Gerçekten farklı yerleri gezip görmek istiyorsanız, bambaşka bir ülkede bambaşka yerler keşfetmek ilginizi çekiyorsa bugün sizin için seçtiğimiz bir yer Mogao Mağaraları / Çin. Çok büyük, çok kalabalık, çok farklı bir ülke. Eğer gitmeyi düşünürseniz size yardımcı olalım. Bizim dikkatimizi çeken bu ülke eminiz ki sizde de merak uyandıracaktır. Ülkedeki Mogao Mağaraları biz de burası hakkında yazı yazma gereksinimini hissettirdi. Sizde bu ülkeyi ve bu mağaraları merak ettiyseniz eğer buraya nasıl gidilir? Burası nasıl bir yer? Bu ülkeye gidersem nerelerde konaklayabilirim? Soruları ile kendinizi yormayın. Biz sizin için bu soruların cevaplarını bulduk ve yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Tek yapmanız gereken yazıyı okumaya devam etmeniz.

Mogao Mağaraları / Çin, Mogao Mağaraları Gezi Rehberi/Çin

Mogao Mağaraları/Çin Ulaşım

Türkiye’den Çin’e direkt uçuşlar mevcuttur. Türkiye’den Çin’in Pekin, Şengay ve Guanghau Havalimanları’na direkt olarak uçuş yapıp bu ülkeye varabilirsiniz. Aktarmalı olarak gitmeyi düşünüyorsanız Rusya, Avrupa, Kazakistan, Vietnamve Kuzey Kore’den bu ülkeye tren seferleri vardır. Japonya, Kuzey Kore, Tayvan ve Taylan’dan aktarma yapmayı tercih ederseniz bu ülkelerden Çin’e gemi seferleri mevcuttur.

Mogao Mağaraları / Çin, Mogao Mağaraları Gezi Rehberi/Çin

Mogao Mağaraları/Çin Hakkında Bilgiler

Çin’in kuzey batısındaki Dunhuang kendi civarında bulunan Mogao Mağaraları dünyanın en büyük ve en iyi korunan Budizm Sanat Hazinesi olarak kabul ediliyor. 1987 yılında Dünya Mirası Listesine alınmıştır. İçinde bulundurduğu heykeller ve duvar resimleri ile bu mağaralar Budizm Sanatına yansıtmaktadır. Dunhuang şehri yakınlarındaki Mingsha Dağının doğusunda bulunan bu mağaralar, tek katlıdır ve oldukça fazla miktardadır.

Yapımlarına 366 yılında başlanan mağaralar sürekli genişletilerek sayısı arttırılmıştır. Burada yedinci yüzyılda binden fazla mağara oluşmuştur. Bu nedenle bu mağaralara “Bin Buda Mağarası “da denilmektedir.

Mogao Mağaraları / Çin, Mogao Mağaraları Gezi Rehberi/Çin

O zamanlardan günümüze kadar tüm hanedanlar bu mağaraları Buda heykelleri ve duvar resimleri ekle ettirmişlerdir. Bu mağaraların İpek yolunda önemli bir yerinde bulunması doğu-batı dinlerinin sentezlendiği bir yer haline gelmelerine neden olmuştur. Yabancı sanatlar ve Çin’in milli sanatlarının kaynaştığı rengarenk sanat manzaraları bu mağaraların bünyesinde yer almaktadır.

Günümüze ulaşana kadar bu mağaralar ve içindeki sanat eserleri tahrip olmuştur. Şu ana kadar 500 mağara ve 2000 kadar heykel varlığını korumayı başarabilmiştir. Bu mağaralarda bulunan duvar resimleri yan yana eklendiğinde 30 kilometre uzunluğunda bir yol oluşturur.

Mogao Mağaraları / Çin, Mogao Mağaraları Gezi Rehberi/Çin

Resimlerde en fazla Budizm konusu işlenmiştir. Farklı dönemlerde yapılan resimler farklı sınıfların toplumsal yapılarını anlatır. Çeşitli kültür ve sanatı içinde bulunduran resimleri batılı bilim insanları ”Duvardaki Kütüphane” adını takmışlardır. Fakat günümüze ulaşana kadar ciddi boyutta tarihi eser kaybı yaşanmıştır. Numaralar arasında 1900 yıl içinde birçok kitabın saklandığı bir mağara bulunmuştur. Bu mağaraya ”Budizm Kitaplarının Saklandığı Mağara” adı verilmiştir. Uzunluğu ve genişliği üçer metreden oluşan bu yerde tarihi kitaplar, nakışlı kumaşlar ,ipekli kumaşlar ve Buda kitapları ile Buda heykelleri bulunmuştur.

Bu mağarada bulunan tarihi eserler ve kitaplar var diye dünya ülkeleri maceracılarının buraya akın akın gelmelerine sebep olmuştur. Birçok tarihi eser çalındı. Bu eserler günümüzde Rusya, Fransa, Danimarka İsveç, Amerika Birleşik Devletleri,  Kore ve Finlandiya da sergilenmektedir. Bu da tüm mağaradaki eserlerin üçte ikisidir. Bu mağaralar şimdi Çin’in devlet koruması altındadır.

Mogao Mağaraları / Çin, Mogao Mağaraları Gezi Rehberi/Çin

Mogao Mağaraları/Çin Konaklama

Çin’e geldiyseniz ve eğer burada konaklayacak yer arıyorsanız işte size birkaç konaklama örnekleri;

The Silk Road Dunhuang: Gecelik konaklama ücreti en pahalı oteldir.

Mogao Mağaraları / Çin, Mogao Mağaraları Gezi Rehberi/Çin

Tian Run İnternational: Dış görünümü harika, içindeki hizmetler de muhteşemdir. Ücret bakımından da diğer otellerden şüphesiz daha ekonomiktir.

Şimdiden iyi tatiller.