Moskova, dünyanın en çok merak ve aynı zamanda ziyaret edilen şehirlerinden biri. Rusya’nın en gözde şehri başkent olma özelliğini de taşıyor. Genel hatlarıyla oldukça ilgi çekici ve bunun yanında etkileyici bir şehir. Sokakları, caddeleri ve özel mekanları romantizmin başlıca adreslerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin en göz alıcı yanı ise etkileyici olan mimarisi ve için girdiğinizde masalsı bir dünya sizleri bekliyor.

Moskova, Moskova, Rusya

Rusya’nın turizmden en önde gelen şehirleri arasında yer alan Moskova, gece hayatı da oldukça renkli olan bir şehir. En seçkin yeri ise birçok kutlamaya ev sahipliği yapan Kızıl Meydan.

Moskova / Rusya Ulaşım

Moskoca, Türkiye’den aktarmasız olarak uçuşların yapıldığı bir şehir olarak karşımıza çıkar. Sadece 3 saatli bir yolculuk sonrasında uçak ile direkt olarak Domodedova havaalanına inmek mümkündür. Bunun yanında Moskova’da 3 farklı uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Ülkemizden ise haftanın 3 günü aktarmasız olarak Vnukova ve Sheremetyevo Havalimanı’na sadece 3 saat 5 dakika gibi bir zaman diliminde iniş yapılabilmektedir.

Moskova, Moskova, Rusya

Rusya’ya daha önceden vizesiz girişler mümkündü. Ancak son dönemlerde aramız tekrar iyi olsa da Rusya Hükümeti uçak krizinin yaşandığı sıralarda vizesiz girişi kaldırmış ve henüz bu konuda bir değişiklik yapmamıştır. Ancak yakın zaman içerisinde vizelerin tekrar kaldırılacağı ve serbest girişe izin verileceği düşünülmektedir.

Moskova / Rusya Hakkında Bilgiler

Rusya tarihin en derinlerinden günümüze kadar ulaşmış ve 1400’lü yıllarda Rusya’nın başkenti olduktan sonra bir daha bu özelliğini kaybetmemiştir. Oka ve Volga nehirleri arasında yer alan bu eşsiz şehir, Rusya’nın Avrupa bölümünün merkezi olarak gösterilir. Yüzölçümü olarak Rusya’nın en küçük şehri olmasına rağmen tarihi ve eşsiz mimarisi ile ülken en önemli şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Birçok gezilip görülecek yeri olan şehirde, özellikle birbirinden etkileyici mimariler göze çarpar. Şimdi Moskova gezilecek yerler açısından bizlere neler sunuyor? bunlara bir bakalım.

Moskova, Moskova, Rusya

 • Kızıl Meydan (Red Square)
 • Kremlin Sarayı
 • Arbat
 • Aziz Vasil Katedrali
 • Novodevichy Manastırı
 • Uzay Müzesi
 • Tretyakov Devlet Galerisi
 • Moskova Devlet Tarih Müzesi
 • Experimentanium
 • Aptekarsky Ogorod Botanik Bahçesi
 • Park Gorkovo

Bunların yanı sıra gece hayatı ile ünlü Moskova, ziyaretçilerine farklı alternatifler sunma konusunda oldukça etkili bir şehir. Moskova’da gece hayatının bir kültür olduğunu söylemek mümkün. Ancak giriş ve içki ücretleri ile biraz tuzlu olabiliyor. Şehirde eğlence merkezlerinin toplandığı yer genel olarak Arbat ve Ring bahçesinin çevresi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun aynında Tverskaya Sokağı da aynı şekilde gece kulüpleri ile ünlü bir merkez. Tverskaya Sokağı’nın güneyi ise Kızıl Meydan’a doğru uzanıyor. Bu yol üzerinde oldukça pahalı restoranlar ve barlarla karşılaşmak mümkün.

Moskova / Rusya Konaklama

Konaklama konusunda misafirlerine bolca alternatif sunan Moskova, birçok lüks ve orta seviye otel ayrıcalıkları ön plana çıkarıyor. Ancak özellikle yaz aylarında ve yılbaşında otel fiyatlarının oldukça yüksek seviyelere çıktığını söylemek mümkün.

Moskova, Moskova, Rusya

Diğer yandan Kızıl Meydan yakınlarında bulunan oteller için pahalı demek biraz az kalabilir. Bulundukları konum itibariyle oldukça yüksek oda fiyatlarına sahip olan bu otellere alternatif olarak Tverskaya ya da Arbat çevresindeki oteller düşünülebilir.

Kızıl Meydan Yakınlarındaki bir otelin gecelik fiyatı aşağıdaki gibidir;

Lüks oteller: 800 – 2.300 TL (1 Gecelik)

Orta seviye oteller: 300 – 750 TL (1 Gecelik)