Pamalican Adası, Panay ve Palawan arasında yer alan Filipinler’in Palawan eyaletinin kuzey bölümüne denk gelen, Sulu Deniz’in içerisindeki Cuyo adaları etrafında bulunan küçük bir adadır. Ada sakinlerinin ana dili Filipino veya Tagalog denilen Filipinler’e özgü bir dil olsa bile bu ada turistik bir ada olduğundan dolayı neredeyse herkes İngilizce konuşmaktadır. Mercan resiflerinin orta bölgesinde yer alan adanın ilk olarak bir aileye sahip olmasından dolayı özle mülk alanı olma özelliği de taşımaktadır. Sonrasında başarılı bir iş adamı olan Andres Soriano Jr satın alınarak sonradan Soriano’nun çocukları tarafından girişimleri başlatılarak özel bir tatil yeri haline getirilmiş ve bu sayede tek şahısa ait bir bölge olmaktan çıkmıştır. Fakat ada hala özel mülkiyet alanı olarak geçmektedir. Bu adada bulunan 7 Seas Resort, Sorinos ailesinin malıdır. Adada yer alan bir başka resort alanı olan Amanpulo tesisi ise dünyadaki en iyi tatil bölgesi olarak görülmektedir.

Pamalican, Pamalican Adası Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Adaya ulaşım sağlamak için 2 alternatif bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Palawan’dan ve komşu adalardan faaliyet gösteren feribot seferleridir. Diğer bir alternatif ise Manila’dan kalkan Dornier 228-202K uçuş seferidir. Geceyi adada geçirme durumu söz konusu olduğunda ise en ince ayrıntılara kadar düşünülerek tasarlanmış bungalov evleri ön plana çıkmaktadır. Burada bulunan tesislerin bir çoğu bungalov evlerinden oluşan kompleksler halindedir. Adadaki bungalov evlerinin en büyük özelliği ise casita ismi ile bilinen, her bungalovda ücretsiz seyahat etme imkanı sağlayan şahsi araçların bulunmasıdır. Ada çevresindeki doğal ortam genel anlamda tenha ve sakindir.

Pamalican Adasının İklim Şartları

Tropikal iklimin etkisi altında bulunan Pamilacan Adası’nın iklimi kasım ile mayıs ayları arasında oldukça kuru geçmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde havada bunaltıcı sıcak olmasına rağmen aynı zamanda rüzgarında etkisini göstermesi sebebi ile sörf tutkunlarının daha çok tercih ettiği dönemdir. Haziran ayı ile ekim ayı arasındaki dönemde ise ada muson yağmurlarının etkisi altında kalmaktadır. Bu süre aralığında adayı ziyaret eden turist sayısı oldukça azdır. Yıl geneline bakılacak olursa adanın sıcaklığı ortalama 27 derece civarında seyretmektedir. Adanın en sıcak dönemini geçirdiği ocak ayında ortalama sıcaklık 25 derece civarındadır. Bu dönemde görülen max. sıcaklık ise 29 derecedir. Adada aralık ile mart ayları arasında Amihan adı verilen ticaret rüzgarları çok etkili olmaktadır. Bu dönem adada yelkencilik sporununda en yüksek seviyeye ulaştığı dönemdir.

Pamalican, Pamalican Adası Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Pamalican Adasında Neler Yapılmalı (Gezi Rehberi)

Pamalican adasına ayak bastığınızda pek çok tur seferi gözünüze çarpacaktır. Bu turlardan birisine mutlaka katılmalısınız. Zaten fazlaca büyük olmayan yapılacak olan günlük turların bir çoğu adanın kısa dönemli tarihi ve doğal örtüsü ile ilgili bilgi verme amacı ile düzenlenen ve adanın az görülen kıyılarını görme imkanı sunmaktadır. Ayrıca bu turların neredeyse hepsinde dalış aktiviteleri de yer almaktadır. Haliyle adanın gurur kaynağı haline gelmiş resifleri görmek için en ideal yol bu turlardan birisine katılmaktan geçiyor.

Pamalican, Pamalican Adası Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Bu ada 90’lı yılların son dönemlerine kadar balina avcılığı ile ön plana çıkarak büyük tartışmalara neden oluyordu. Bu yönde düzenlenen eylemler ve aktiviteler sonucunda ada çevresinde balina avcılığı yasaklanmıştır. Günümüzde ise adanın açıklarına düzenlenen Yunus ve Balina izleme turları düzenlenmektedir. Bir sıra muhteşem kumsal ve kıyıya sahip olan adanın en büyük özelliği harika bir doğal yaşam alanını da bünyesinde barındırıyor olmasıdır.

Pamalican Adası/Filipinler Ulaşımı Hakkında

Pamalican adasına ulaşım hakkında çok kısa bilgi verecek olursak Filipinlere yolculuk edecek Türkiye yolcuları için, pasaportun türü ne olursa olsun 30 günlük seyahatler de vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.