Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Tıp Tarihi Müzesi, şehrin tarihi kimliği ile özdeşleşmiş olan önemli eserlerinden biridir. Halk arasında Mesir Camii olarak da bilinen müze, Sultan Cami’sinin kuzeyinde yer alır.

Manisa Tıp Tarihi Müzesi girişleri tamamen ücretsizdir ve müze Kanuni Sultan Süleyman’dan günümüze kalmıştır. Sultan Süleyman’ın annesi için yaptırmış olduğu müze, 1922 Yunan işgali ile yakılmış ve 1962 – 1963 yıllarında restore edilerek eski görünümüne geri getirilmiştir.

Manisa Tıp Tarihi Müzesi Tarihi

1539 – 1540 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi için yaptırdığı müzenin ilk planlayıcısı külliye mimarı Acem Ali’dir. Ancak Acem Ali yapıyı tamamlayamadan vefat etmiş etmiştir. Yıllar sonra Yunan işgali ile yıkılan müze, 1962 yılında tekrar restore edilmiş ve 1996 yılına gelindiğinde Celal Bayar Üniversitesi tarafından Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Müze içerisinde çeşitli tıbbi aletler yer alır ve bunun yanında hastalıklar için uygulanan tedavi yöntemlerinin canlandırılmış olduğu balmumu heykelleri bulunur. Ayrıca açık alanda sergilenmekte olan çeşitli yazma eserler de yine müze içerisinde karşımıza çıkmaktadır.

Diğer yandan Manisa Tıp Tarihi Müzesi bünyesinde döneme ait olan meşguliyet terapisi, göz ameliyatı, dağlama, ilaç yapımı gibi yöntemler ve mesir macunu yapımı şeklinde özel uygulamalar ön plana çıkarıldığını söylemek mümkündür. Ayrıca tıbbı aletlerden 500 yıllık şifa kaplarına kadar çeşitli eserlerinde yine müze bünyesinde sergilendiğini belirtmekte fayda var.

Manisa Tıp Tarihi Müzesi, Manisa Tıp Tarihi Müzesi

Manisa Tıp Tarihi Müzesi Ulaşımı

Havayolu ve karayolu ulaşımının mümkün olduğu ancak şehre en yakın havalimanının Adnan Menderes Havalimanı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle havayolu ulaşımını tercih edenlerin öncelikle bu havalimanına iniş yapması ve daha sonra yaklaşık olarak 50 km mesafede yer alan Manisa Şehzadeler ilçesine geçmesi gerekir. Ortalama 1 saat kadar süren yolculuk sonunda ilçe merkezine ulaşılmasının ardından toplu taşıma araçları ile müzeye ulaşılabilir.

Karayolu ile de ulaşımın mümkün olduğu Manisa Şehzadeler ilçesi, Türkiye’nin pek çok şehrinden düzenlenen seferler ile kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alır. Birçok otobüs firması ile ilçeye ulaşmak ve bunun ardından toplu taşıma ile müzeye gitmek mümkündür. Şehzadeler ilçe merkezinden müze sadece 10 km uzaklıkta yer alır ve özel araçla 15 – 20 dakika kadar kısa bir zaman içerisinde müzeye ulaşılabilir.

Manisa Tıp Tarihi Müzesi, Manisa Tıp Tarihi Müzesi

Manisa Tıp Tarihi Müzesine En Yakın Otel

Tıp tarihi müzesi çevresinde birçok otel alternatifi ile karşılaşmak mümkündür. Rize çevresinde lüks konsept ile hizmet veren otellerden uygun fiyat aralıkları ile hizmet veren otellere kadar çeşitli konaklama imkanları bulunur. Müze çevresinde bulunan otel olanaklarının sizler için sıraladık;

  • Giritligil Otel
  • Looks Hotel
  • My Resıdence Otel

Manisa Tıp Tarihi Müzesi, Manisa Tıp Tarihi Müzesi

Manisa Tıp Tarihi Müzesine En Yakın Restoran

Manisa’ya özgü lezzetleri tadabileceğiniz müze çevresinde pek çok farklı tarzda restoran bulabilirsiniz. Farklı yemek kültürlerinin ön plana çıktığı restoranlar, genel olarak bakıldığında oldukça uygun fiyatlarda hizmet sunar. Manisa Tıp Tarihi Müzesi çevresinde yer alan restoranlar şu şekildedir;

  • Taş Fabrika Cafe Restoran
  • Keyfi Ala Cafe
  • Han Kafem
  • Kanyon Cafe & Restoran
  • Simurg Cafe
  • Mastika Cafe