Portekiz’in başkenti olan Lizbon, iki yakası olan şehirlerden biridir. AB içerisinde en kalabalık ikinci şehir olma özelliğine sahiptir. Toplam nüfusu 3 milyonu aşan kentin, turistlerle beraber nüfusu daha da artmaktadır.

Lizbon, gerek doğal güzellikleri gerekse de şehir yapısı ile pek çok Avrupa kenti gibi yüksek oranda turist çeke şehirlerden biridir. Gezilecek yerleri, gece kulüpleri, barları ve publarının yanı sıra ilginç partileriyle de dikkat çeker. Bu nedenle her yıl şehri ziyaret eden ve birçok farklı ülkeden şehre akın eden turist sayısının oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Lizbon Festivalleri

Lizbon şehrinde yaz denince akla eğlence gelir ve bu eğlence gerek gece hayatına gerekse festivallere beklentilerin üzerinde olacak şekilde yansır. Şehir birçok farklı ve renkli festivale ev sahipliği yapar. Şehir bünyesinde gerçekleştirilen festivaller genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Lizbon Şenlikleri
  • Caixa Alfama
  • Lizbon Kış Festivali

Lizbon Şenlikleri şehrin en çok rağbet gören etkinlikleri arasında yer alır. Şenlikler kapsamında etkinlikler genelde sokaklarda ve meydanlarda gerçekleştirilir. Bunun yanında kutlamalar Haziran ayı boyunca devam eder. Şenliklerde tiyatro, sinema, folklor ve müzik dinletilerinin yanı sıra çeşitli konserler verilir.

Lizbon, Lizbon, Portekiz

Caixa Alfama ise 15 – 16 Eylül tarihlerinde şehirde düzenlenen en önemli müzik festivallerinden biridir. Şehrin eski mahalleleri arasında tarihi yapıların da bir arada yer aldığı mekanlarda eşsiz bir müzik keyfi ortaya çıkar. Ayrıca festival kapsamında şehre diğer ülkelerden çeşitli müzisyenler gelir.

Lizbon Gece Hayatı

Lizbon gece hayatını tam olarak yaşamak ve bu eğlenceli hayatın içerisinde yer almak için öncelikle yapmanız gereken her akşam başka bir mekanda bulunmanızdır. Çünkü şehrin pek çok bölgesinde restoran, bar ve gece kulübü bulunur.

Şehirde en iyi akşam yemeklerinin yenebileceği mekanlar Mercado da Ribeira Pazarı’ndadır. Pazar olarak anılan bu yerde 35 farklı restoranın bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Kapalı bir alan olan Pazar içerisindeki restoranlarda enfes öğle ve akşam yemekleri yiyebilirsiniz. Ayrıca burada yer alan restoranlar, perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 02:00’a kadar açıktır. Ramiro adlı restoran en çok tercih edilenlerden biridir. Bunun yanında restoranda en iyi deniz ürünlerini tadabilir ve Portekiz yemeklerini keşfedebilirsiniz.

Lizbon, Lizbon, Portekiz

Lizbon’da yemek yerken bir yandan da manzarayı izlemek için en ideal mekanlardan biri Cacilhas’da bulunan Atira-te ao Rio tercih edilebilir. Saat 01:30’a kadar açık olan restoran eşsiz lezzetlerin en doğru adresidir. Ayrıca akşam yemeği için mutlaka gidilmesi gereken restoranlar arasında ise Taberna da Rua das Flores tavernası yer alır. Akşam 18:00’dan sonra yer bulmak zor olduğu için önceden rezervasyon yapılması uygun olacaktır.

Şehrin gece kulüpleri arasında ilk olarak dikkat çeken Carvalho Caddesi’nde bulunan Music Box’tır. Burada sabahın erken saatlerine kadar durmaksızın dans ederek eğlenceli zamanlar geçirmek mümkündür. Gece kulübünde tüm bira çeşitleri sadece 2,30 eurodur. Infante Dom Henrique üzerinde yer alan Lux adlı gece kulübü ise devasa dans pisti ile tercih edilen mekanlardan biri olarak karşımıza çıkar. Yüksek kapasitesi ve şık tasarımı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olma özelliği taşıyan ve genel olarak çok fazla tercih edilen bir mekandır.