Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus’un başkenti olan Minsk, düzenli caddeleri, parkları ve yeşil alanlarıyla hem keyifle yaşanan hem de gezip görmesi güzel olan bir şehir.

Minsk’te Gezilecek Yerler

Minsk’te görebileceğiniz doğal güzellikler dışında, gezebileceğiniz birçok tarihi yapı da var. Şehir dümdüz bir yapıya sahip olduğundan gezilecek birçok yeri yaya olarak gezmeniz mümkün. Aziz Simon Kilisesi, Helena Kilisesi, Gözyaşı adası, Zafer Meydanı, Belarus Modern Milli Kütüphanesi, Belarus Opera ve Tiyatro Binası, Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, Botanik Bahçeleri Trinity Bölgesi, Kutsal Ruh Katedrali, Ulusal Sanat Müzesi, Bağımsızlık Meydanı, Tochka Minsk’te gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında.

Gözyaşı Adası; yapay bir adadır ve köprüyle kıyıya bağlanır. Askeri müdahale esnasında hayatını kaybetmiş askerlerin anısına yapılmış bir Şapel’i barındıran adada, askerlerin arkasından yas tutan yakınlarını sembolize eden heykeller de bulunuyor.

Minsk, Minsk, Beyaz Rusya Seyahat Rehberi

Belarus Modern Milli Kütüphanesi; ülkenin en büyük kütüphanesi olan bu kütüphane aynı zamanda Rusça eser bakımından dünya 3.südür.

Belarus Opera ve Tiyatro Binası; konstrüktivizm akımına uygun inşa edilen bina şehrin en çok dikkat çeken yapılarından biridir.

Minsk’e Ulaşım

Türkiye’den Minsk Ulusal Havaalanı’na 2 saat 20 dakika kadar süren bir direkt uçuşla ulaşmanız mümkün. Zaman sıkıntınız yoksa ve daha uygun fiyatlı bir uçuş gerçekleştirmek istiyorsanız Moskova aktarmalı uçuş seçeneğiniz de var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 güne kadar vize almak zorunda değildir.

Minsk, Minsk, Beyaz Rusya Seyahat Rehberi

Minsk’te Konaklama

Minsk’te her bütçeye uygun bir otel bulmanız mümkün. Çok yüksek fiyatlı otellerin yanı sıra istediğiniz kadar süreyle kiralayabileceğiniz ev seçenekleri de mevcut. DoubleTree by Hilton Minsk, President Hotel, Renaissance Minsk Hotel, Beijing Hotel Minsk, Minsk Marriott Hotel lüks bir konaklama isteyenler için uygun seçenekler olacaktır. Merkezde konaklamayı tercih edenler için; Europe Hotel, Garni Hotel, Minsk Centre Apartment, Victoria Hotel Na Zamkovoy Minsk gibi oteller uygundur.

DoubleTree by Hilton Minsk; şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Odalar oldukça konforlu, güzel dekore edilmiş ve şehir manzarasına sahiptir. Otelde bar da mevcuttur.

Minsk, Minsk, Beyaz Rusya Seyahat Rehberi

Minsk Festivalleri

Minsk şehrinde festival severlerin katılabileceği birçok festival seçeneği mevcut. Ocak ayında Ortodoksların yeni yılı, mayıs ayında ise Alman işgalinden kurtuluş günü kutlanıyor.  Maslenitsa, Minsk Jazz Festivali, Minsk Uluslararası Bahar Müzik Festivali, Kupalle, Minsk Uluslararası Film Festivali, Belarus Sonbahar Müzik Festivali katılabileceğiniz diğer festivaller arasında.

Minsk Gece Hayatı

Minsk’te oldukça hareketli ve havanın kararmasıyla başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden aktif bir gece hayatı var. Minsk’te kulüplerin girişinde kıyafet ve ayakkabıya bakılmaktadır, özellikle beyaz spor ayakkabı tercih etmezseniz girişte bir sıkıntı yaşamazsınız. Dozari Night Club, Black House Minsk, Madison Royal Club, Next Night Club şehirde tercih edebileceğiniz popüler mekanlar arasında.