İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde ve Akdeniz kıyısında yer alan Malaga, ülkenin altıncı en kalabalık şehri olma ünvanını taşır. Yaklaşık olarak 100 km’lik uzun bir sahil şeridi bulunur ve bu özelliği ile turizmde önemli bir noktaya gelmeyi başarmıştır.

Malaga, bundan 10 yıl öncesine kadar turizm açısından pek gelişmemiş bir ülke olmasına rağmen geçen 10 yıllık süre içerisinde turizm konusunda önemli yollar kat etmiş ve şu an birçok turisti ağırlayan bir şehir olmuştur. Festivalleri ve gece hayatı ile pek çok kesmin ilgisini çeken şehir, eğlenceli bir tatil için en doğru adreslerden biri olmaktadır.

Malaga Festivalleri

Eğlenmeyi seven Malaga halkı aynı zamanda festivaller ile oldukça renkli kutlamalar gerçekleştirir. Şehirde ilk olarak karşımıza çıkan festival 3 Krallar Bayramı’dır. 5 – 6 Ocakta kutlanan bu bayram şehrin en eğlenceli festivali olarak bilinir. Festivalde abartılı makyaj  yapmış ve kostüm giymiş dansçılar, müzisyenler, illüzyonistler ve şarkıcılar katılımcıları eğlendirir.

San Juan Gecesi de yine şehrin önemli festivallerinden biridir. 23 Haziran’da kutlanan bu gece, katılımcılar plajlarda toplanır ve eğlence tam olarak burada başlar. Ateş yakılır ve gitarlar eşliğinde büyük bir şölen başlar. Ayrıca herkes kendi içkisini getirir ve bir yandan içkisini yudumlarken bir yandan de müzik eşliğinde eğlenmeye devam eder.

Malaga, Malaga, İspanya

Malaga Gece Hayatı

Malaga’da gece hayatı genel olarak El Palo, La Malagueta, Pedregalejo, Placa de la Merced ve Plaza de Uncibay üzerinde yer alan bar ve gece kulüplerinde yaşanır. Birçok bar sabahın erken saatlerine kadar açıktır. Saat 04:00’da kapanan barlardan 07:00 civarı gibi kapanan gece kulüplerine rastlamak mümkündür.

Şehirde geceler de gündüzler kadar hareketli ve renklidir. Granada, Alcazabilla ve Comedias caddelerinde çeşitli restoranlar, gece kulüpleri ve barlar bulunur. Ayrıca her yaşa uygun bir mekan bulmanın mümkün olduğu bölgede, Antigua Casa Guardia en çok bilinen mekanlar arasında yer alır. 1840 yılında açılan mekana meşhur ressam Picasso’nun da çok sık geldiği söylenmektedir. Bu nedenle günümüzde oldukça ilgi gören bir bar olduğunu belirtmekte fayda vardır. Tanınmış mekanlar arasında Café de Estraperlo da sakin bir akşam geçirmek isteyenler için idealdir. Mekanda çay ve kahve içilebileceği gibi alkol de alınabilir.

Diğer yandan şehrin en iyi gece kulüpleri arasında ise şunlar yer alır;

  • Anden
  • Liceo
  • Dolce Vita
  • Sound
  • Sala Gold
  • Velvet Club
  • Kiu

Malaga tipik bir Akdeniz şehridir ve bu nedenle pek çok sayıda taverna bulunur. Her gece saat 23:00’dan önce gece hayatı başlamaz. Bunun yanında tavernalarda farklı içki kültürleri ile karşılaşmak mümkündür.

Malaga, Malaga, İspanya

Şehirde önemli olan başka bir durum ise genelde bar ve gece kulüplerine kız grupları ücret ödemeden giriş yapabilir. Ancak grup halinde eğlenmek isteyen erkekler ise giriş ücreti ödeyerek bar ya da gece kulübüne giriş yapabilir. Bunun dışında saat 21:00’dan önce akşam yemeği genellikle yenmez ve pek çok bar ve gece kulübü sabahın ilk ışıklarına kadar açıktır. Bu yüzden mekanlarda eğlenmeye giden turistler de dahil olmak üzere uzun süren bir gece hayatına dahil olabilir.

Şehirde açık hava etkinliklerine katılmak için en uygun yer ise Plaza de la Merced’dir. Burada yemek sonrası birçok kişi düzenlenen açık hava etkinlikleri ile keyifli zamanlar geçirir.