İngiltere’nin başkenti Londra, birleşik krallığın da başkenti olma özelliği taşır. Şehir köklü bir tarihe sahiptir ve bunun yanında tam bir dünya şehri olarak bilinir. Yaklaşık olarak 2000 yıllık bir tarihe sahip olan Londra, adını Romalılardan almıştır.

Londra, farklı kültürlerin barındığı önemli Avrupa şehirlerinden biridir. Yüksek bir nüfusa sahip şehir, günümüzde de devam eden monarşi ile yönetilir. Eskilere dayanan tarihi ile mimari açıdan zengin bir şehir olmasının yanında şehirde tarihe tanıklık eden ve çok önemli bölge bulunur. Şehir, sahip olduğu bu özellikleri ile yılın büyük bir bölümünde oldukça yoğun bir şekilde turist akınına uğrar.

Londra Festivalleri

Birçok festivale ev sahipliği yapan şehir, neredeyse yılın her ayında düzenlenen festivallere sahiptir. Şehirde her ay en az bir festivale katılmak mümkündür. Şimdi, Londra festivalleri ve etkinlikleri nelerdir? bunlara bakalım.

 • Londra Sanat Fuarı – Ocak
 • Carling Cup Fina – Şubat
 • Patrick’s Day & Festival – Mart
 • The Boat Race – Mart ve Nisan
 • The Virgin London Marathon – Nisan
 • Wimbledon Tenis Şampiyonası – Haziran ve Temmuz
 • Londra Şehir Festivali – Haziran ve Temmuz
 • Notting Hill Carnival, Pueblo Karnavalı, Strip Poker Dünya Şampiyonası – Ağsutos
 • The Mayor’s Thames Festival, Büyük Nehir Yarışı, The Mayor’s Thames Festival – Eylül
 • BFI London Film Festivali, Lord Mayor’s Show – Ekim
 • Londra Geçiti – Aralık

Londra, Londra, İngiltere

Londra Gece Hayatı

Londra genel itibariyle dünyanın en ünlü ve kalabalık şehirleri arasında yer alır. Bu nedenle şehrin gece hayatı da oldukça canlı ve hareketli bir yapıya sahiptir. Gece hayatının dolu dolu yaşandığı şehirde birden katlı barlar ve farklı tarzda eğlence sunan gece kulüpleri bulunur. Birçok mekan olması nedeniyle seçim yapmak da bir o kadar zordur. Ancak şehirde bulunan eğlence mekanları genelde yüksek fiyatlar ön plana çıkarır. Hatta pek çok mekan için önceden rezervasyon yaptırılması gerekir.

Şehirde gece hayatının ön plana çıktığı yerler arasında Holborn-Clerkenwell, Soho, Mayfair, Bloomsbury, Camden bölgeleri bulunur. En pahalı mekanların ise Mayfair civarında olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca burada bulunan gece kulüplerine ünlü isimler çok sık uğrar. Her gece farklı bir ünlü ile karşılaşmak olasıdır. Diğer bölgelerde bulunan gece kulüpleri ise çoğu zaman davetli listesine göre müşteri alır ve fiyatlar ideal aralıklardır.

Londra, Londra, İngiltere

King’s Cross’da yer alan Egg başta olmak üzere Shoreditch’teki XOYO Londra’nın en popüler gece kulüpleri arasında karşımıza çıkar. Bu kulüplerde birçok ünlü şarkıcı  sahne alır ve tanınmış DJ’ler harika bir müzik şöleni sunar.

Diğer yandan şehrin en popüler özellikleri arasında farklı konseptlerde hizmet veren publarıdır. Orta Çağ’dan kalan binalarda müşterilerini ağırlayan publar ve barlar, şehir için önemli bir yer sahiptir. Şehrin meşhur barları arasında ise Princess Louise, Cittie of Yorke ve the Jerusalem Tavern yer alır. Bu barlar aynı zamanda şehrin en eski barları olarak bilinir.

Londra, Londra, İngiltere

Londra Konaklama İmkanları

Çeşitli bölgelere ayrılmış olan Londra’nın en uygun konaklama alternatifleri City Of London, Kensington, Bloomsbury, Soho Ve Mayfair bölgeleri ve çevresidir. Mevcut bölgeler içerisinde hem bütçe dostu oteller hem de lüks kategoride hizmet veren oteller bulunur. Ayrıca bölgeler içerisinde yer alan oteller, şehrin tarihi mekanları başta olmak üzere barları, restoranları ve kafeleri ne oldukça yakın bir mesafede yer alır. Bu nedenle şehri ziyaret eden konuklar, genel olarak bu bölgede yer alan otelleri ziyaret etmektedir.