Amerika’da yer alan tam anlamıyla bir dünya şehri olma özelliği gösteren New York, tüm bunların yanında ticaret, finans ve sanatın önde gelen şehirlerinden biridir. Yaklaşık olarak 220 milyon nüfusa sahip olan şehir, 5 farklı bölgeden meydana gelir ve aynı zamanda her bölgede farklı bir kültür hakimdir.

New York, baştan sona düşünülen özel mimari yapısı ve bunun yanında gökdelenleri ile ilgi çekici bir şehirdir. Dünyanın öne çıkan şehirleri arasında yer alır ve meydanlarından parklarına kadar popüler olması nedeniyle tüm yıl boyunca milyonlarca turist ağırlar.

New York Festivalleri

New York tam olarak bir kültür – sanat şehridir. Bunun yanında festivalleriyle de ünlü olan şehirde, birçok festival için genelde Times Meydanı tercih edilir. New Year’s Eve Ball Drop şehrin Times Meydanı’nda gerçekleşen festivallerinden biridir. Yeni yıl kutlamalarının yapıldığı etkinliklerde birçok yerli ve yabancı turist keyif dolu anlar yaşar.

Mart ayında St. Patrick Günü kutlanmasının yanı sıra Cherry Blossom Festivali ve Paskalya Geçidi de yine bu ayda düzenlenen etkinlikler arasında yer alır. Şehirde düzenlenen diğer festivaller ise aşağıdaki gibidir;

  • New York’s Village Halloween Geçidi – 31 Ekim
  • Macy’s Şükran Günü Geçidi
  • New York Film Festivali – Ekim
  • Tribeca Film Festival – Mayıs
  • Central Park SummerStage – Haziran ve Ağustos
  • S. Open – Ağusto ve Eylül
  • Feast of San Gennaro – 11 – 21 Eylül

New York, New York, ABD

New York Gece Hayatı

New York, gerek barları, gerekse de gece kulüpleri ve canlı müzik performansları ile oldukça hareketli ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Şehir 24 saat canlı olması nedeniyle ulaşımın kesintisiz devam ettiği bir şehir olma özelliği gösterir. Ayrıca şehirde her bütçeye uygun bir mekan bulmak mümkündür. Akşam saatlerinde harika müzikle dinleyerek geceye hazırlanabilir ve tüm gece dans ederek sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

Şehirde eğlence mekanlarının bulunduğu bölge Times Meydanı’dır. Bu meydanda sinema, tiyatro ve müzikal şeklinde kültür sanat etkinliklerinin düzenlendiği salonlar bulunur. Ayrıca caz performanslarından komedyenlerin yer aldığı sahne şovlarına kadar pek çok etkinlik ile karşılaşmak mümkündür. Canlı müzik konserleri de yine şehrin ilgi çeken etkinlikleri arasında yer alır.

New York, New York, ABD

Diğer yandan New York’ta bulunan barlarda gece hayatının önemli bir parçasıdır. Şehirde öne çıkan barlardan biri 230 Fifth Avenue. Bar bir binanın en üst katında yer alıyor ve bunun yanında şehirdeki barlar arasınd en büyük terasa sahip bar olma özelliği taşıyor. Ayrıca bar harika bir Empire State ve New York City manzarası sunuyor. Barda özel olarak hazırlanan şnitzel ve hamburger denemeye değer lezzetler arasında gösterilebilir.

Apotheke adındaki mekan ise vntage bir eczane dekorasyonuna sahip. Barmenler doktor önlükleri ile hizmet veriyor ve bunun yanında mekanda hastalıklara iyi gelen kokteyller sunuluyor. Şehrin popüler kulüplerinden bir başkası da The Box olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişte tabela fabrikası olarak kullanılan bu mekan gece kulübüne çevrilmiş. Harika bir akşam yemeğinin en doğru adreslerinden biri olan The Box, kabare ve tiyatro gösterileri ile ön plana çıkıyor. Bunun yanında saat 23:00’da açılan gece kulübünde eğlence sabahın erken saatlerine kadar devam ediyor.