Yunanistan’a bağlı bir Ege adası olarak karşımıza çıkan Mikonos, Kiklad Adaları grubunda bulunur. Adada baştan sona yaşam tarzı olarak da mimari olarak da Yunan anlayışı hakimdir. Kiklad Grubunda yer alan adalara göre oldukça küçük bir yüzölçümüne sahiptir, ancak turizm konusunda oldukça yüksek bir potansiyel içerir.

Mikonos, oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Ada içinde ter alan yel değirmenleri, kiliseleri, masmavi denizi ve gece hayatı ile ön plana çıkar. Bunun yanında gece hayatı çeşitli partiler ve etkinlikler ile daha eğlenceli  ir hale getirilir. Birçok çiftin balayı için düşündüğü turizm bölgelerinin başında gelir.

Mikonos Festivalleri

Yaz mevsiminin gelmesi ile festivallere ev sahipliği yapan Mikonos, bünyesinde düzenlenen festivaller ile pek çok turistin ilgi odağı olur. Adada Rum ve Ortodoksların Paskalyası Nisan ayında kutlanırken, Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi ise Ağustos ayında kutlanır. Bunlar dini günler olsa da festival havasında kutlanan etkinlikler arasında yer alır.

Şehirde düzenlenen Xlsior Festival ise gey festivali olarak karşımıza çıkar. Şehir için önemli bir festival olmasının yanında dünyanın farklı ülkelerinden katılımcılar gelir. Bunun yanında festivale daha önceden bilet almak gerekir. Ayrıca festival kapsamında;

  • Partiler
  • Etkinlikler
  • Özel şovlar
  • Müzik dinletileri

gibi aktiviteler gerçekleştirilir. Bu şekilde festivale katılan insanların daha eğlenceli bir zaman geçirmesi sağlanır. Bu festivalin kesin tarihi için bizzat festivalin kendi sitesini takip etmekte fayda vardır.

Mikonos, Mikonos

Mikonos Gece Hayatı

Hızlı bir gece hayatına sahip olması ile ünlü bir ada olan Mikonos, günün her saati bir yerinde parti düzenlen popüler adalar arasında yer alır. Mikonos’ta Madoupas Bar ve Restoran ya da Katerina’s Bar geceye hafif kokteyller ile başlamak için uygundur. Bunun ardından geceye devam etmek için Montparnasse Bar’a geçiş yapılabilir. Barda saat 22:00’dan sonra kabare şov başlar.

Diğer yandan adada tavsiye edilen varlardan biri de özel içecekleri ve meşhur kokteylleri ile Kastro Coffee’dir. Akşam saatlerinde oldukça kalavalık halşe gelen bar için alternatifler ise Argo Bar, Astra Bar, Caprice ve Skandinavian Bar düşünülebilir.

Mikonos adası cinsel görüşlere saygı duyulan bir yerdir. Bu nedenle adada pek çok gay bar olduğunu söylemek mümkündür. Adada Babylon ve Jacky O’ adındaki barlar popüler gay barları arasında yer alır. Sabahın erken saatlerine kadar eğlencenin devam ettiği bu mekanlarda 07:00’dan önce müzik durmaz.

Mikonos, Mikonos

Eğlencenin meşhur mekanlarından bir diğeri de Pierro’s ve Porta Bar da Mykonos Town olarak karşımıza çıkar. Adanın en büyük gece kulübü olma özelliği gösteren mekanda David Guetta başta olmak üzere birçok ünlü DJ ve şarkıcı sahne almıştır.

Diğer yandan eğlence sadece gece ile sınırlı değildir. Bunun yanında plajlarda yapılan partiler de eğlence hayatının bir parçası haline gelmiştir. Pranga plajında bulunan Kalua Beach’te DJ’lerin sahne alması ile birlikte eğlence başlar ve plajda bulunan insanlar kendilerini adeta bir beach party içerisinde bulur. Super Paradise adlı kulüp ise gündüz partilerinin en etkileyici adreslerinden biridir. Ayrıca Paradise plajı da pek çok popüler gece kulübünün olduğu bölgeler arasında yer alır. Özellikle Cavo Paradiso plajın en iyi kulüplerinden biri olmasının yanında dünyanın da en iyi 10 gece kulübünden biri olarak gösterilir.