Rusya’nın başkenti olan Moskova, dünya genelinde en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Bunun yanında oldukça merak edilen bir şehir olma özelliği taşır. Gerek sosyal yaşantısı gerekse de mimari yapısı ile oldukça etkileyici bir şehir olarak karşımıza çıkar. Moskova’nın sokakları, caddeleri ve eğlence merkezleri her yıl binlerce turistin de şehre akın etmesine neden olur.

Moskova, aynı zamanda Rusya için turizmin önde gelen şehirler arasında yer alır. Şehir genel hatları ile oldukça hareketli ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Şehirde öne çıkan en önemli bölge ise birçok kutlamanın gerçekleştirildiği Kızıl Meydan’dır.

Moskova Festivalleri

Eğlence hayatının yanı sıra festivalleriyle de ünlü bir şehir olan Moskova, kışların uzun sürdüğü bir coğrafi konumda olsa da düzenlenen çeşitli festivaller ile ziyaretçilerinin içini ısıtır. Şehrin en popüler festivallerinden biri Maslenitsa Festivali’dir. Baharın karşılandığı bir festival olan Maslenitsa, şehirde 6 – 12 Şubat tarihleri arasında düzenlenir. Ayrıca festivalin büyük lent perhizi öncesinde gerçekleştirildiğini söylemeden geçmeyelim. Festival bünyesinde gerçekleştirilen etkinlikler arasında ise;

  • Halk oyunları
  • Yarışmalar
  • Konserler
  • Canlı müzik
  • DJ performansları
  • Çeşitli eğlenceler

yer alır. Festival büyük bir alanda gerçekleşir ve katılım oldukça yüksek seviyededir. Bunların yanı sıra Maslenitsa Festivali Pagan kökenli bir festival olmasının yanında Türkiye’de kutlanan Hıdırellez gibi ateşler yakılarak kutlanır.

Moskova, Moskova, Rusya

Şehirde kutlanan önemli festivallerden biri de Kış Festivali’dir. Oldukça uzun bir kışa sahip olan Rusya’da böyle bir festival tabii ki olmazsa olmazlar arasında karşımıza çıkar. Festival kapsamında etkinlikler Aralık ayının başı itibariyle başlar ve etkinliklerde Rus kültürünü yansıtan pek çok şey ile karşılaşmak mümkündür. Danslarda kızak yarışlarına ve açık hava tiyatrolarına kadar birçok etkinliğin yer aldığı festival, şehrin önemli parklarından biri olan İzmailova Parkı’nda yapılır. Uzum süren bir festival olması nedeniyle yılbaşına kadar devam eder. Bu şekilde yeni yıl da festival sonunda güzel bir etkinlik ile kutlanmış olur.

Moskova Gece Hayatı

Rusya’da gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri Moskova’dır. Şehirde gece hayatına gitmek artık bir kültür haline gelmiştir ve bunun yanında kulüpler çok da ucuz mekanlar değildir. Giriş ücretlerinin pahalı olmasının yanında aynı zamanda içecekler de oldukça pahalı bir seviyededir.

Moskova’da eğlence merkezleri genel olarak Ring Bahçesi ve Arbat Sokağı çevresinde toplanmıştır. Ayrıca alternatif olarak da Tverskaya Sokağı düşünülebilir. Genelde Kızıl Meydan’a doğru lüks ve pahalı restoranlar bulunur. Tabi bar v kulüpleri de unutmamak gerekir.

Moskova, Moskova, Rusya

Her gece Moskova’nın top modellerini görmenin mümkün olduğu Gypsy Bar ise2015 yılında tekrar kapılarını ziyaretçilerine açmaya başlamış ve bunun ardından özellikle turistlerin  en merak ettiği mekanlardan biri olmayı sürdürmüştür. Barlarda ve gece kulüplerinde güvenlik oldukça yüksek düzeydedir. Hatta pek çok bar ve gece kulübünde yüz tanıma sistemi kullanılır ve buna göre içeri girilir. Kapıda bulunan güvenliğin herhangi bir durumda sizi içeri almaması mümkündür.

Şehirde düzenlenen partilerin mekanı ise Bolotnaya Embankment üzerinde bulunan Icon’dur. Buraya partilerin en doğru adresi olduğunu söylemek mümkündür. Uluslararası çapta ünlü DJ’lerin sahne aldığı mekan tam olarak 2500 kişilik kapasiteye sahiptir.