Azerbaycan’ın önemli şehirlerinden biri olan Lankaran başkent Bakü’ye de 268 km uzaklıkta ye alıyor. İklimi, dikkat çekici doğal güzellikleri ve mimarisiyle Azerbaycan’ın en dikkat çeken şehirlerinden olan Lankaran’ın seyahat edeceğiniz yerler listesine mutlaka eklemeniz gereken bir şehir olduğunu düşünüyoruz. Lankaran’da çay yetiştiriciliği önemli olmakla birlikte şehirde çay fazladır ve çayları dünya çapında da ünlüdür. Şehrin konumundan ötürü bir tarafının Hazar Denizi’ne kıyısı bulunuyor ve bu bölge de oldukça dikkat çekici ve tercih edilen bir yer. Bütün bu özelliklerinden dolayı Lankaran turizm açısından tercih edilen ve hareketli bir şehir olma özelliğini taşıyor.

Lankaran Gezilecek Yerler

Eski Cezaevi ve Deniz Feneri; Joseph Stalin’in bir süre hapsedildiği bu cezaevi ünlüdür ve eski bir tarihe sahiptir.

Seyit Halife Türbesi; Jil köyünde yer alan bu türbe Seyit Halife’nin mezarıdır. 1m 40cm yüksekliğinde mezar taşlarının yer aldığı bu yerde Seyit Halife’nin mezarı tarihi kültürel bir anıt sayıldığından devlet tarafınca koruma altına alınmıştır.

İstisu Sanatoryumu; Lankaran’da birçok şifalı su bulunmaktadır. Şehrin doğusunda konumlanmış ve etrafında meşe ağaçları bulunan küçük bir dere olan kaplıca bunlardan biridir.

Lankaran, Lankaran, Azerbaycan Seyahat Rehberi

Lankaran’a Ulaşım

Lankaran konum olarak birçok noktanın birleşim noktasında bulunduğu için ulaşımın kolay olduğu ve ulaşım ağının geniş olduğu bir şehirdir. Sağlık nedenleri veya kültürel sebeplerle yıl içerisinde çok fazla sirkülasyon yaşayan bir şehir olduğundan yol bakımı da oldukça iyi yapılıyor. Başkent Bakü’den hemen hemen 6 saat süren bir yolculukla karayolu veya demiryolu aracılığıyla Lankaran’a rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Türkiye’den de birçok havayolu firması araclılığıyla Lankaran’a ulaşabilirsiniz. Şehirde turist sayısı da fazla olduğundan şehir içinde taksi veya otobüs kullanarak şehri rahatça gezebilirsiniz.

Lankaran, Lankaran, Azerbaycan Seyahat Rehberi

Lankaran’da Konaklama

Şehir turistik açıdan oldukça gelişmiştir ve her yıl yüzlerce turist ağırlar. Bu yüzden şehir bize pek çok farklı konaklama alternatifi sunuyor. Pansiyon veya otel, her bütçeye uyabilecek pek çok farklı seçenek arasından rahatlıkla size uygun seçeneği seçebilirsiniz. Bazı apartlar ve oteller uzun süreli uzun süreli konaklamalarda daha uygun fiyatlı bir konaklama imkanı sunuyorlar. Hazar denizi kıyısında veya merkezde konaklamanın şehri rahatça gezmeniz açısından daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Lankaran, Lankaran, Azerbaycan Seyahat Rehberi

Gala Otel; sunduğu 4 yıldızlı konaklama imkanıyla oldukça tercih edilen bir oteldir. Bar olanağı mevcut. Bunun yanı sıra restoran, iş merkezi ve konferans merkezi gibi imkanlar da bulunuyor.

Hotel Xazar; otel konumu itibariyle merkeze yakın fakat sakin bir yerde bulunuyor. Hem şehre yakın hem de şehrin gürültüsünden uzak bir konaklama istiyorsanız bu otel sizin için oldukça uygun olacaktır. Süper lüks oda seçeneği de mevcuttur.

Dalga Hotel; Lankaran’da bulunan en yüksek ücretli oteldir. Otelde bir restoran ve 5 adet oda bulunmaktadır.