Bolivya’nın iki güzel incisi La Paz ve Sucre şehirleridir. Her iki şehirde dağların yüksek yamaçlarında kurulmuştur. La Paz ve Sucre’ de insanın sıkılması mümkün değildir. Festivalleri, cana yakın insanları, gezilip görülmesi gereken yerleri ile adeta masal diyarı gibidir. Muhteşem doğası, doyum olmaz manzaraları ile fotoğraf sanatçıları için eşi bulunmaz bir yerdir. Yaşamak için Bolivya’da bir şehir seçmeniz gerekiyorsa bu kesinlikle Sucre’dir.

Yerleşimi düzgün mimarisi ile hayranlık uyandıran bu dağ iklimine sahip şehir sizi kendisine bağlayacaktır. La Paz için ise söylenecek çok fazla söze ihtiyaç yok. Mayıs 2015’te, dünyanın 7 harikası şehirleri arasına girdiğini söylememiz yeterli olacaktır. İsterseniz bu iki güzel Güney Amerika şehrinde nerede? Nasıl konaklanır? Nasıl gezilir? Birlikte bakalım.

La Paz ve Sucre, La Paz ve Sucre / Bolivya

La Paz ve Sucre / Bolivya Ulaşım

Türkiye’den vizesiz gidilebilen Bolivya La Paz’a, İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak Amsterdam üzerinden ya da Lima üzerinden bu cennet köşesine ulaşılabiliyor. Aktarmalara göre değişmekle birlikte, İstanbul’dan La Paz’a 16 ya da 18 saatte gidilebilmektedir. Şehir içinde ulaşım toplu taşıma araçları ile rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Sucre şehrine ise, şehrin tek havalimanı iç hatlar olduğu için La Paz üzerinden ulaşmanız gerekecek. La Paz’dan uçak ya da otobüsle yapacağınız rahat ve konforlu bir yolculukla Sucre’ye varabilirsiniz. Şehirde gezmek için en uygun ulaşım otobüslerdir.

La Paz ve Sucre, La Paz ve Sucre / Bolivya

La Paz ve Sucre / Bolivya Hakkında Bilgiler

Bolivya yönetim açısından ilginç bir ülkedir. Resmi olarak Sucre başkent olmasına karşın, ülke bakanlar kurulunun bulunduğu La Paz şehrinden yönetilmektedir. İspanyollar tarafından 1548 yılında kurulmuş olan La Paz, Bolivya’nın en kalabalık üçüncü şehridir ve rakım olarak yüksek bir kenttir. Bolivya’nın kültür merkezi olan şehir, her köşesinde bulunan tarihi katedraller, müzeler ve mimarisiyle büyüleyen binaları ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır.

La Paz ve Sucre, La Paz ve Sucre / Bolivya

La Paz’ın en renkli yerlerinden olan Mercado de Hechiceria pazarında, çeşitli otantik eşyalar, el işi ürünler, baharatlar, şifa veren otlar ve bitkisel ilaçların satıldığı yerler ilginizi çekebilir. Aziz Francis adına 1548 yılında yapılmış olan Iglesia de San Francisco kilisesi ihtişamı ile sizi büyüleyecek enfes bir yapıttır. Bu muhteşem yapının büyüsü geçmeden Casa de Murillo’ya davet edelim sizi. Bu konak La Paz devrim lideri Pedro Domingo Murillo’nun evidir. Şuanda müze durumunda olan bu evde, sömürge dönemine ait sanat eserlerini, mobilyaları ve çeşitli müzik aletleri gibi eşyaları görebilirsiniz.

La Paz ve Sucre, La Paz ve Sucre / Bolivya

Sucre’de diğer Bolivya şehirleri gibi İspanyollar tarafından kurulmuştur. Anlamı “Şeker” olan bu güzel şehirde Endülüs kültürünün önemli eserlerini görebilirsiniz. Eski şehir merkezi 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almıştır. Burada Casa de La Libertad Bolivya’nın bağımsızlık ateşinin yakıldığı yerdir. Cementerio General mezarlığı 1777 yılından kalan mezar taşları, mozoleleri ve nişler ile farklı mimari ekolleri bir arada görebileceğiniz yerlerdendir.

La Paz ve Sucre / Bolivya’da Konaklama

Anlamı “Barış” olan La Paz şehir merkezinde birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Bu otel, apart ve pansiyonlar her bütçeye uygun fiyat seçeneklerine sahiptir. Sucre ise şirin ve hoş otel seçenekleri ile size huzurlu bir alternatif sunar.

La Paz ve Sucre, La Paz ve Sucre / Bolivya

Victhor Hotel: Sucre’de bulunan bu hotelin, temiz odaları, zengin menüsü ve güler yüzlü personeli size rahatlığı sunacaktır.

Atix Hotel: La Paz’da bulunan bu güzel otel konforu ve muhteşem manzarası ile bir daha gelmek isteyeceğiniz yerlerdendir.

La Paz ve Sucre’den muhteşem anılarla dönmeniz dileğiyle.