Talyand’ın kıyı körfezinin doğu kıyısında yer alan turistik bir sahil şehridir. Pattaya şehrini son zamanlarda  daha kaliteli seviyeye getiren bitmeyen gece hayatı ve görkemli plajlarıdır. Bu özellikleri sebebi ile yılda ortalama 5 milyondan fazla turist çekmeyi başarmaktadır. Turistlerin bu denle ilgisinin sebebi tabi ki doğal güzellikleri değil. Yıl boyunca hava sıcaklığının ortalama 30 derece civarında seyretmesi, şehri yılın her zamanında tatil yapılabilecek bir konum haline getiriyor.

Pattaya, Pattya/Tayland Bilinmesi Gerekenler

Tüm bunların yanında Pattaya halkı geçim kaynağının önemli bir kısmını turizmden karşılamaktadır. Öncesinde asıl adı Thap Phraya şehrin tarihindeki popülerliği Vietnam Savaşından  gelmektedir. Vietman Savaşında yer alan Amerikan askerleri bu bölgeyi dinlenme alanı olarak kullanması, bu bölgede bir şehir meydana gelmesine neden olmuştur. 1959 yılında bu bölgeye inşa edilen minik bir bungolova ile başlayan serüven, şimdilerde ise dünyanın en önemli turizm mekanlarından birisi olarak noktalanmıştır.

Pattaya/Tayland gezilecek yerler

Pattaya hem gezip görülecek hemde düzenlenen etkinlikler anlamında konuklarına bir çok imkan sunuyor. İsterseniz go-kart yarışı yapıp golf oynayabilir, isterseniz de bütün gün plajda dinlenip zaman geçirebilirsiniz. Pattaya’da görülmesi gereken bir diğer yerlerden bahsedecek olursak ; Mini Siam, Wat Photisamphan, Khao Phra Tamnak, Baan Sukhawadee, Wat Nong Yai, Wat Chong Lom, Wat Phra Yai, Wat Yansangwararam gibi yerlerde tatil keyfinizi şekillendirebilirsiniz.  

Pattaya, Pattya/Tayland Bilinmesi Gerekenler

Prasat Satchatham tapınagı

Pattaya’da bulunan Pasat Satchatham tapınağından biraz bahsedecek olursak, adının türkçesi “Gerçeklik Tapınağı” anlamına gelmektedir. Bu tapınak şehrin kuzey kesiminde yer almaktadır. Yapımında sadece tahta kullanılan bu tapınak, ahşap üzerine yapılmış olan muazzam oyma desenleri ile görenleri büyülemeyi başarıyor. Deniz kıyısında yer alan tapınağın ziyaret saatleri sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasındadır.

Pattaya, Pattya/Tayland Bilinmesi Gerekenler

Pattaya/Tayland konaklama yerleri

Pattaya şehrinde konaklamak için bir çok seçeneğiniz vardır. Mesela otel yerine evde konaklamak istiyorsanız Sea Viev near Cosy Beah veya Center Moon Jacuzzi Villa sizler için ideal seçimlerden birisi olacaktır. En kaliteli kiralık evlerden bahsedecek olursak Lux SL Luxury Style of Life, Admire House, Pattaya Plaza Condo Panorama View on top of Ctiy gibi evler, şehir merkezine daha yakın bir bölgede konaklamak isterseniz The Haven Hotel & Restaurant Nyc ya da Steak and Co Bourtique Hotel gibi oteller arasından tercih yapabilirsiniz. Daha ekonomik alternatiflere yönelmek istiyorsanız eğer Pattaya Backpackers, Sindy’s Hostel ve Anna Hostel gibi mekanlar sizler için daha uygun olacaktır.

Pattaya, Pattya/Tayland Bilinmesi Gerekenler

Pattaya’da alışveris merkezleri 

Zanaatkarlığın oldukça fazla geliştiği Pattaya’dan alışveriş yapmadan dönmeniz oldukça zor olacaktır. Çünkü ürünlerin çeşitliliğinin yanında adım attığınız her yerde, girdiğiniz her sokakta bir dükkan veya sokak satıcısı yada alışveriş merkezleri ile karşılaşacaksınız. En çok dikkat etmeniz gereken durum, giyim ve elektronik ürünlerin sahte çıkma ihtimalidir. Bronz, örgü,bakır,gümüş, ahşap veya seramikten yapılan hediyelik eşyalar oldukça ilgi çekicidir. Pattaya’nın yöresel elbiselerinde ise dokuma ve örme ürünleri ile birlikte ipek kumaşları ilgi çekmektedir. Eğer alışveriş yapacak iseniz Asya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Central Festivel, Mike AVM, Royan Garden Plaza gibi yerleri tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Pattaya, Pattya/Tayland Bilinmesi Gerekenler

Pattaya/Taylan ulaşım bilgileri

Türkiye vatandaşlarının Pattaya şehrine seyahat edebilmesi için vize işlemi yaptırmalarına gerek yoktur. Ülkeye giriş sırasında kara ve deniz yolunu tercih edenlere 15, havayolu ile gidenler ile birlikte 30 günlük vize verilmektedir. Ancak bu vizeye sahip olabilmek için en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız gerekecektir. Aksi taktirde bu vizeden faydalanamıyorsunuz.