Lut Gölü (Ölü Deniz) gezegenimizde eşsiz yerlerden biri. Gölü, tek bir canlı organizmanın sularında hayatta kalamayacağı gerçeğinden dolayı sıra dışı adını almıştır. Bunun nedeni, bitkilerin ve hayvanların canlı hücrelerini öldüren Göl sularındaki yüksek tuz içeriğidir. Buradaki tuz içeriği okyanus suyundan yaklaşık 10 kat daha yüksektir. Yani, hayatın inanılmaz bir paradoksu gölde gerçekleşmektedir. Denizin cansız suları yine de iyileştirici bir etkiye sahip olduğunda ve romatizmadan sedef hastalığına kadar birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olabilir.

Bugün, Lut Gölü, milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen çok popüler bir sağlık merkezidir. Lut Gölü’nün tüm Sahili doğal bir sağlık tesisi olarak kabul edilir ve Oteller ve tatil köyleri ile inşa edilir. Ancak sağlık sorunlarınız olmasa ve doğal kozmetik prosedürlerin hayranı olmasanız bile, Lut Gölü kıyısı, her turistin ve gezginin ziyaret etmesi gereken eşsiz bir yerdir.

Lut Gölü,Ölü Deniz,İsrail, Lut Gölü (İsrail, Ürdün) Seyahat Rehberi

Lut Gölü ‘ye nasıl gidilir?

Lut Gölü İsrail ve Ürdün arasında yer almaktadır. Böylece, iki taraftan göle ulaşabilirsiniz:

  • İsrail’den;

Tel Aviv veya Kudüs‘ten göle kolayca ulaşabilirsiniz. Tel Aviv’den 421 numaralı otobüse binin. Kudüs’ten: 487, 486 ve 444 numaralı otobüsler Merkez Otobüs istasyonundan göle gider. İki yönlü bir bilet almanızı öneririz, çünkü bu durumda indirim verilecektir.

  • Ürdün’den;

Lut Gölü ‘ye ulaşmanın en uygun yolu Amman veya Akabe şehirlerinden. Amman’dan otobüsler günlük Muhajireen istasyonundan kalkmaktadır. Akabe’den Lut Gölü ‘ye giden otobüsler Amman’dan geçiyor, günde birkaç uçuş var, havaalanından ayrılıyor.

Lut Gölü,Ölü Deniz,İsrail, Lut Gölü (İsrail, Ürdün) Seyahat Rehberi

Lut Gölü Gezilecek Yerler

Lut Gölü ‘ye gelen tüm turistlerin temel amacı sağlık gelişimidir. Bunun için, her şeyden önce, herkes plajlara gider. Plajlar kamu veya özel olabilir (sahildeki otellere ait). Otelin konuğu olmamanız koşuluyla, ikincisine giriş sadece bir ücret karşılığında mümkündür.

İsrail’de en popüler Plajlar Ein Bokek, Hamei Zohar ve Ein Gedi bölgelerinde yer almaktadır.

Denizin Ürdün tarafında, en popüler plaj Amman Plajı‘dır. Plaja girmek için para ödenmelidir.  Ancak otellerden herhangi biriyle ilgili değildir. Ürdün yönetimi plaja erişimi ücretli kılmıştır.

Lut Gölü,Ölü Deniz,İsrail, Lut Gölü (İsrail, Ürdün) Seyahat Rehberi

Lut Gölü ‘nün plajlarında tatil geçirmek kendi güvenliğinizi unutmayın:

  • Gölde günde sadece iki (en fazla üç) kez yüzebilirsiniz, ancak 20 dakikadan fazla sürmemelidir.
  • Gölde, burnunuzu, ağzınızı ve özellikle gözlerinizi sudan uzak tutun. Su gözlerinize girerse, hemen temiz su ile durulayın (örneğin duşta). Duşlar her plajda yer alır.
  • Önce doktorunuza danışmadan tıbbi çamur kullanmayın. Kaşıntı veya yanma hissederseniz, alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için derhal kiri cildinizden yıkayın.

Lut Gölü,Ölü Deniz,İsrail, Lut Gölü (İsrail, Ürdün) Seyahat Rehberi