Bugünkü yazımızda sizlere anlatacağımız tarihi eseri gidin görün diyemiyoruz. Oysa ki bu güzellik ülkemizden çok da uzakta değil Leptis Magna Harabeleri/Libya  bahsettiğimiz yer. Fakat 2011’den beri süren iç savaş nedeniyle restorasyon işlemi yapılamıyor. Bu Antik Kenti ülkede gönüllü vatandaşlar koruyor. Ama yine de ben görmek istiyorum Bu Antik Kenti çok merak ediyorum diyorsanız bakalım Libya’ya Türkiye’den nasıl gidiliyor? Burası nasıl bir yer? Eğer buraya gidersem nerelerde konaklarım? diye düşünüyorsanız. Biz bu konuları sizler için araştırdık. Yazımızın devamını okursanız Bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

leptis magna harabeleri/libya, Leptis Magna Harabeleri Gezi Rehberi/Libya

Leptis Manga Harabeleri/Libya Ulaşım

Libya’ya Türkiye’nin İstanbul’da bulunan Atatürk Hava limanı ve Sabiha Gökçen Hava limanından direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar ülkenin Sebha, Misurata, Bingazi ve Trablus’a yani ülkenin dört ana şehrine yapılmaktadır. Sahra çöllerini ziyaret etmek isteyenler için Sebha hava limanına, Akdeniz kıyısına yolculuk etmek isteyenler içinse Misurata’ ya gitmelerini tavsiye ediyoruz.

leptis magna harabeleri/libya, Leptis Magna Harabeleri Gezi Rehberi/Libya

Leptis Magna Harabeleri/Libya Hakkında Bilgiler

Libya’da bulunan bu Harabeleri UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Ne yazık ki 2011 yılından beri ülkede devam eden iç savaş ve çatışmalar nedeniyle restore edilememektedir.

İç savaşın zor duruma düşürdüğü Libya’nın başkenti Trablus’ta 120 kilometre uzaklıkta bulunan bu Antik Roma başkenti leptis Magna bu çatışmalardan dolayı zarar görmektedir. Bu Antik Kent Akdeniz kıyısında Kuzey Afrika’ nın en önemli arkeolojik kalıntıları arasında yerini korumaktadır. 2011 yılından beri süren iç savaş nedeniyle bu ülkede bulunan tarihi eserler ihmali ve bakımsızlığı mahkum olmuşlardır.

leptis magna harabeleri/libya, Leptis Magna Harabeleri Gezi Rehberi/Libya

Lebde Vadisi ve Akdeniz’in birleştiği noktada bulunan ve Fenikeli Denizciler tarafından kurulan kent dünyanın en büyük imparatorluklarından antik Roma’ nın da içinde olduğu birçok medeniyeti bünyesinde barındırmıştır. Kent yedinci yüzyılda Fenikeli Denizciler tarafından önce eski meydanda Liman bölgesinde kuruldu, daha sonra zamanla genişletilerek Roma İmparatorluğunun en güzel şehirlerinden biri haline getirildi.

Bu Antik Kent, 4 önemli dönemi geçirmiştir stratejik konumu kentin sürekli gelişmesine neden olmuştur. Kentin gelişmesine katkı sağlayan kentin kuruluş dönümü olan Fenikeliler refahın ve kalkınmanın arttığı Roma, zayıflama dönemine girdiği Bizans ve son olarak da İslamiyet dönemi gibi zaman dilimlerinde yer almıştır.

leptis magna harabeleri/libya, Leptis Magna Harabeleri Gezi Rehberi/Libya

Limon, hamam, tiyatro ve anfi tiyatro gibi pek çok tarihi eseri de içinde barındıran kent dört bir yandan açık ve korunaklı bir bölge değildir. Kenti sadece gönüllü vatandaşlar koruyor. Kentte bulunan antik şehre ait tarihi sütunlar denizin çekilmesi ve erozyon gibi doğa olaylarına maruz kaldığından çökme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Geçmişi neredeyse 1000 yıl önceye dayanan bu antik kentin zaman kaybetmeden bir an önce restore edilmesi gerekmektedir. Fakat Libya’da herhangi bir yetkili mercek kendini koruma altına almamaktadır.

Leptis Magna Harabeleri/Libya Konaklama

Eğer Libya’da insanız bu 1000 yıllık tarihe eşlik eden Leptis Magna harabelerini gezdikten sonra konaklayacak bir yer arıyorsanız işte size birkaç öneri;

Victoria Hotel: Libya’nın 4 yıldızlı otelleri arasındadır. Kalabalık bir bölgede bulunmasına rağmen sessiz sakin ve temiz odalara sahiptir. Restoranında sunulan yerel yiyeceklerde ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

leptis magna harabeleri/libya, Leptis Magna Harabeleri Gezi Rehberi/Libya

Plasma Hotel Tripoli: Trablusgarp’ın ticari merkezinde yer alan 4 yıldızlı konaklama yeri deniz ve şehir manzaralı özel balkonları ve ses yalıtımlı odaları ile hizmet veriyor. Tarihi Leptis Magna Antik Kentinden sadece 1 kilometre uzaklıkta bulunan Otel müşterilerinin her türlü rahatını düşünüp ona göre hizmet sunmaktadır.

Corinthia Hotel Tripoli: Çok güzel bir görünüme sahip olan otelin odaları temiz ve manzaralıdır. Açık büfe alakart restoranları ve cafeleri ile müşterilerinin bütün isteklerini karşılar. Değişik bir mimari yapıya sahip olan otel her odadan deniz manzarasının görünmesi için bu şekilde inşa edilmiştir.