Krallar şehri Lima Peru’nun başkentidir. Nüfusu yaklaşık 10 milyona yaklaşan şehir, Peru’nun siyaset, bilim, kültür ve endüstri merkezidir. Pasifik Okyanusunun kıyısında olan Lima, muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. İnka uygarlığından kalma 2200 yıllık ören bölgeler, her yıl ziyaretçi akınına uğrar. Lima şehri adeta ızgara şeklinde dizayn edilmiştir. Şehir 3 ana bölüme ayrılmıştır.

Miraflores bölgesi kentin lüks ve modern yerleşim yeridir. Tarihi şehir koloniyal dönemi binalarının olduğu bölümdür. Barriada bölgesi, Lima’nın gecekondu mahallelerinin olduğu yerdir. Şehir sistematik, düzenli ve çok temizdir. Siz okyanusa karşı oturup kahvenizi yudumlarken biz Lima’yı nasıl keşfedeceğinizin ipuçlarını anlatmaya başlayalım.

Lima, Lima / Peru

Lima / Peru’ya Ulaşım

Türkiye’den Lima’ya direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Hızlı aktarma için Madrid ve Amsterdam en iyi seçeneklerdir. Aktarmalarla birlikte İstanbul’dan Lima’ya yaklaşık 25 saate ulaşabilirsiniz. Lima’nın en büyük uluslararası havalimanı Jorge Chavez Havaalanıdır. Havaalanından şehir merkezine havaalanı servislerini kullanarak kolayca geçebilirsiniz. Taksi kullanmayı düşünüyorsanız önden pazarlık yapmanız yerinde olur. Lima içinde yürüyerek, bisikletle, her yeri rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehirde metro ve otobüs seferleri sık ve hat güzergahları her noktaya ulaşımı kolaylaştıracak şekildedir.

Lima, Lima / Peru

Lima / Peru Hakkında Bilgiler

Dünyanın en güzel sahil şehirlerinden olan Lima, 1535 yılında Francisco Pizarro tarafından kurulmuştur. İspanyol kral Pizarro sayesinde kısa zamanda bölgenin en güçlü şehri olmuştur. Günümüzde turizm şehirleri içinde ön sıralarda olan Lima’yı gezmek için rotamızı Plaza Mayor bölgesine çeviriyoruz.

 

Tarihi Lima denilen bölgede olan Plaza Mayor 16. Yüzyılda İspanya Kralı I. Charles tarafından yaptırılmıştır. Meydanda Hükümet Sarayı, Başpiskopos Sarayı, muhteşem Lima Katedrali gibi çok özel yapılar bulunur. Hükümet Sarayı, Fransisco Pizarro tarafından 1535’te inşa edildiğinden Pizarro’nun evi olarak anılır. Lima Başpiskopos Sarayı görenleri hayran bırakan görkemli yapısıyla meydanda sizi karşılar.

 

Barok mimari tarzında yapılmış olan saray göz kamaştıran süslemeleri, ihtişamıyla ziyaretçi akınına uğrayan en önemli binadır. San Francisko Manastırı günümüze kadar kalmış nadir eserlerdendir. Hala rahibelerin yaşadığı manastırın içinde Peru tarihini anlatan zengin bir kitaplık bulunmakta. Kenti gezdiğinizde İspanyollar’ dan kalma yapıların çok olduğunu göreceksiniz. Özellikle Katedral buna en güzel örnektir. Katedralin tam 3 defa felaket geçirip, 3 defa inşa edildiğini dipnot olarak vermek isteriz.

Lima, Lima / Peru

Müzeleri gezip Peru tarihinin en nadide eşyalarını, özellikle İnka medeniyetine ait tarihi eserleri görmelisiniz. Museo Oro del Peru yani Altın Müzesinde İspanyollardan arda kalan altından yapılmış eserler sergileniyor. İmparator başlıkları, kolye ve küpe gibi süs eşyaları görülmeye değer. Müzenin en ilginç bölümü belki de kafataslarının sergilendiği alan.

 

Altından yapılmış elbiselerde insanı hayran bırakıyor. Peru Ulusal Müzesi Peru tarihine ait pek çok eseri sergilemektedir. Müzelerden çıkıp, Miraflores bölgesinde alış veriş yapıp, el işçiliği ürünleri uygun fiyata alabilirsiniz. Gezinin yorgunluğunu Peru’ya özel yemekleri tadarak atabilirsiniz. Turistlerin en beğendiği geleneksel yemekleri cevicheyi özellikle tavsiye ederiz.

Lima / Peru’da Konaklama

Lima Peru’nun en büyük ve kalabalık şehridir. Lima’da, lüks otelden, uygun fiyatlı şirin pansiyonlara kadar geniş yelpazede seçenekler bulunur. Özellikle Miraflores bölgesinde uygun fiyattan çok konforlu hatta lüks otel bulabilirsiniz.

Lima, Lima / Peru

Radisson Hotel Decapolis Miraflores: Miraflores bölgesinde olan otel, havaalanına 40 dakika uzaklıktadır. Otelde açık, kapalı havuz, sauna, bar, mekan içinde eğlence olanakları sunulmaktadır.

Hotel Atton San Isidro: Muhteşem Lima manzarasına sahip otel, güler yüzlü personeli, kaliteli, lezzetli yemekleri, sauna, havuz, jakuzi, rahat ve temiz odalarıyla misafirlerine benzersiz konaklama deneyimi yaşatmayı ilke edinmiştir.

Peru Lima’dan mutlu anılarla ayrılmanızı dileriz.