İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin ikinci büyük şehri olan Manisa’nın 1.367.905 nüfusu bulunmaktadır. Şehir merkezi ve bünyesindeki 17 ilçesi ile 13.269 kilometrekare bir alana sahiptir. Mesir macunu ve Sulyaniye üzümü ile ün salmış olan Manisa, İzmir’e yakın olmasından dolayı hızlı gelişen şehirler arasında yer almaktadır. Şehir ne kadar da dağlarla çevrili olsa da Gediz Ovasının bereketli topraklarının vermiş olduğu ürünler ile üretim sıralamasında ilk üçe girmeyi başarmıştır.

Manisa, Manisa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yüzyıllardan beri devam eden gıda, dokumacılık, deri ve tarım alanları konusunda faaliyetleri bulunan Manisa’da günümüzde ise en önemli gelir kaynağı sanayileşme olmuştur. Bölge içerisinde bulunan Bosch, Vestel, Ülker, ECA veya Eczacıbaşı fabrikaları, Manisa’nın Türkiye’deki en büyük organize sanayi bölgelerinden birisi olmasına vesile olmaktadır. Bu durum ise zaman içerisinde yoğun göç almasına neden olmuştur. Haziran, ağustos ve eylül aylarında 40 dereceyi bulan sıcaklıklardan dolayı ün salmış Mesir Festivali veya Cirit Festivali gibi organizasyonların çoğu ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı da turistler Manisa’yı gezmek için bu ayları tercih ederler.

Manisa’da Gezilecek Yerler Hakkında

Yüzyıllar boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Manisa, kaplıcaları, tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel mirasları ile ön plana çıkmaktadır. Manisa’da gezip görülecek yerler denilince kaleler, tarihi antik kentler, müzeler, camiler ve kaplıcalar gibi seyahat severlerin sıklıkla uğradığı onlarca yer akıllara gelmektedir. Bu yerlerin bir kısmı şehir merkezinde olup bir kısmı da şehir dışında bulunduğundan, Manisa’yı bir gün içerisinde gezmek pek de mümkün sayılmaz. Doğa severler ve arkeoloji severler için Manisa güzel tatil geçirilebilecek bir yerdir. Manisa’da ki gezilecek yerler hakkında biraz bahsedecek olursak.

Manisa, Manisa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manisa Kalesi

Manisa Kalesi’nin kalıntıları şehrin güneyinde yer alan Spil Dağı’nın kuzey kayasında, Sandık Tepe üzerinde bulunmaktadır. İç ve dış kaleden oluşan bir yapıya sahip olan kalenin kimler tarafından yapıldığı net olarak bilinmese de Magnetler tarafından yapıldığı iddia edilen söylentiler yer almaktadır. Ayrıca Bizans mimarisinin genel özelliği olarak bilinen tuğla hatıllı moloz taş örgüsü tekniğinin kullanıldığı dikkat çekmektedir. 4,5 kilometre uzunluğa sahip olan kalenin 13 kuleden oluştuğu tahmin edilmektedir. Geriye kalan kalıntılarda kalenin yedi kapısından sadece ikisi görülmektedir. Beşgen bir yapıya sahip olan kaleye geçmiş yıllarda ‘’sandık kale’’ ismi de verilmiştir.

Manisa, Manisa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manisa Arkeoloji Müzesi

Tarihi açıdan büyük önem taşıyan ve bir çok kalıntıya sahip olan Manisa şehrinde müze kurma çalışmaları 1934 yılında başlamıştı. Manisa halkı, öğretmenler ve halk evinin çabaları sonrasında eserler toplanmıştır. Eserlerin toplama işlemi sonrasında Sultan III. Murat tarafından inşa ettirilen Muradiye Medresesi müzeye çevrilerek 1937 yılında ziyarete açılmıştır. Muradiye Külliye’sinin İmarethane bölümünde sergi yapılan arkeolojik bölüm, tadilat çalışmasından dolayı 2002 yılında ziyarete kapatılmış olup 31 Aralık 2017’ye kadar devam etmesi planlanmıştı.

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa şehrinin şifa şehri olarak bilinmesinin nedeni sahip olduğu doğal kaplıcalardır. Bu kaplıcalar arasında en çok ziyaret edilen kaplıca ise şehir merkezine 65 kilometre uzaklıktaki Kurşunlu Kaplıcaları’dır. Kurşunlu Çayı vadisinin içerisinde yer alan tesisler, manzarası ve yeşil dokusu sebebi ile kaplıca özelliğinin yanında piknik ve günübirlik gezi amacıyla da rağbet görmektedir. 86 ev ve 270 yataktan oluşan tesislerin içerisinde kafe, çay bahçesi, restoran, fırın, bakkal ve kasap gibi mekanlarda yer almaktadır.

Manisa, Manisa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manisa’ya Ulaşım Hakkında

Manisa’ya karayolu, demiryolu ve havayolu seferleri ile ulaşım mümkündür. Şehre en yakın havalimanı 39 kilometre mesafede yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Otobüsle gelecekler için Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir gibi şehirlerden çok sayıda otobüs seferleri düzenlenmektedir.