Montevideo, Uruguay’ın başkentidir. Portekizce “Bir Dağ Görüyorum” anlamına gelen monte videeu kelimesinden türemiştir. Uruguay’ın en büyük şehri olan Montevideo’nun nüfusu her yıl hızla artmaktadır. Ülkenin önemli ticaret, eğitim, finans ve kültür merkezi konumundaki şehir aynı zamanda turizm başkentidir.

Montevideo, Montevideo Tatil Rehberi / Uruguay

Montevideo’nun sıcak ve ılıman iklimi yemyeşil doğasının kaynağını bize anlatır. Şehri, yağmur dönemi olmayan Kasım, Mart dönemini ziyaret etmenizi salık veririz. Şehrin tabiatı ve tarihi yapısı sizi kendisine hayran bırakacak olduğu kadar gece hayatının dinamizmi de unutulmaz anlar yaşamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle Montevideo’nun festivallerini kaçırmamalısınız. Uruguay, Montevideo’da rengarenk kostümleriyle dansçıların salsa ve tango gösterileri günü sıradanlıktan çıkarıp, eğlenceyi sokağa taşır.

Montevideo / Uruguay’a Ulaşım

Türkiye’den 12 bin kilometre uzaklıkta ki Montevideo’ya vizesiz gidebilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanından aktarmalı uçuşla yaklaşık 15 saatte Montevideo’ya ulaşırsınız. Aktarmalı uçuşlarda, ziyaretçilerin ilk tercihi Türkiye’den Arjantin’e gelip, deniz otobüsleriyle Montevideo’ya geçmektir. Ancak, Avrupa ülkelerinden aktarma yaparak direkt şehre geçmeyi de tercih edebilirsiniz. Montevideo’ya geldiğinizde şehir içi ulaşımı otobüslerle rahatlıkla yapabilirsiniz. Şehir büyük olmadığından, gezilecek noktalara yürüyerek bile kısa zamanda varırsınız.

Montevideo, Montevideo Tatil Rehberi / Uruguay

Montevideo / Uruguay Hakkında Bilgiler

Uruguay, İspanyollar tarafından 16. yüzyılda keşfedilmiştir. Başkent Montevideo 1726 yılında kurulmuştur. Uzun yıllar bağımsızlık savaşı veren Uruguay, artık ekonomik ve siyasi açıdan Güney Amerika’nın en bağımsız ülkesidir.

Montevideo’nun kendine özgü ruhu vardır. Şehir mimarisinde geçmiş ve geleceği birlikte harmanlanmış bulursunuz. Renklere boyanmış sokaklarda çalgıcılar, performans sanatçıları, salsa ve tango yapan dansçılar muhteşem gösterileriyle size unutulmaz anlar yaşatır.

Montevideo, Montevideo Tatil Rehberi / Uruguay

Gezinizin başlangıç noktası Plaza Independencia, Bağımsızlık Meydanı olmalıdır. Meydan 1830 yılında Carlo Zucchi tarafından Paris Rue de Rivoli’den esinlenerek tasarlanmış. Montevideo’nun önemli turistik yerlerindendir. Plaza Independencia tarihi binalarla çevrilmiştir. Meydana bakan sokaklarda sokak satıcılarından gitmeden küçük hediyeler alabilirsiniz.

Solis Tiyatrosu tarihi mimarisiyle göz kamaştırır. Matriz Katedrali görülmeye değer güzelliktedir. Mimarisinin inceliği, sakin ve huzurlu havası sizi şehrin koşturmacasından alıp götürür. Palacio Legislativo, mükemmel mimarisini fotoğraflarla ölümsüzleştirebileceğiniz önemli tarihi binalardandır.

Montevideo, Montevideo Tatil Rehberi / Uruguay

Ciudad Vieja, eski Montevideo’nun olduğu yerin adıdır. Şehrin en güzel gece kulüpleri Ciudad Vieja’dadır. Geleneksel Uruguay yemeklerini tadabileceğiniz Mercado del Puerto buradadır. Bölgeyi gezerken binaların mimari yapısı sizi kendisine hayran bırakacaktır. Palacio Salvo, İtalyan mimar Mario Palati tarafından tasarlanmıştır. Turistlerin rağbet ettiği bina 100 metre yüksekliğe sahiptir. Yapılış amacı otel olmasına rağmen bina artık ofis olarak kullanılıyor.

Uruguay, Montevideo’nun plajları, tarihi yerler kadar ilgi görmektedir. Rotanızı Pocitos plajına çevirip sahilin tadını çıkartmadan tatilinizi tamamlamayın. Mükemmel denizi ve tertemiz sahiliyle zaten sizi kendisine hayran bırakacaktır. Gün sonunda Uruguay mutfağıyla tanışmanızı tavsiye ederiz. Montevideo’nun Churrasco denilen ızgara bifteklerini mutlaka denemelisiniz.

Montevideo / Uruguay Konaklama

Uruguay Montevideo’da 500’e yakın otel, butik otel ve pansiyon seçenekleri ile sizin tercihinize göre farklı imkanlar sunar. Genelde şehir merkezi etrafında konumlanmış otellere rağbet edilse de sahil otelleri manzarasından dolayı tercih sebebidir. Bizim size önereceğimiz birkaç otel;

Montevideo, Montevideo Tatil Rehberi / Uruguay

Hotel Klee: Montevideo merkezindedir. Her yere kolay ulaşım sağlayan konumunun yanında, konforlu odaları ve kaliteli hizmet anlayışı tercih edilmesinin nedenlerindendir.

Olivia Luxury Hotel Montevideo: Şehrin lüks otellerinin başında gelir. Terası, şık bahçesi, konforlu odaları, fitness merkezi, yüzme havuzu, sauna ve hamamıyla lüksü doyasıya yaşayabilirsiniz.

My Suites Boutique Hotel & Wine Bar: Montevideo’nun Pocitos bölgesinde bulunan butik otel, sizi havaalanından servisle transfer eder. Özellikle mükemmel plajı tercih nedeni olsa da yemekleriyle kendisine hayran bırakacaktır.

Montevideo, Uruguay tatilinizin zevkli geçmesini dileriz.