Osmaniye ili Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Osmaniye,  Adana ilinden 1996 yılında ayrılarak kendi başına il olma statüsüne ulaşmıştır. Osmaniye’nin eski ismi Cebelitarık olarak geçmekteydi. Osmaniye iline bağlı olan 7 ilçe, 9 belediye ve 161 köy bulunmaktadır. Osmaniye’nin ilçeleri ise; Düziçi, Hasanbeyli, Bahçe, Sumbas, Kadirli ve Toprakkale olarak sıralanmaktadır. Osmaniye ili yeni kurulmuş bir il olmasına karşın tarihi çok eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Osmaniye ilinde gezilip görülecek bir çok tarihi mekan ve doğal güzellik yer almaktadır. Bu yerlerin bazılarından kısaca bahsedecek olursak;

Osmaniye, Osmaniye Gezi Rehberi

Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri

Osmaniye şehir merkezine 4 kilometre mesafede yer alan bu saklı cennet, yaz aylarında sevdikleriniz ile birlikte gezip görebileceğiniz muhteşem bir doğa harikasıdır. Mekana giderken belli bir süre aracınızla devam edebilirsiniz ancak ardından yolun geri kalanını yaya olarak ilerlemek zorundasınız. Yolu biraz daha katettikten sonra şelaleden akan suyun serinliğini içinizde hissetmeye başlayacaksınız. Karşınızda gördüğünüzü bu doğal güzelliğin ismi Karaçay Şelalesidir. Karaçay şelalesinin karşısında dikilip metrelerce yükseklikten akan suyun aktığı yer ile birleşmesini izlerken adeta büyüleneceksiniz. Şelale ile birlikte çam ağaçlarının oluşturduğu muhteşem manzara karşısında içinizdeki doğa sevgisini dışarı atmak zorunda kalacaksınız.

Ala Camii

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer alan bu Cami, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. İlk inşa edildiğinde manastır olarak kullanılıyordu. Ardından bu yapıt, Dulkadiroğulları Türkmen Beyi, Alaüddevle’nin oğlu Sarı Kaplan tarafından 1480 yılında Camiye çevrilmiştir. Daha sonra ilçede kimse kalmayınca Cami kendi kaderi ile başbaşa kalmış, ardından 1865 yılında yeniden restore edilerek Ala Cami ismini almıştır.

Osmaniye, Osmaniye Gezi Rehberi

Karatepe Açık Hava Müzesi

Kadirli ilçe merkezine 22 kilometre mesafesi olan müze Kızılyusuflu köyünde yer almakadır. Bu bölge M.Ö 8.yüzyılda Adana’da hüküm süren Hitit Kralı Asativatas, krallığın kuzey kesiminde yer alana vahşi kavimlere karşı hükümdarlığını korumak için hudut kalesi olarak inşa ettirmiştir. İlk olarak kurusunun ismi olan Asativatas ismini almıştır. Sonrasında bu bölgeyi kuşatan Asurlular kaleyi yakıp yıkarak harabeye çevirmişlerdir. Bölgede arkeolojik çalışmalar 1946 yılında başlatılmıştır.

Osmaniye, Osmaniye Gezi Rehberi

Toprakkale Kalesi

Toprakkale ilçe sınırları içerisinde yer alan bu kale, il merkezine 10 kilometre mesafededir. Kale Osmaniye – Adana ve Hatay illerinin kavşak noktasında yapılmıştır. Kalenin inşa edildiği zamanlarda Çukuova’yı Suriye’ye bağlayan yolu kontrol etmek amacı ile kullanılıyordu. Ovada yer alan kayalıkların 75 metrelik toprağının üzerine yer almaktadır. Dikdörtgen planlaması ile yapılan kale Osmanlı döneminde Kınık Kalesi olarak bilinmekteydi.

Osmaniye, Osmaniye Gezi Rehberi

Haruniye Kaplıcası

Haruniye Kaplıcası Düziçi ilçe merkezine bağlı olan Düdüklü köyünde yer almaktadır. Düziçi ilçe merkezine 22 kilometre mesafededir. Manzara açısından muhteşem bir konuma sahiptir. Ruhsal anlamda da şifa bulabileceğiniz bir yerdir. Haruniye Kaplıcası genel olarak Arap turistlerin sık uğradığı bir bölgedir. Eskiden sadece yaz döneminde kullanılan kaplıca, şimdilerde ise yılın tamamında hizmet vermektedir. İçerisinde 115 yatak kapasitesi mevcuttur. Kaplıca suyunun özelliklerine bakacak olursak; suyunu sıcaklığı ortalama 32 derece civarındadır. İçerisinde magnezyum, kalsiyum, sülfür, sülfat ve bikarbotan barındırmaktadır. Kaplıcanın radyoaktif özelliği bulunmaktadır. Kaplıcanın kaynak suyu bir çok hastalığa çare olmaktadır.

Osmaniye, Osmaniye Gezi Rehberi

Osmaniye Kent Müzesi

Osmaniye’nin şehir merkezinde yer alan müze, 1960 senesinde Çamlık Tesisleri olarak hizmet vermekteydi. Sonrasında müze olarak değiştirildi. Müzenin giriş kapısında iki tane dev aslan heykeli bulunmaktadır. Bu aslan heykelleri Hitit dönemini simgelemektedir. Giriş kapısından biraz daha ilerlediğinde gücü simgeleyen koç boynuzlarını göreceksiniz. Müzein içerisinde ise Osmaniye ilinde unutmaya yüz tutmuş el becerileri ve meslekleri gösteren sergiler göreceksiniz.