Güney Amerika’ da bulunan Surinam’ ın başkenti Paramaribo adeta küçük Hollanda gibidir. Kentin uzun yıllar Hollanda sömürgesi altında kalmış olması şehir planlamasında ve mimarisinde etkisini göstermektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ ne 2002 yılında giren Paramaribo’ da çok farklı etnik kökenden gelen insanlar bir arada huzur içinde yaşar.

İnsanlarının neşeli, sıcak kanlı ve misafirperverliği şehrin rengarenk sokaklarıyla birleşince buradan ayrılmak neredeyse imkansızlaşır. Sokakları çikolata, kakao ve kahvenin iç içe geçmiş enfes kokusuna bulanmıştır. Yemyeşil doğası, muhteşem sahilleri ile cennet köşesi Paramaribo’ da sıkılmanız imkansız. Doğa sporlarının her türünü yapabilir, deneyimleyebilir ve yunusları yakından görüp, dalış gerçekleştirebilirsiniz.

Paramaribo, Paramaribo / Surinam

Paramaribo / Surinam’ a Ulaşım

Paramaribo ile Türkiye arsında vize anlaşması yoktur. İstanbul’dan direkt uçuş olmadığı için Atatürk Hava limanından aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Avrupa üzerinden Amsterdam, Fransa, Almanya ve Amerika üzerinden aktarmalı ulaşılan şehirde, trafik sistemi İngiltere’de olduğu gibi sağdan akar. Paramaribo’ da şehir içi otobüs ile ulaşım pek gelişmiş olmaması sebebiyle taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Nasıl rengarenk sokakları varsa şehrin elle boyanmış rengarenk otobüsleri de görülmeye değerdir. Her köşe başında karşılaşacağınız yerel sanatçıların performansıyla şehri gezmek eğlencenizi doruğa taşıyacaktır.

Paramaribo, Paramaribo / Surinam

Paramaribo / Surinam Hakkında Bilgiler

Surinam 1499’ da İspanyol Alonso’ de Ojeda tarafından keşfedilmiştir. 1650 yılında İngilizler, İspanyol hakimiyetine son verip sömürgeleştirmiştir. 1667 yılına kadar İngiliz hakimiyetinde olan Surinam, Hollanda sömürgesi haline gelmiştir. Bölgede farklı etnik grupların birlikteliği, 17. yüzyılda önce Afrika’dan kölelerin, kölelik kalkınca Hindistan ve Cava’ dan işçilerin getirilmesiyle oluşmuştur. Paramaribo’  nun sihri bu toplumsal yapıdaki farklılığın uyumundan doğuyor olabilir. Bunu şehri gezerken iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Paramaribo, Paramaribo / Surinam

Onafhankelijkheidsplein yani Bağımsızlık Meydanından şehri gezmeye başlamayı öneriyoruz. Telaffuzu zor olan meydanda, 18. yüzyıldan kalma Başkanlık Sarayı ve daha pek çok sömürge binası bulunmaktadır. Başkanlık Sarayı, ziyaretçilere sadece 25 Kasım Bağımsızlık Günü açılıyor. Şehrin en canlı bölgesi olan meydanda yemek yiyebileceğiniz kaliteli mekanlar bulabilirsiniz.

Fort Zeelandia binası, ilk sömürgecilerin kontrol noktasıydı. Yıldız şeklinde planlanmış olan Fort Zeelandia’ nın içinde, sömürge dönemine ait eserleri görebileceğiniz Stichting Surinam Müzesi bulunur. Binanın kuş bakışı görüntüsü ise muhteşemdir. Paramaribo yerel el sanatlarını bir arada görebileceğiniz en iyi adres Ready Tex Sanat Galerisi’ dir. Surinam’ ın sanat tarihine ışık tutan müzenin hediyelik eşya satan dükkanlarından hatıra eşyalar alabilirsiniz. Koto Müzesinde, Koto yerlisi kadın kıyafetlerini görüp zengin kültürlerine dair bilgiler bulabilirsiniz.

Paramaribo, Paramaribo / Surinam

Saint Peter & Paul Katedrali ve Bazilikası 2014 yılında restore edilmiştir. Katedral ustalık eseri ahşap işçiliğiyle göz kamaştırıcıdır. Neveh Shalom Sinagogu, belki de dünya üzerindeki en güzel sinagog’tur. Aşkenaz topluluğunun tek sinagogu olan bina 18.yüzyılda inşa edilmiş ve hemen bitişiğinde bulunan Keizerstraat Camii ile mimari uyumu ilgi çekicidir. Gezinin rotasını şehrin en canlı caddesine, Merkez Pazarına çeviriyoruz.

İki katlı pazarın ilk katında, tropikal meyveleri, yöreye has yiyecek çeşitlerini, balık ve sebze gibi yiyecekleri, ikinci katında giyim eşyalarını bulabilirsiniz. Bu kattan otantik kıyafetler, yöresel el işçiliği, ahşap işleri alabilirsiniz. Pazarın en ilginç yeriyse, ayinlerde kullanılan kemik ve kabukların satıldığı Büyücünün Pazarı bölümüdür.

Paramaribo / Surinam’ da Konaklama

Paramaribo’ da, zevk alarak konaklayacağınız farklı bütçelere uygun konforlu otel, hotel, pansiyon bulunur.

Paramaribo, Paramaribo / Surinam

Guesthouse de Kleine Historie: Paramaribo şehir merkezinde bulunan otele, hava limanından servisle ulaşım bulunmaktadır. Misafirlerini evinde hissettiren sıcak ortamıyla tercih edebileceğiniz en rahat oteldir.

Countyard by Marriott Paramaribo: Klimalı lüks odaları, açık havuzu, zengin menülü restoranları ve barıyla modern bir oteldir.