Liverpool, Avrupa’nın kültürel başkentlerinden biridir. İngiltere’nin en büyük şehirlerinden biri olan şehrin belki de bu kadar bilinir olmasını sağlayan Liverpool Futbol kulübüdür. Avrupa’nın en eski Çin Mahallesi ve Beatles’ın kariyerlerine başladığı efsanevi Cavern kulübü de yine bu şehirde bulunmaktadır. Yine şehirde son derece değerli ve nadir eserler ile grubun tarihini temsil eden bir müze ziyarete açıktır. Bir zamanların fakir ve yoksul köyünden modern ve canlı bir şehre dönüşen ana İngiliz limanlarından biridir. Buna ek olarak, Liverpool İngiltere’de oldukça popüler bir turizm merkezidir.

Liverpool,İngiltere, Liverpool, İngiltere Seyahat Rehberi

Liverpool’a nasıl gidilir?

Liverpool John Lennon Uluslararası Havaalanı günlük Avrupa şehirlerinden 100’den fazla uçuşa ev sahipliği yapmaktadır. Hava alanı şehre sadece 20 dakika uzaklıktadır. Liverpool’a taksi veya otobüsle ulaşabilirsiniz; terminaldeki duraktan her 20 dakikada bir  otobüs kalkmaktadır.

Diğer Liverpool ulaşım olanaklarına baktığımızda;

  • Londra’dan trenle (Liverpool Lime Street’e); seyahat süresi yaklaşık 3 saattir.
  • Manchester havaalanından trenle (her saat kalkıyor).
  • Victoria otobüs istasyonundan (Londra’dan) otobüsle; seyahat süresi yaklaşık 5 saattir.

Liverpool,İngiltere, Liverpool, İngiltere Seyahat Rehberi

Liverpool`da Gezilecek Yerler

Liverpool çok çeşitli geziler rotaları sunmaktadır. Dahası, odağı sadece zevkinize göre belirlenir bir şehirdir. Tarih ve mimari hayranları tarihi şehir merkezine gidebilir ve Albert Dock’u, Denizcilik Müzesi’ni veya Katedrali ziyaret edebilir.

Beatles hayranları ilk müzisyenler dünya şöhret onların dikenli yolculuğa başladı noktayı görebilir. Matthew Street, ünlü Cavern Bar gidecek. Müzisyenlerin performanslardan sonra bir bira ile akşamları geçirmeyi sevdiği Grapes Pub da ziyarete açık noktalar arasında yer alır.

Bira sevenler, Liverpool’da oldukça fazla olan bira fabrikalarından birine geziye çıkabilirler. Ya da bir gecede köpüklü içeceğin birkaç örneğini deneyebileceğiniz şehirdeki en iyi barlardan bir tur düzenleyebilirsiniz.

Liverpool,İngiltere, Liverpool, İngiltere Seyahat Rehberi

En başta da da dediğimiz gibi Futbol severlerin Liverpool Stadyumu’na bayılacağını söylememek yanlış olur. Bu, aynı adı taşıyan futbol kulübünün ve dünyanın en ünlü stadyumlarından birinin ev arenasıdır. Her gün, her saat rehberli turlar vardır, bu sırada 50 şanslı kişi ile birlikte, soyunma odaları, basın odaları ve futbol sahası boyunca yürüyebilirsiniz. Yerler genellikle bir hafta önceden satıldığı için bir gezi en iyi şekilde önceden rezerve edilir. Stadyum Müzesi herhangi bir zamanda ziyaret edilebilir, ancak bir maç için bir bilet satın almak maalesef neredeyse imkansızdır.

Tatiliniz zaman içinde kesinlikle sınırlı değilse ve mümkün olduğunca keşfetmek istiyorsanız, bir gezi otobüsü turu yapabilirsiniz. Seyahat acentelerinden birinde veya doğrudan otelinizdeki resepsiyonda tur bulabilirsiniz. Bu tür geziler en önemli turistik yerlerden geçer ve turun teması bağımsız olarak seçilebilir. Tekne Gezileri hayranları Mersey Nehri üzerinde bir tekne turuna çıkabilirler.