Orjinal adı ile Beijing olarak bilinen Pekin şehri Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şangay şehrinin ardından ülkenin en kalabalık ikinci şehri konumunda olan Pekin aynı zamanda 25 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır. Pekin kelimesinin anlamı Doğu Asya diline göre ‘’kuzey başkenti’’ anlamına gelmektedir. Şehir yüzyıllardır tarihin en eski devleti olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olarak bilinmektedir ve bu sebeple dünyanın en eski başkentlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin siyasi başkenti olarak bilinen şehir aynı zamanda eğitim, turizm ve kültür başkenti olarak da ön plana çıkmaktadır. Pekin’de bulunan 91 üniversite şehrin eğitim düzeyinin yüksek olmasına büyük katkı sağlamıştır. Bu üniversitelerin bir kısmı Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve dünyanın en popüler üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu duruma bağlı olarak Çin Devleti’nin inovasyon üzerine yoğunlaşarak gerçekleştirdiği yatırımların önemli kuruluşlarından birisi haline gelmiştir. Bunların yanı sıra 2008 Yaz Olimpiyatları’nında Pekin’de düzenlendiğini söylemek isterim.

Pekin, Pekin / Çin Halk Cumhuriyeri

Pekin’de yerleşim tarihi çok eski zamanlara dayandığından dünyanın en eski yerleşim bölgelerini de içerisinde barındırmaktadır. Şehrin içerisinde 250.000 yıl öncelerine ait olan Homo Erectuslar’ın fosilleri bulunmuştur. Aynı bölgede yaşamlarını sürdürmüş Homo Sapiensler’in fosil kalıntıları ise 27.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlk devlet kalıntılarına bakılacak olursa M.Ö 11. yüzyılda hüküm sürmüş Ji Devleti’nin kalıntılarına rastlamak mümkün. Bu devlete başkentlik yapmış olan antik Jicheng şehri ise günümüzde hala Pekin topraklarında bulunmaktadır. Ardından Yan Devleti bu toprakları ele geçirerek Çin Devleti’nin himayesi altına girmiş ve Pekin ismi ile Çin Halk Cumhuriyeti başkenti olarak günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca şehir Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere bir çok şehir tarafından defalarca istila edilmiştir. Bunların içerisinde en ağırı 1213 yılında Cengiz Han liderliğindeki Moğol istilası olarak gösterilmiştir. Şehir bir kaç yıl içerisinde harabeye çevrilmiştir. Daha sonda Çin Devleti şehrin hakimiyetini tekrar ele geçirmişti. Tarih de önemli yer sahibi olan Han, Ming gibi bir çok hanedan şehrin yönetimini birbiri ardına defalarca ele geçirmiştir. Cennet Tapınağı, Yasak Şehir gibi bir çok yapı bu dönemlere ait olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir sonraki senelerde Afyon Savaşları ve birçok devrimler gibi pek çok önemli olaylara da şahit olmuştur.

Pekin/ Çin Halk Cumhuriyeri Gezilecek Yerler

Pekin şehrinde pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Eğer otel yerine ev kiralamak istiyorsanız Huan Le Gu Warm House, Jay&Susu’s House, Sunny’s Full House sizler için ideal bir seçim olacaktır. Bunlar içerisinden en iyilerine bakacak olursak The Peninsula Beijing, M Youth Space, Zhaolin Grand Hotel. Eğer şehir merkezine yakın bir bölgede konaklamak istiyorsanız NUO Hotel Beijing, Nationel Jade Hotel, Beijing Jia Hotel gibi oteller arasından tercih yapabilir veya daha ekonomik alternatifleri düşünecek olursanız Wada İnternational Hostel, Beijing Sunrise Hostel Gulou Branch, Ming Courtyard gibi tesisleri tavsiye ederiz.

Pekin, Pekin / Çin Halk Cumhuriyeri

Pekin içi ulaşım

Pekin’de levhalar Çince olduğundan bir rehber vasıtası ile veya yanınızda sözlük bulundurarak gezmenizi tavsiye ederiz. Metro, taksi, otobüs ve bisiklet gibi ulaşım seçeneklerine sahipsiniz. Taksi ücretleri caziptir. Fakat şehir çok büyük olduğundan ulaşımınızı metro ile yapmak sizin için daha iyi olacaktır. Toplu taşıma araçlarında yoğunluk oldukça fazla olduğu için kapkaççılık gibi olayların başınıza gelmemesi için çok dikkatli olmanızı öneririm.

Pekin, Pekin / Çin Halk Cumhuriyeri

Pekin Ulaşım

Pekin şehrine Türkiye’den aktarmasız ulaşım sağlamanız mümkündür. Aynı zamanda bazı havayolu şirketlerinde de aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. İstanbul’dan Pekin şehrine düzenlenen aktarmasız uçuşlar ortalama 9 saat sürmektedir.