Malezya’nın kültür ve finans başkenti olan Kuala Lumpur, Malezya’nın federal sistemi ile yürütülen iki başkentinden birisidir. Bir diğer başkent olan Putrajaya ise idari başkent olarak bilinmektedir. Malezya hükümeti Putrajaya’da bulunmaktadır. Kuala Lumpur Güneydoğu Asya bölgesinin en gelişmiş başkentleri arasında yer almaktadır. Kuala Lumpur iki nehrin birleştiği çamurlu kavşak anlamına gelmektedir. Bu şehir Malezya’nın Malay yarım adasında bulunan topraklarında yer almaktadır. Malezya’nın Boneo Adasında’da toprakları bulunmaktadır. Kuala Lumpur’un merkezi kesiminde 2 milyona yakın insan yaşamaktadır. Şehrin çevresi ile birlikte nüfus yaklaşık 8 milyona kadar ulaşır.

Kuala Lumpur, Kuala Lumpur / Malezya

Kuala Lumpur / Malezya gezilecek yerler hakkında

Kuala Lumpur gibi kültürü çok yüksek bir şehirde o kadar çok gezecek ve görecek yer var ki bunların en önemlilerini sizler için hazırlamaya çalıştım. Bu kültürü yüksek ve dinlerine bağlı şehirde gerekli bilgileri yolculuğa çıkmadan önce okumanız ziyaretinizi daha kolay hale getirecektir.

Petronas İkiz Kuleleri

Kuala Lumpur’un Dubai, Hong Kong ve New York gibi finans başkentleri ile aynı kategoride kalabilmesinin en büyük göstergesi ihtişamlı ve görkemli gökdelenlerinin olmasıdır. Petronas İkiz Kuleleri ise bu gökdelenler arasında en iyi örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde Kuala Lumpur’da finans sektörünün merkezi, inşaatı için 1,6 milyar dolar harcanan Petronas İkiz Kuleleri’nde atmaktadır. Bu kulelerde şirketlere ait büroların yanı sıra özel kişilere ait daireler bulunmaktadır.

Kuala Lumpur, Kuala Lumpur / Malezya

Eğer Kuala Lumpur’un muhteşem manzarasını izlemek istiyorsanız salı gününden pazar gününe kadar 09:00 – 21:00 saatleri arasında 85 riggit parası karşılığında 380 metre yüksekliğe sahip terasına çıkmanız mümkün. Terasa çıktığınızda hatıra dükkanlarına uğrayıp alışveriş yapma imkanına sahipsiniz. Bu terasta bir sinema salonu bulunmaktadır. Eğer seyir terasına çıkmak istiyorsanız turistlerin resmi web sitesinden ziyaretinizden bir gün önce biletinizi satın almanızı tavsiye ediyorum.

Sultan Abdul Samad Binası

1897 senesinde Selengor’un Kralı Abdul, hüküm sürerken İngiliz mimar Arthur Norman tarafından yapılmıştır. Ancak sonradan binanın adı 1974 yılında Abdul Samad adını almıştır. Sultan Abdul Samad binası o yıllarda Selengor’un başkenti konumunda bulunan Kuala Lumpur’da devlet binası olarak kullanılmıştır. Bina hala günümüzde Yüksek Mahkeme olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Kuala Lumpur, Kuala Lumpur / Malezya

Mimari yapısında Kuzey Afrikalı Moroların ve Babir mimarisinin izlerini taşıyan bu bina saat kulesi ile birlikte oldukça göz alıcı bir görüntüye sahip olmakla birlikte turistlerin ilgi odağı halindedir. Abdul Samad Binası gece ışıklandırmasıyla Kuala Lumpur’da adeta bir pırlanta gibi parlamaktadır. Bina Merdeka Bağımsızlık Meydanına ve Jamek Mescidi’ne oldukça yakın bir mesafededir.

Jamek Mescidi

Bin kişi kapasitesi bulunan Jamek Mescidi bir diğer adı ile Jamek Camii 1909 yılında hizmete girmiştir. Halkın kullanımına 1965 yılında açılmıştır. Aynı yılda ise ‘’milli cami’’ unvanını almıştır. Klang ve Gombak nehirlerinin tam kesiştiği bölgede bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Kulala Lumpur’un ikon yapıtları arasında yer alır. Jamek mescidi İngiliz mimar Arthur Hubback tarafından inşa edilmiştir.

Kuala Lumpur, Kuala Lumpur / Malezya

Jamek kelimesi Arapça’da insanların dua etmek için toplandığı yer anlamına gelmektedir. Özellikle cuma vakitlerinde Kuala Lumpur halkının en çok ibadet ettiği yer olarak bilinmektedir. Bu sebepten dolayı halk arasında adı ‘’Cuma Camii’’ olarak da bilinmektedir. Bu muhteşem yapıtta da Bobor ve Moro çizgilerini görmek mümkün. Mescidin minarelerinin yüksekliği 25 metredir. Mescit yalnızca cumartesi ve perşembe günleri arasında turistlik ziyaretlere açılmaktadır. Mescidi ziyaret edebilmek için uygun giyinilmesi zorunludur.

Kuala Lumpur ulaşım bilgileri

Kuala Lumpur’a Türkiye’den en kolay gidiş havayolu ile olmaktadır. Son zamanlarda artık Türkiye’den Malezya’ya direk uçuşlarda gerçekleşmektedir. İstanbul’dan bineceğiniz aktarmasız uçuşlar ile Kuala Lumpur’a 10 saat 25 dakikada ulaşmanız mümkün.