Avrupa’nın önde gelen şekillerinden biri olan Madrid, aynı zamanda ispanya krallığı başkenti olan bir şehirdir. Ayrıca Avrupa Birliği içerisinde üçüncü büyük şehir olma özelliğini taşır. Yüksek oranda bir nüfusa sahip olan şehir, Manzanares nehri üzerinde bulunur.

Madrid, İtalya içerisinde yer alan önemli şehirleri başında gelir. Ayrıca şehir, kültürün, ekonominin ve siyasetin merkezi konumunda yer alır. Turizm olarak bakıldığında İspanya’nın öne çıkan şehirlerinden biridir. Modern bir mimarinin köklü bir tarih ile birleştiği şehirde pek çok önemli nokta bulunur. Şehir tarihi güzelliklerinin yanı sıra eşsiz doğasıyla da yılın büyük bir bölümünde pek çok turist tarafından ziyaret edilir.

Madrid Festivalleri

Madrid’in en önemli festivallerinden biri San Isidro, 15 Mart’ta düzenlenir. Festivalde şehrin azizi kutlanır ve festival her sene düzenli olarak yapılır. Şehrin sonbahar şöleni olarak bilinen Festival de Otono, Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilir ve tam olarak bir ay kadar sürer. Dünyanın çeşitli ülkelerinden müzik, dans ve tiyatro ekipleri festival boyunca çeşitli etkinlikler düzenler. Festival bünyesinde düzenlenen prestijli tiyatro etkinlikleri arasında ise Teatro de la Zarzuela, Teatro Madrid, Círculo de Bellas Artes ve Teatro Albéniz yer alır.

Madrid, Madrid, İspanya

Madrid Gece Hayatı

Gece hayatı ile öne çıkan Madrid, birçok farklı tarzda barları ve canlı müzik mekanları ile bilinir. Canlı bir gece hayatına sahip olmasının yanında her yaştan insana hitap eden eğlence merkezleri bulunur. Şehirde en çok tercih edilen eğlence mekanları arasında;

  • Tapas barları
  • Kokteyl barları
  • Kulüpler
  • Caz salonu
  • Canlı müzik mekanları
  • Flamenko tiyatroları

Bulunur. Şehirde gece hayatının hızla geliştiği dönem 80’li yıllarda hayta veda eden Franco’nun sonrası olarak bakılıyor. Ayrıca şehirde eğlence mekanlarının canlı olduğu yerlerin genelde turistik mekanlar olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Madrid’in öne çıkan gece kulüpleri arasında Sala El Sol yer alır. Gece kulübünde gerçekleştirilen performanslardan eğlence dolu etkinliklere kadar çeşitli aktivitelerden bahsetmek mümkündür. Genelde gençlere özel bir kulüp olarak bilinir ve 20 – 30 yaş arası gençlerin takıldığı bir mekandır.

Madrid, Madrid, İspanya

Joy Eslava ise şehrin dikkat çeken bir diğer gece kulübü olma özelliği taşır. 19. yüzyılda oyunların sergilendiği bir tiyatro salonunun gece kulübüne çevrildiği mekan, aynı zamanda Madrid’in en büyük gece kulüpleri arasında yer alır. Fiyat açısından biraz pahalı bir gece kulübü olmasının yanında aynı zamanda ünlülerin uğrak yerlerinden biridir. Şehrin gece hayatında önemli bir yer tutan Barco gece kulübü ise popüler mekanlar arasında öne çıkar. Özellikle haftasonları vazgeçilmez mekanlardan biri olarak karşımıza çıkar. Gece kulübüne girmek istediğinizde kuyruk ile karşılaşabilirsiniz. Kaliteli müziklerin yapıldığı mekan  aynı zamanda harika bir akustik sunar. Gece kulübüne giriş ücreti 10 eurodur.

Madrid Konaklama İmkanları

Madrid, İspanya’nın bölgelere ayrılmış olan şehirlerinden biridir. Şehir içerisinde konaklama açısından en popüler bölgeler arasında Lavapies, Gran Via Ve Plaza De España belgeleri yer alır. Mevcut bölgeler içerisinde çeşitli konaklama imkanları bulmak mümkündür. Ayrıca bu bölgeler şehrin turistik ve önemli noktalarına oldukça yakın bir mesafede yer alır. Şehir otellerin yanı sıra pansiyonlarla da konaklama hizmeti verir.