İngiltere’nin başkenti olan Londra, aynı zamanda Birleşik Krallık’ın da başkenti olarak karşımıza çıkar. Köklü tarihinin yanı sıra önemli bir dünya şehridir ve tarihi 2 bin yıl öncesine kadar uzanır. İsmini Romalılardan alan şehir, barındırdığı farklı kültürler ile zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Londra, nüfus açısından yoğun bir şehir olmasının yanında hala devam eden monarşi yönetimi ile karşımıza çıkar. Kraliçe II. Elizabeth Buckingham Sarayı’nda bulunur ve bu sarayın belirli kısımları ziyaretçilere açık haldedir. Tarihi çok eskilere dayana şehrin mimari yapı açısından ön plana çıkan pek çok önemli noktası bulunur. Turistik mekanların fazla olması yıl boyunca oldukça yoğun olacak şekilde turistin şehri ziyaret etmesine neden olur.

Londra / İngiltere Ulaşım

Ülkemizden Londra’ya aktarmasız uçuşlar ile gitmek mümkündür. Birçok havaalanına sahip olan Londra’ya yapılacak uçuşlar İstanbul’dan ortalama  4 saat kadar sürer ve Türk Hava Yolları ile şehre gidilebilir. Londra’ya aktarmasız olarak uçabileceğiniz havaalanlarından biri Heathrow Havalimanı olarak karşımıza çıkar. Bu havalimanına yaklaşık olarak 1400 TL civarında bir bilet fiyatı çıkar. Şehir merkezine 23 km mesafede olan Heathrow Havalimanı, ayrıca şehrin en popüler havalimanı olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra havalimanından şehir merkezine metro ve otobüsler ile ulaşılabilir. 23 km mesafede yer alan şehir merkezine ulaşım metro ile ortalama 20 dakika kadar sürer.

Londra, Londra, İngiltere

Londra şehir içi ulaşım ağında metro ve otobüsler yer alır. Şehirde metro ağı oldukça gelişmiştir ve neredeyse şehrin her bölgesine metro ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun yanında otobüsler de aynı şekilde pek çok farklı noktaya ulaşım sağlamakta ve bu şekilde şehir içi ulaşımı rahatlatmaktadır.

Londra / İngiltere Hakkında Bilgiler

Derin bir tarihe sahip olan Londra, gerek mimari yapısı gerekse de şehrin özel yapısı ile önemli bir dünya şehri olarak karşımıza çıkar. Şehrin genel görüntüsü oldukça ilgi çekidir. Londra, İngiltere’nin ticari, idari ve aynı zamanda turistik bir merkezidir. Bu nedenle şehrin ülke için ayrıcalıklı bir önemi vardır. Bunun yanında farklı kültürleri bünyesinde barındıran şehir, yılın büyük bir bölümünde turistler tarafından ziyaret edilir. Şehrin birçok turist tarafından ziyaret edilmesinin başlıca nedenleri mimari yapısı olarak karşımıza çıkar. Şehirde gezilebilecek oldukça farklı ve önemli mekanlar bulunur. Şimdi, Londra gezilecek yerler açısından neler sunar? daha yakından bakalım.

Londra, Londra, İngiltere

  • Buckingham Sarayı
  • The London Eye
  • Londra Kulesi / Londra Köprüsü
  • Westminster Abbey
  • British Museum
  • Paul Katedrali
  • Parlamento Binası
  • Trafalgar Meydanı / Ulusal Galeri
  • Londra Hayvanat Bahçesi
  • Hop On/Off otobüsle Londra turu

Londra / İngiltere Konaklama

Şehir bünyesinde en uygun konaklama imkanları genel olarak City of London, Kensington, Bloomsbury, Soho ve Mayfair bölgeleridir.  Bu bölgelerde lüks otellerden uygun fiyatlı otellere kadar pek çok farklı alternatif bulmak mümkündür.

Londra, Londra, İngiltere

Diğer yandan yukarıda belirtmiş olduğumuz bölgeler Londra’nın tarihi mekanları başta olmak üzere, bar, restoran ve kafe gibi işletmelere oldukça yakındır. Genellikle turistler bu bölgelerdeki otelleri tercih eder ve özellikle tarihi mekanlara yakın olmak isterler. Bu yüzden sizler de restoran ve barlara yakın olmak ve bunun yanında turistik mekanlara kolayca ulaşım sağlamak için bu bölgelerde yer alan otellerden birini tercih edebilirsiniz.