına geliyor. Airbnb gibi sitelerden kat kiralamak oldukça mantıklı, fakat biz yine de bu kadar zahmet çekmek istemiyoruz derseniz oldukça kaliteli otel ve hotellerde bulabilmeniz mümkün.