Panama/Panama, konumu nedeniyle Güney Amerika Kıtası ile Kuzey Amerika Kıtasını birleştiren bir köprü görünümündedir. Panama/Panama da bulunan Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Panama Kanalı, dünyanın en büyük kanallarından biridir.

Panama/Panama, Panama Gezi Rehberi | Panama

Başkent, ülkeyle aynı ismi taşıyan Panama City’dir. Aynı zamanda Panama’nın en büyük şehridir. Resmi dil İspanyolcadır. İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır. Para birimi olarak Panama Balboası ve ABD doları kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 7 saat daha geridir. Panama’ya yapılan, süresi 180 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir. Ülkenin en bilinen Panama kanalı en çok turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Panama kanalı bir mühendislik harikasıdır ve mühendislik harikaları belgeselinde kendisine yer bulmuş insan yapımı bir kanaldır.

Panama | Panama Ulaşım

Panama’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Avrupa’nın birçok merkezinden başkent Panama City’ye direkt uçuş bulunuyor. Ortalama 10 saat süren bir uçuşun ardından, bu güzel ülkeye ulaşabiliyorsunuz. Bu noktada Panama’nın Türk vatandaşlarından vize istemediğini de not düşelim.

Panama/Panama, Panama Gezi Rehberi | Panama

Panama | Panama Hakkında Bilgiler

Panama, coğrafi konumunun sağladığı avantajdan dolayı tarım ve ticaretin yanı sıra  ülkenin asıl gelir kaynaklarından biri de hiç şüphesiz turizmdir. Panama sahillerini göz önüne aldığımızda bu durumun gayet normal olduğu anlaşılıyor. Fotoğraflara bakıldığında bile insanı büyüleyen turkuaz denizi ve altın rengi kumsalı hiç şüphesiz cennetten bir köşe.

Ülke ilkim olarak Tropikal kuşağında ve Latin kökenli insanların yaşadığı bir ülkedir. Eğlence, hareketlilik ve coşkuyu size gerek gündüz, gerekse gece hayatıyla verebilecek bir yaşam alanı var. Yaklaşık 4 milyon nüfusu olan Panama’nın resmi dili de İspanyolca. Ülke insanı sıcakkanlı. Özellikle gençler arasından İngilizce bilen birileri elbette çıkacaktır. Temel besinleri pirinçtir. Soğan ve limonla yapılan balık yemeği Ceviche, fasulye ve pilav yemeği Gallopinto popüler yemekler arasındadır. Birçok yemeğin yanında kızarmış muz ikram edilmektedir.

Panama/Panama, Panama Gezi Rehberi | Panama

Ülkenin başkenti Panama City, dünyanın her yerinden emekliye ayrılan birçok orta yaşlı insanın yaşamak için tercih ettikleri bir şehir olsa da, gençlerin de çokça rağbet ettiği özellikle Uruguay caddesinde sıralanan gece kulüpleri ile  Panama City gece hayatı adından sıkça söz ettirmektedir. Yerli ve yabancılar için şehir merkezinde birçok alışveriş merkezi de bulunuyor. Ülke olarak Panama kanalı ve turizmden elde ettikleri gelir ve yatırımlarla her geçen gün zenginleşen Panama, bunu sergilemek istercesine, özellikle liman kısmına inşa ettiği birbirinden ihtişamlı gökdelenleriyle de dünya metropollerini aratmıyor.

Panama | Konaklama

DeVille Hotel: Antik Fransız mobilyaları ile döşenmiş büyüleyici odalar sunan DeVille Hotel, Panamá Koyu ve Limanı’na 21 kilometre uzaklıktadır. Konuklar, Akdeniz mutfağında uzmanlaşmış Alimia Restaurant’ta yemeklerin tadını çıkarabilirler. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Panama’nın eski kenti otele 3 kilometre daha yakındır. Ünlü Panama kanalına ve şehrin hava alanına arabayla 15 dakikada ulaşılabilir.

Panama/Panama, Panama Gezi Rehberi | Panama

Eurostars Panama City: Panama City’nin merkezinde, Bella Vista’da yer alan bu şık otel, şehrin finans bölgesine yakındır. Eurostars Panama City’de spa, spor salonu ve alakart restoran bulunmaktadır. Spa alanında Türk hamamı, spa küveti ve sauna bulunmaktadır. Spor salonu da mevcuttur. Ek ücret karşılığında hava alanı servisi sağlanmaktadır.

Plaza Paitilla Inn: Panama körfezinin panoramik manzarasına sahip Plaza Paitilla Inn’de lounge bar, açık havuz ve güneşlenme terasları vardır.

Tropik meyveleri ve uluslararası yemekler konusunda uzmanlaşmış bir mutfağa sahiptir.

Panama/Panama, Panama Gezi Rehberi | Panama

Plaza Paitilla’ya arabayla sadece 6 dakikalık mesafede bir alışveriş merkezi vardır. Albrook Alışveriş Merkezi ise arabayla 15 dakikalık uzaklıktadır. Panama’nın Eski kent bölgesi 10 kilometre uzaklıktadır. Konuklar tesise 7 kilometre mesafedeki Panama Kanal Müzesini ziyaret edebilirler. Tesiste konukların geziler düzenlemesine yardımcı olan 2 tur masası vardır.

Marcos A. Gelabert Uluslararası Havaalanı, Plaza Paitilla Inn’e 10 dakikalık sürüş mesafesindedir.