Karlı dağlarında eşsiz bir kayak keyfi sunan Palandöken Erzurum, Türkiye’nin en çok tercih edilen merkezlerinden biridir. Kış sporlarının yoğun olduğu ve her yıl farklı aktivitelerin gerçekleştiği merkezde, kar yılın büyük bir bölümünde etkindir. Bu nedenle misafirlerine yılın büyük bir bölümünde kayak ziyafeti sunar.

Palandöken Erzurum, Palandöken / Erzurum

Medrese, müze ve türbeleri gibi birçok gezilecek yeri olan Palandöken, genelde bünyesinde yer alan Kayak Merkezi ile talep görür. Kış sporlarına ilgisi olanların tercih etmesiyle popüler hale gelmiş ve uzun bir zamandır sunduğu doğal güzellikler ile her sezon misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Palandöken / Erzurum Ulaşım

Ünlü kayak merkezi ve doğa harikası Palandöken, ulaşım konusunda birden fazla seçenek ile karşımıza çıkar. Erzurum şehrinde yer alan Palandöken, şehrin kendine özel bir havalimanı olması nedeniyle uçak seferleri sayesinde ulaşılabilen bir kayak merkezidir. Havayolunu tercih edenler iniş yapmalarının ardından araç kiralayarak ya da havaalanından kalkan minibüsler aracılığı ile Palandöken’e ulaşabilir. Bu yolculuk ortalama 30 dakika kadar sürer.

Palandöken Erzurum, Palandöken / Erzurum

Diğer yanan otobüs seçeneğini tercih edenler ise Erzurum otobüs terminale inmelerinin ardından Palandöken’e giden belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilir. Tabi otobüsle geldiğinizde belediye otobüslerinde zaman kaybetmek istemiyorsanız yine araç kiralayabilirsiniz. Bunların dışında demiryolu ile ulaşım imkanı olan Palandöken’e, Doğu Expresi ve Yeni Doğu Expresi’nin her gün düzenlediği sefer ile Erzurum’a kadar gelinebilmekte ve buradan halk otobüsleri ile Palandöken’e kadar gidilebilmektedir.

Palandöken / Erzurum Hakkında Bilgiler

Palandöken kayak merkezi ile ünlü önemli bölgelerden biridir. Merkezde her yaşa uygun kayak pisti bulunur ve zorluk derecesine göre ayrılan 22 farklı pist karşımıza çıkar. Bu pistler kendi aralarında 8 tanesi kolay, 9 tanesi orta ve 3 tanesi ileri seviye kayak pistleridir. Bunun yanında Palandöken, 28 km’lik olimpik pisti ile slalom ve snowboard meraklılarına keyifli bir zaman geçirme şansı sunar. Ayrıca ATV ve paintball da yine diğer aktivitelerden sadece bazılarıdır. Palandöken kayak merkezinde kayak ekipmanları kiralamak mümkündür.

Palandöken Erzurum, Palandöken / Erzurum

Kayak merkezi ile ünlü olan Palandöken, pek çok güzelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Palandöken’e gittiğinizde kayak dışında başka yerleri de görmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız Palandöken gezilecek yerler rehberine yakından bir göz atın deriz. Şimdi Palandöken’de kayak dışında başka neler yapabilirsiniz, hep birlikte görelim.

  • Yakutiye Medresesi
  • Çifte Minareli Medrese
  • Atatürk Müzesi
  • Abdurrrahman Gazi Türbesi
  • Palandöken Kayak Merkezi
  • Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü

Palandöken / Erzurum Konaklama

Birçok otel ve pansiyonun yer aldığı Palandöken, bütçeye göre konaklama imkanının bulunduğu bir merkezdir. 4 – 5 yıldızlı otellerin yanı sıra kayak evlerinde konaklamak mümkündür. Ayrıca günü birlik kalacaklar için de uygun konaklama evlerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Palandöken Erzurum, Palandöken / Erzurum

Diğer yandan daha önceleri konaklama imkanları konusunda sıkıtın çekilen Palandöken’de olimpiyatlar sonrasında konaklama tesislerinde önemli derecede artış görülmüştür. Pistlere yakın ya da dağın eteklerinde yer alan oteller ve pansiyonlar sayesinde isteğe göre konaklama imkanı uzun bir zamandır sunulmaya başlamıştır. Birçok otel alternatif bulunan kayak merkezinde en çok bilinen oteller arasında Dedeman ve Palan Hotel karşımıza çıkar. Dedeman otel pistlere yakınlığı ile bilinirken, Palan otel ise daha uygun bütçeye sahip ziyaretçiler için oldukça idealdir.