İspanya krallığının başkenti olan Madrid, Avrupa Birliği’nin üçüncü büyük şehri olarak karşımıza çıkar. Oldukça yoğun bir nüfusa sahiptir ve Manzanares nehri üzerinde yer alır.

Madrid, İtalya’nın ekonomik, siyasi ve kültürel merkezi olarak görülür. Ayrıca Madrid Topluluğu’nun merkezinde yer alan şehir, turizm açısından ülkenin en önemli şehirleri arasındadır. Modern mimarinin tarihi doku ile harmanlanarak ön plana çıktığı bir tabloyu Madrid şehrinin her detayında görmek mümkündür. Sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikler her yıl binlerce turisti kendisine çekmesine neden olur.

Madrid / İspanya Ulaşım

İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Madrid’e ulaşım genellikle havayolu aracılığı ile  sağlanır. Şehre İstanbul’dan aktarmasız uçuşlar bulunur ve uçaklar Madrid’in tek havaalanı olan Barajas Uluslararası Havalimanı’na iner. Ayrıca uçuşlar yaklaşık olarak 4 saat 35 dakika kadar sürer ve bilet fiyatları 1650 TL civarlarında karşımıza çıkar. Barajas Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine sadece 14 km uzaklıkta yer alır ve havalimanından şehir merkezine ulaşım ortalama 10 dakika kadar sürer. Şehir merkezine ulaşımda ise genelde metro ve otobüsler tercih edilir. Metro ile şehir merkezine ulaşmak oldukça rahat ve kolaydır.

Madrid, Madrid, İspanya

Madrid içerisinde yer alan metro hattı oldukça gelişmiş bir düzeydedir. Çünkü 294 km uzunluğa sahip bu hat, Avrupa’da ikinci en uzun metro hattı olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle şehir içi ulaşımda metro oldukça önemli bir yere sahiptir. Havalimanından şehrin önemli tüm noktalarına kadar metro ile rahat bir yolculuk yapmak her zaman için mümkündür. Ayrıca ulaşım fiyatları genel olarak ideal seviyelerde yer alır.

Madrid / İspanya Hakkında Bilgiler

Madrid, İspanya için oldukça önemli şehirlerden biri olarak karşımıza çıkar. Çünkü Madrid, hem tarihi hem de modern bir şehir olma özelliği taşır. Tarihi yapıların günümüz modernizmi ile buluşmasını Madrid bünyesinde görmek ve yakından tanık olmak mümkündür. Ayrıca Avrupa’nın en büyük metrpollerinden biri olma özelliğini gösteren şehir, coğrafi konumu başta olmak üzere kültürel açıdan önemli bir konumda yer alır. Şehrin tarihi sarayları ve bahçeleri ve bunların yanı sıra tarihi dokusu ile hala ayakta kalmayı başaran mimari yapıları görülmeye değerdir. Bu nedenle tüm yıl boyunca yoğun şekilde  turistleri ağırlar ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Madrid gezilecek yerler olarak da İspanya’da bulunan önemli bir şehirdir. Sahip olduğu turistik mekanlar sayesinde turizm konusunda oldukça etkili bir şehirdir. Şimdi, Madrid gezilecek yerler nelerdir? bunlara bakalım.

Madrid, Madrid, İspanya

 • Sol Meydanı
 • Çilek yiyen ayı heykeli
 • Plaza Mayor
 • Catedral de la Almudena
 • Kraliyet Sarayı
 • Plaza de Oriente ve Tiyatro Binası
 • Templo de Debod
 • Prado, Reina Sofia ve Thyssen – Bornemizsa Müzeleri
 • Museo Naval – Donanma Müzesi
 • Fuente de Cibeles Sarayı ve Meydanı
 • Alcala Kapısı
 • El Retiro Parkı ve 12. Alfonso Anıtı
 • Ulusal Botanik Parkı

Madrid, Madrid, İspanya

Madrid / İspanya Konaklama

Madrid bölgelere ayrılmış bir şehirdir ve şehrin en bilindik ve popüler bölgeleri arasında Chueca ya da Lavapies, Gran Via ve Plaza de España bölgeleri yer alır. Bu bölgeler genel olarak önemli noktalara ve turistik mekanlara yakındır. Ayrıca uygun fiyatlı otel ve pansiyonların bulunduğu bölgelerde farklı konaklama alternatifleri yer alır.