Çöl kumları üzerinde inşa edilmiş piramitleri gezip görmeye ne dersiniz? Şöyle etkileyici bir antik kazı alanı görmek isterseniz Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan önerimizdir. Düşünün bir tura katılmışsınız ve kızgın kumlarda develerle yolculuk yaparak bu muhteşem yapıtları gezip tarihte zaman yolculuğu yapıyorsunuz. Ne kadar da değişik bir şey olur değil mi?

Eğer yurt dışında değişik bir tatil yapmaya niyetiniz varsa ve bizim anlattıklarımız da ilginizi çekiyorsa burası neresi diye düşünüyorsanız, burası Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan arkeolojik kazı alanı. Bütçeniz ve zamanınız varsa dünya yüzünde görülmeye değer yerler arasından bir tanesidir. Mısır uygarlığının sudan üzerindeki etkilerini bu kazı alanında bulunan piramitler açıkça ortaya koymaktadır.

Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan, Meroe Arkeolojik Kazı Alanı Gezi Rehberi / Sudan

Buraya nasıl giderim? Burası nasıl bir yer? Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan görmek için Sudan’a gidersem nerelerde konaklayabilirim? Sorularına takılmayın siz yolculuk hazırlıklarını yapın biz bu soruları sizler için araştırdık ve bu günkü yazımızda sizlerle paylaştık. Bizi okumaya devam etmeniz yeterli.

Meroe Antik Kazı Alanı/Sudan Ulaşım

Sudan Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasındadır. Ülkemizden Sudan’ın başkenti Hartum ‘a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Yaklaşık 4 saat 10 dakika süren uçuştan sonra Sudan’daki Civil havaalanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden bu ülkeye aktarmalı seferler ile de gidebilirsiniz.

Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan, Meroe Arkeolojik Kazı Alanı Gezi Rehberi / Sudan

Meroe Antik Kazı Alanı/Sudan Hakkında Bilgiler

Kuzey sudan da çöl kumları üzerinde bulunan bu kazı alanındaki piramitler Sudan’da komşu olan Mısır piramitlerine benzemektedir. Bu piramitler çölün ortasında neredeyse terk edilmiş bir vaziyette bulunmaktadır. Nubiya Piramitleri diye de adlandırılan Sudan piramitleri, Meroe bölgesinde Sudan’ın başkenti Hartum’un 200 kilometre kuzeyinde Bagrawiyah ‘da bulunuyor.

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan piramitler çölün ortasında terk edilmiş ve bakımsız bir haldedir. Ülkede devam eden iç savaş ve çatışmalar piramitlerin restore edilmesine ve turizm bakımından geliştirilmesine engel olmaktadır.

Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan, Meroe Arkeolojik Kazı Alanı Gezi Rehberi / Sudan

Büyüklüğü neredeyse Mısır piramitlerine yakın olan sudan piramitleri ve bulunduğu Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan, Sudanlı askerleri tarafından korunmaktadır. Bu arkeolojik kazı alanı uzun zaman önce kurulmuş bir nehrin etrafına çevrilmesi nedeniyle bölgeye Meroe Adası da denilmektedir. Antik kentinin inşa edilmesinin başlama tarihi milattan önce 720 ve 300 yılları arasına kadar dayanmaktadır. Piramitlerin giriş kısımları güneşin doğuşunu karşılamak için doğuya bakacak şekilde yapılmıştır.

Bu piramitlerin dekorasyonunda kullanılan Mısır, Yunan ve Roma kültürüne ait ögeler UNESCO’ya göre bu piramitleri paha biçilemez tarihi eserlere dönüştürüyor. Sudan’ın iç savaş nedeniyle piramitleri Katar 135 milyon dolar para desteği vererek bu piramitlerin yenilenmesini sağladı. Bu bölge yıllık 15000 kadar turisti ağırlamaktadır.

Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan, Meroe Arkeolojik Kazı Alanı Gezi Rehberi / Sudan

Bu antik kazı alanında irili ufaklı 255 tane piramit bulunmaktadır. Ayrıca 40 kral ve kraliçenin mezarları da bu kazı alanında bulunmuştur. Maalesef 1830’lu yıllarda bu piramitler hazine arayışları tarafından tahribe uğratılmıştır. Piramitlerin bazı parçaları hala kayıptır. Sudan dünyada en çok piramitin bulunduğu ülkedir. Fakat bu piramitler Keops kadar devasa olmadığı için pek bilinmemektedir.

Meroe Antik Kazi Alanı/Sudan Konaklama

Piramitleri gezmek için Hartum ‘da iseniz ve konaklayacak bir yer arıyorsanız işte size birkaç öneri;

Al Salam Rotana Hotel: Sudan’ın en iyi otellerindendir. Güzel hizmetleri ile ziyaretçilerini ağırlar. Bu konaklama alanının Meroe antik kazı alanına yakın olması ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

Meroe Arkeolojik Kazı Alanı/Sudan, Meroe Arkeolojik Kazı Alanı Gezi Rehberi / Sudan

Corinthia Hotel Khortoum: Şehrin sayılı otellerinden bir tanesidir. Fiyatları uygundur. Personeli güler yüzlü, hizmetleri güzeldir. Temiz odaları ve temiz banyoları bulunmaktadır. Restoranda bulunan yöresel yemeklerden istediğinizi seçebilirsiniz. Ücretsiz kahvaltısı ile de müşterilerini memnun eder.

Sizin seçiminiz sizin tercihiniz şimdiden iyi tatiller.