Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya ülke sınırları dışına olmasına rağmen pasaport ve vize işlemlerine zaman harcamadan gidebileceğiniz harika bir yurt dışı gezisi olacaktır. Elbette ki Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya dışında görebileceğiniz şahane güzellikte ülkeler de bulunmaktadır. Öncelikle Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya dan başlayarak dünyayı keşfedebilirsiniz. Bunların içinde Makedonya vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında yer alan oldukça güzel ve zamanında Osmanlı topraklarında yer alan bir ülkedir. Bugün Makedonya’ nın öyle bir yerinden bahsedeceğiz ki biz tatilimizi uzatmak istedik. Yılın dört mevsimi huzurlu, sanki İstanbul’dan farklı bir Türkiye şehrine gitmişsiniz gibi bir yerden bahsetmek istiyoruz. Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya 2 günlüğüne gelip, 1 hafta kalıp dönüyoruz. Tabi aklımız ve kalbimiz burada kalarak.

Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya, Ohrid Gölü Gezi Rehberi / Arnavutluk Makedonya

Ohrid Gölü / Arnavutluk Makedonya’ya Ulaşım

Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya şehirde hava alanı olmasına rağmen uçak bulmak oldukça zahmetli. Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya ulaşımın en kolay yolu ise; Tiran veya Üsküp’e uçup oradan otobüsle geçmek. Başkent Tiran ile Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya arası yaklaşık 2 saat. Üsküp ile de 2.5 saat. İstanbul’dan aracınız ile çıkıp geze geze gitmek isterseniz de yaklaşık 11 saat sonra Ohrid’e ulaşmış olursunuz. Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya şehri içerisinde her yer yürüme mesafesinde, şayet kısıtlı bir zaman aralığında gitmişseniz şehir içi taksileri kullanmanız gezinizi hızlandıracaktır.

Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya, Ohrid Gölü Gezi Rehberi / Arnavutluk Makedonya

Ohrid Gölü  / Arnavutluk Makedonya Hakkında Bilgiler

UNESKO 1979 yılında dünya mirası olarak ilan ettikten ve Nasa Titan’ ın göllerinden birinin adına Ohrid adını vermesinden sonra daha da ünlenen bir göl şehri. Tüm Balkan yarım adasının gölleri arasında en derini, 289 metre derinliğe sahip. Göl kıyısındaki sazlık ve sulak alanlar, yüzlerce pelikan, ördek, kuğu, benekli kartal ve imparator kartal gibi nadir ve tehdit altındaki türler olmak üzere, birçok su kuşları için yaşam alanı sağlıyor.

Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya gezilecek yerlerden bazıları şu şekilde;

Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya, Ohrid Gölü Gezi Rehberi / Arnavutluk Makedonya

Ohrid Kalesi: Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya şehir manzarasını ayaklarınız altına muhteşem şekilde seren kale, gölün manzarasını, güneşin doğuşunu ve batışını en iyi şekilde görebileceğiniz noktalar arasında yer alıyor. Şehrin en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiş olan tarihi yapı, konumu ile bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir yer.

Ali Paşa Camii: Cami 1573 yılında inşa edilmiştir. İhtişamlı mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. İslami üslubu tam anlamı ile yansıtan yapı halen cami olarak kullanılıyor.

Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya, Ohrid Gölü Gezi Rehberi / Arnavutluk Makedonya

Ohrid Antik Tiyatro: Şehrin en önemli gezi noktalarından biridir. Mimari yapısı ve mükemmel akustiği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eski Ohrid bölgesinde yer alan antik tiyatro halen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Defalarca kez restore edilerek Roma döneminden günümüze kadar gelebilen tiyatroyu, etkinlik zamanlarında keyifli vakit geçirmek için, sakin dönemde ise mimarisi incelenmesi için ziyaret edebilirsiniz.

Sveti Jovan Kaneo Kilisesi: dik kayalıkların üzerinde uçurumun kenarında inşa edilmiş ve şehrin en dikkat çeken yapıtlarından. Kilisenin geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Stevi Jovan Kaneo Kilisesi mimari özelliklerinin yanı sıra ünlü “Before the Rain” filminin çekildiği yer olması nedeni ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Ohrid Gölü / Arnavutluk Makedonya Konaklama

Turistik bir şehir olan Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya, her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Farklı konaklama seçenekleri ile misafirlerini ağırlayan şehirde bütçenize ve zevkinize uygun seçenekli istediğiniz konaklama türünü seçebilirsiniz. Şehir merkezindeki oteller gezilecek yerlere oldukça yakın. Göl kenarı konaklama seçenekleri göl ve orman manzarası ile beğeni kazanıyor.

Ohrid Gölü/Arnavutluk Makedonya, Ohrid Gölü Gezi Rehberi / Arnavutluk Makedonya

Villa Veron: Otelin sahipleri çok güler yüzlü ve tatlı bir çift. Odalar oldukça temiz ve geniş. Kahvaltı çeşidi bol ve oldukça doyurucudur. Göle bir sokak mesafede bulunuyor.

Luccia Apartments: Ev ortamı gibi konaklamak için tercih edilebilir. Yakınlarında çok fazla restoran mevcuttur. Gezilecek yerlere maksimum 30 dk mesafeli bir konumda. Göl kenarına ise 10 dakikalık yürüme mesafesinde.

Vila Bisera: Manzarası harika bir otel. Odalar suit tarzında. Konum olarak şehir merkezine uzak olsa da gün batımını izlemek için gerçekten değer. Türk usulü çay ikramı var. Türklerin genelde tercih ettiği bir oteldir.